Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Od 25 lat daje świadectwo wiary

Akcja Katolicka w diecezji świętuje rocznicę istnienia. Obchody odbyły się w katedrze zamojskiej pod przewodnictwem bp. Mariana Rojka.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 21/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Anna Niderla-Kudach

Przedstawiciele Akcji Katolickiej z pasterzem diecezji

Przedstawiciele Akcji Katolickiej z pasterzem diecezji

Ze względu na panujące obostrzenia w uroczystości uczestniczyli nieliczni członkowie stowarzyszenia, reprezentujący parafialne oddziały: z parafii katedralnej i Świętego Krzyża z Zamościa, z parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i Najświętszego Serca Jezusa z Tomaszowa Lubelskiego, z parafii św. Jerzego z Biłgoraja, z Łaszczowa, Wielączy, Starego Dzikowa i Jarosławca. W koncelebrze uczestniczyli księża asystenci parafialni Akcji Katolickiej wraz z ks. Krzysztofem Świtą, asystentem diecezjalnym.

Bliskość Świętej Rodziny

We wstępie ksiądz biskup, zwracając uwagę na okoliczności zgromadzenia eucharystycznego, powiedział, że jubileusz świętowany jest 1 maja, we wspomnienie św. Józefa i jednocześnie w pierwszą sobotę miesiąca, poświęconą czci Matce Bożej. Nawiązując do tych faktów i zestawiając je z treścią obrazu z kaliskiego sanktuarium, przedstawiającego Jezusa, który jedną ręką trzyma się św. Józefa, a drugą swej Matki Maryi, stwierdził, że również Akcja Katolicka także jedną ręką chwyta się św. Józefa, a drugą – Najświętszej Maryi Panny.

Wiara i nadzieja

Reklama

W homilii bp Marian Rojek podkreślił 2 cnoty: wiarę i nadzieję, tak niezmiernie ważne i aktualne dla obecnego kryzysu miłości i dobroczynności, których to wartości nie może zabraknąć, szczególnie w czasie pandemii. Jednocześnie wskazał, jakie są oczekiwania wiernych Kościoła katolickiego od członków Akcji Katolickiej. – Oczekują, abyście pośród lęków i niepewności tego świata pokazywali, na czym polega siła wiary, dająca świadomość bezpieczeństwa, duchowy, wewnętrzny pokój serca, byście zawsze wobec wszystkich ludzi, wierzących i niewierzących, byli osobami dającymi żywe świadectwo wiary. By inni patrząc na was, żyjąc i współpracując z wami, zostali zaskoczeni waszym postępowaniem, zawstydzeni czynną miłością i miłosierdziem, zdziwieni szacunkiem i czcią dla Pana Boga – mówił.

Srebrny jubileusz był także okazją do uhonorowania 5 osób diecezjalnej Akcji Katolickiej za zaangażowanie i ofiarność w pracy na rzecz stowarzyszenia, jak również za świadectwo wiary w codziennym życiu na różnych płaszczyznach. Nagrodzeni: Maria Adyańczyk, Jolanta Niedźwiedzka, Maria Puchalska, Andrzej Juszczak i Jerzy Żurawicki jako podziękowanie otrzymali z rąk bp. Mariana Rojka medale zasługi za dzieło ewangelizacji.

Po Eucharystii na zaproszenie księdza proboszcza parafii katedralnej Roberta Strus odbyło się spotkanie części przybyłych gości, uczestników uroczystości jubileuszowych.

Ponieważ przeżywamy czas pandemii i świętowanie z tego względu przebiegło z udziałem ograniczonej liczby członków, chcieliśmy podzielić się przemyśleniami i refleksją, podsumowującymi minione ćwierćwiecze działalności w diecezji. Jednocześnie uroczystości te wpisały się w obchody 25-lecia Akcji Katolickiej w Polsce, które miały miejsce 2 maja w archikatedrze warszawskiej.

2021-05-18 10:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielęgnować ducha Ewangelii

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Sandomierz

KSM

ks. Wojciech Kania

W bazylice katedralnej w Sandomierzu odbyło się spotkanie członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Akcji Katolickiej.  Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali księża asystenci diecezjalni i parafialni KSM-u oraz Akcji Katolickiej. 

CZYTAJ DALEJ

Św. Jan Maria Vianney

Drodzy Bracia i Siostry!

CZYTAJ DALEJ

W sztafecie na Jasną Górę

2021-08-05 06:08

Ewa Kamińska

- Wyruszacie, drodzy pielgrzymi, aby rozważać, że Eucharystia daje nam prawdziwe życie. Gromadząc się na Świętej Wieczerzy, powtarzamy z pierwszymi chrześcijanami, że nie możemy żyć bez Eucharystii, bez Mszy świętej. Razem z patronem dnia dzisiejszego, św. Janem Marią Vianneyem i Czcigodnym Sługą Bożym, wkrótce błogosławionym, kardynałem Stefanem Wyszyńskim, dziękujemy Chrystusowi za to, że w Najświętszym Sakramencie pozostawił nam pamiątkę swojej Męki, pamiątkę swojego Zmartwychwstania, abyśmy nieustannie dzień po dniu czerpali z obfitych owoców jego odkupienia – powiedział w homilii abp Stanisław Budzik 4 sierpnia w czasie Mszy Świętej rozpoczynającej 43. Lubelską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Wraz z Metropolitą Lubelskim w koncelebrze uczestniczyli biskupi: Ryszard Karpiński, Mieczysław Cisło, Józef Wróbel, Adam Bab, a także ks. Mirosław Ładniak, kierownik pielgrzymki, przewodnicy grup oraz ojcowie duchowni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję