Reklama

Kościół jest siłą tego Narodu

Pod takim hasłem, cytatem z kard. Stefana Wyszyńskiego, odbyła się w dniach 22-23 maja w sanktuarium licheńskim XI Konwencja Stanowa – doroczne spotkanie Rycerzy Kolumba z całej Polski.

Niedziela Ogólnopolska 22/2021, str. 8

Grzegorz Jęczmyk / Rycerze Kolumba

Angelika i Michał Steciakowie (na zdjęciu z Marysią i Piotrem) zostali wybrani przez Rycerzy Kolumba Rodziną Roku

Angelika i Michał Steciakowie (na zdjęciu z Marysią
i Piotrem) zostali wybrani przez Rycerzy Kolumba
Rodziną Roku

Istotą działania Rycerzy Kolumba jest to, że nie są ogromną strukturą, ale grupą rad lokalnych działających przy poszczególnych parafiach. Cieszymy się, że w Polsce od 1 lipca 2020 r. rycerzami zostało prawie 650 mężczyzn, że powstało 25 nowych wspólnot w parafiach – podkreślił Krzysztof Zuba, przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce. Ksiądz Wiesław Lenartowicz, kapelan programowy, zwrócił uwagę na reakcję rycerzy na wyzwania czasu pandemii: – Wiele parafii w Polsce, właśnie dzięki Rycerzom Kolumba, zorganizowało transmisję swojej liturgii. Uruchomiono wiele inicjatyw modlitwy. To jest motywacją do działania w trudnych warunkach.

Mszę św. inaugurującą konwencję sprawował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosił ks. Paweł Rytel-Andrianik, były rzecznik KEP, który zwrócił uwagę zgromadzonych rycerzy oraz ich gości na konieczność pielęgnowania męskich cnót i poczucia odpowiedzialności. – Nie bójmy się zapytać sami siebie, czy nie zdezerterowaliśmy zamiast stanąć w wyłomie? Bo mężczyźni dziś często dezerterują. Dlatego tak ważne są katolickie organizacje mężczyzn, które wspierają się w duchu braterstwa – zauważył.

Reklama

Po Mszy św. rycerze wyróżnili dzieła miłosierdzia przeprowadzone w ostatnim roku bratnim przez lokalne rady Rycerzy Kolumba. Wyróżniono działania w czterech głównych kategoriach, wokół których skupia się działalność charytatywna rycerzy: wiara, rodzina, społeczność i życie. Nagrodzono również Rodzinę Roku – Angelikę i Michała Steciaków, którzy w swoim życiu dają świadectwo wartościom, jakie Rycerze Kolumba starają się pielęgnować. Założyli fundację pomagającą niepełnosprawnym dzieciom i sami adoptowali dwójkę – Piotra i Marysię, podejmując trud opieki nad nimi, ze świadomością, że Piotruś jest chory na zespół Downa.

Obecny delegat stanowy – Krzysztof Zuba podziękował br. Tomaszowi Wawrzkowiczowi, który do końca czerwca 2020 r. przez 3 lata był delegatem stanowym w Polsce, za owocną pracę na rzecz rozwoju dzieł bratnich oraz przyrost członków i rad. Podziękowanie otrzymał również Tygodnik Katolicki Niedziela za informowanie czytelników o działalności Rycerzy Kolumba w Polsce. W imieniu Niedzieli podziękowanie odebrał dyr. Mariusz Książek.

Drugi dzień konwencji przebiegał w trybie zdalnym. Podjęto szereg rezolucji wyznaczających kierunki konkretnych działań. Rycerze zobowiązali się także do wdrożenia od lipca „Rycerskiego programu odnowy”, który będzie miał na celu pobudzenie życia religijnego oraz przybliżanie wiernych do Boga i Kościoła, a także zadbanie o wzmocnienie parafii i rodzin. Rycerze wybrali również na kolejny rok swoje władze. Skład Rady Stanowej się nie zmienił. Delegatem stanowym, czyli przywódcą polskich rycerzy, na drugą kadencję został wybrany Krzysztof Zuba, sekretarzem został Marek Ziętek, skarbnikiem – Jacek Pisz, radcą – Stanisław Dziwiński a kustoszem – Dariusz Wolniak. Kapelan stanowy – abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, nie mógł uczestniczyć w tegorocznej konwencji. W liście przesłanym do uczestników spotkania podziękował rycerzom za ofiarną służbę w Polsce i życzył, by osobista formacja na wzór bł. ks. Michaela McGivneya przyczyniła się do jeszcze głębszej więzi każdego z braci z Chrystusem.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn założoną w 1882 r. przez bł. ks. Michaela McGivneya. Ich zasadami są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Gromadzą w swoich szeregach ponad 2 mln członków. W Polsce obecni są od ponad 15 lat i liczą prawie 7 tys. mężczyzn działających w ponad 200 parafiach.

2021-05-26 08:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: trwa 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin

2021-09-26 12:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze trwa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowi centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia. Jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami. Centralnym jej punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Dzisiejszy dzień od godz. 9.00 rozpoczęło spotkanie w Sali o. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano m.in. konferencję Moniki i Marcina Gomułków – o małżeńskich potrzebach; o Roku Rodziny mówić będzie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP; temat wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych podejmie ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Abp Tadeusz Wojda otrzymał paliusz z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce

2021-09-26 16:13

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę 26 września podczas Mszy św. sprawowanej w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, w imieniu papieża Franciszka nałożył abp. Tadeuszowi Wojdzie paliusz. Eucharystii przewodniczył metropolita gdański.

Uroczystą Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński, biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski, kapłani diecezjalni i zakonni. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, siostry zakonne, klerycy Gdańskiego Seminarium Duchownego, reprezentanci innych religii i wyznań chrześcijańskich, rodzina i przyjaciele metropolity oraz wierni świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję