Reklama

Niedziela Rzeszowska

Przyjdź, Duchu Święty!

Do Zielonych Świąt przygotowujemy się od piątku po Wniebowstąpieniu Pańskim do soboty przed świąteczną uroczystością.

Niedziela rzeszowska 21/2021, str. I

[ TEMATY ]

Zesłanie Ducha św.

Arkadiusz Bednarczyk

Scena Zesłania Ducha Świętego z kościoła w Sokołowie Małopolskim

Scena Zesłania Ducha Świętego z kościoła w Sokołowie Małopolskim

Papież Leon XIII nakazał odprawiać w tym czasie nowennę do Ducha Świętego. Uroczystość Zielonych Świąt kończy okres Zmartwychwstania Pańskiego. Pięćdziesiąt dni po święcie Paschy na zgromadzonych w Wieczerniku zalęknionych uczniów i Najświętszą Pannę Marię, zgodnie z obietnicą, Chrystus zesłał Ducha Pocieszyciela. Wiemy o tym wydarzeniu z Dziejów Apostolskich oraz Ewangelii św. Jana.

Fakt zesłania uważa się za narodziny Kościoła. O randze, jaką miało to święto w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, świadczy fakt, iż w wigilię święta udzielano chrztu katechumenom. Jest to także wydarzenie zapowiadające charakter misyjny Kościoła. Odtąd wszyscy Apostołowie napełnieni Duchem Świętym głosić będą Dobrą Nowinę, aż po krańce ziemi, a większość z nich zakończy swą misję męczeństwem.

Reklama

Był kiedyś zwyczaj, że w czasie Zielonych Świąt przez specjalny otwór w suficie świątyni wpuszczano żywego gołębia – symbol Ducha Świętego, a zaraz potem płatki różnokolorowych kwiatów, które opadały na posadzkę kościoła.

Przedstawienia zesłania Ducha Świętego obecne są w wielu kościołach naszej diecezji. Fresk ze sceną zesłania znajdziemy w drewnianym kościele w Małej koło Ropczyc. W latach 1869-93 wybudowano kościół w Sokołowie Małopolskim, a hrabia Jan Władysław Zamoyski wyposażył go w wysokiej klasy kolekcję obrazów namalowanych przez naśladowców mistrzów włoskiego i holenderskiego baroku. W ołtarzu głównym tego kościoła znajduje się obraz przedstawiający scenę zesłania na Apostołów i Maryję ognistych języków. Scena ta obecna jest również na ikonostasach w wielu cerkwiach obrządku wschodniego.

Zielone Święta mają ważne miejsce w obrzędowości ludowej. Oskar Kolberg pisał: „Święto Zesłania Ducha Świętego zowie się u nas Zielonemi Świątkami, gdyż w tym czasie zieleni się wszystko, co tylko ziemia wydaje, a równie bogaci jak ubodzy chaty swe i kościoły w dzień ten majem stroić lubili”. Chodziło o ubieranie domostw oraz kościołów zielonymi gałązkami, gdyż wierzono, że ten zwyczaj przyniesie szczęście przez następny rok.

Niezapomniany ks. Władysław Sarna, rodem ze Strzyżowa, w jednym ze swoich kazań do dzieci tak mówił: „Dzieci kochane w uroczystość Zielonych Świątek mamy Bogu w modlitwach serdecznie dziękować, że udziela nam łask Ducha Świętego, jak we wszystkich sakramentach, tak szczególnie w sakramencie chrztu świętego i bierzmowania”.

2021-05-18 10:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś uroczystość Zesłania Ducha Świętego

[ TEMATY ]

Zielone Świątki

Zesłanie Ducha św.

Adobe.Stock.pl

Dziś - siedem tygodni po obchodach zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Tym samym świętuje swoje narodziny, bo w tym dniu, jak pisze św. Łukasz w Dziejach Apostolskich, grono Apostołów zostało "uzbrojone mocą z wysoka" a Duch Święty czyni z odkupionych przez Chrystusa jeden organizm - wspólnotę. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres wielkanocny.

W języku liturgicznym święto Ducha Świętego nazywa się "Pięćdziesiątnicą" - z greckiego Pentecostes, tj. pięćdziesiątka, - bo obchodzi się je 50-go dnia po Zmartwychwstaniu Pańskim.

CZYTAJ DALEJ

Wyczekiwany obiekt otwarty

2021-09-28 15:16

[ TEMATY ]

Częstochowa

Carias Archidiecezji Częstochowskiej

prysznicownia

Beata Pieczykura/Niedziela

Pierwsza i jedyna w Częstochowie prysznicownia i przebieralnia dla osób ubogich i bezdomnych 28 września została otwarta i poświęcona z inicjatywy Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

– Łaźnia jest niezbędna. Umożliwia udzielenie podstawowej pomocy drugiemu człowiekowi, który przebywa w miejscach niemieszkalnych. Taką osobę będziemy mogli zabrać z ulicy i przyprowadzić do łaźni, wykąpać i przebrać. Warto wiedzieć, że tacy ludzie są często w złym stanie fizycznym, psychicznym i wizualnym. Stąd możemy ich skierować do placówek – powiedziała „Niedzieli” Monika Borkowska-Dłużniak, streetworker, czyli pedagog ulicy, kierownik prysznicowni i przebieralni dla osób ubogich i bezdomnych Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Młoda Polska Husaria

2021-09-28 20:27

[ TEMATY ]

ślubowanie

Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Henrykowie

Magdalena Lewandowska

28 uczniów włączonych zostało do społeczności Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie, gdzie dziś odbyło się ślubowanie klas pierwszych – jednej o profilu mundurowym, drugiej o profilu ratowniczym. Na uroczystości obecny był m.in. abp Józef Kupny, który przewodniczył Eucharystii.

W homilii ks. Marcin Werczyński, wychowawca i kierownik internatu KLO, przypomniał o sile i wyjątkowości polskiej husarii. I właśnie do nowych hufców husarskich przyrównał młodzież składającą ślubowanie: – Dzisiaj stanęliście po raz pierwszy w tej świątyni w nowych, czyściutkich mundurach. To wasze husarskie skrzydła, które mają wam przypominać, że jesteście dumą naszej ojczyzny, kwiatem naszego narodu, że jesteście tymi, którzy mają kształtować swoje serca, sumienia i umysły tak, aby Polska mogła cieszyć się lepszym jutrem. Bo to właśnie w waszych sercach jest zamknięta nasza nadzieja na lepsze jutro Polski i Kościoła!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję