Reklama

Niedziela Częstochowska

Neoprezbiterzy A. D. 2021

Hasło rocznika: „Panie, jeśli jeszcze potrzebny jestem Twemu ludowi, nie wzbraniam się przed pracą. Niech się dzieje wola Twoja” (św. Marcin z Tours).
Patron rocznika: św. Marcin z Tours

Niedziela częstochowska 22/2021, str. V

[ TEMATY ]

neoprezbiterzy

Karol Porwich/Niedziela

Pozwólcie się prowadzić Chrystusowi – apelował do neoprezbiterów abp Depo

Pozwólcie się prowadzić Chrystusowi – apelował do neoprezbiterów abp Depo

Ks. Paweł Caban parafia św. Jana Chrzciciela w Lgocie-Mokrzeszy

Zmartwychwstałem i zawsze jestem z Tobą, położyłeś na mnie swą rękę, przedziwna jest Twoja wiedza. Alleluja! (antyfona na wejście Mszy św. Niedzieli Wielkanocnej, por. Ps 139)

Reklama

Nasz Pan wie, czym jest życie i śmierć, szczęście i cierpienie – więc ja wiem, że On potrafi mnie przeprowadzić tak przez każdą górę, jak każdą przepaść mojego życia. Cieszę się, że zmartwychwstał i zawsze jest ze mną – i tym darem chcę się dzielić – kłaść kochającą rękę Boga na strapione ludzkie serca.

Kapłaństwo jest jednym z przepisów Boga na szczęśliwe (czyli wieczne) życie. Jedni do nieba idą w małżeństwie, inni w życiu konsekrowanym – mnie Zbawiciel podarował drogę bycia księdzem.

Ks. Kamil Cudak parafia Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Gidlach

Reklama

Z ludu wzięty, dla ludu ustanowiony (por. Hbr 5, 1)

Powyższe słowa wybrałem na motto mojego kapłańskiego życia, ponieważ jest to fragment, którym pragnę znaczyć swoją kapłańską posługę. Jest on dla mnie wyjątkowy, bo mam świadomość tego, że zostałem powołany spośród konkretnych ludzi i posłany do konkretnej wspólnoty.

Jestem świadomy tego, że kapłaństwo ma dwa wymiary. Jeden z nich to dar, a drugi to zadanie. Przez moją posługę chciałbym służyć tym, do których Bóg mnie pośle i przez prowadzenie tychże ludzi do zbawienia sam zdążać do świętości.

Ks. Tomasz Gryl parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Myszkowie

Bądź Mu wierny, a On zajmie się tobą, prostuj swe drogi i Jemu zaufaj! (Syr 2, 6)

Moją kapłańską drogę zawierzam Sercu Jezusowemu. W przygodzie życia, do której powołał mnie Pan od chwili narodzin, pragnę dzień po dniu odnajdywać odwieczny plan na moje życie. Ufam, że przez cierpliwość i wierność, zwłaszcza w przeciwnościach, wyrównam ścieżki prowadzące do Boga.

Kapłaństwo jest towarzyszeniem i wskazywaniem ludziom zagubionej drogi i czasu. Żywa Hostia, krzyż i słowo Boże jak: tarcza zegara, wskazówki i ich odgłos – uświadamiają obecność danego nam przedziwnego czasu łaski.

Ks. Kamil Jastrząb parafia św. Brata Alberta Chmielowskiego w Zawierciu

Któż nas może odłączyć od miłości Chrystusowej? (Rz 8, 35a)

Te słowa są umocnieniem na drodze kapłańskiej. Gdy przyjdą problemy, pamięć o stale kochającym Bogu, od którego żadne trudności mnie nie oddzielą, będzie dla mnie wsparciem. Skoro Bóg daje mi swoją miłość, to i ja powinienem tak samo kochać bliźnich – miłością, która chce ich zbawienia.

Kapłaństwo ma dla mnie dwa wymiary: służba Bogu i człowiekowi. Kapłan jest tym, który troszczy się o Bożą chwałę, m.in. przez sprawowanie liturgii. Służy również człowiekowi, walcząc o jego zbawienie.

2021-05-26 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z ludzi i dla ludzi

Niedziela przemyska 25/2019, str. 1, 7

[ TEMATY ]

neoprezbiterzy

Kl. Patryk Szałaj

Neoprezbiterzy z abp. Adamem Szalem i przełożonymi

Neoprezbiterzy z abp. Adamem Szalem i przełożonymi

W sobotę, 8 czerwca, w przeddzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w archikatedrze przemyskiej odbyły się święcenia kapłańskie. W to piękne słoneczne przedpołudnie nasza diecezja stała się bogatsza o ośmiu nowych prezbiterów. Święceń udzielił abp Adam Szal, a w koncelebrze uczestniczyło prawie stu kapłanów na czele z księżmi przełożonym Wyższego Seminarium Duchownego i księżmi proboszczami z parafii rodzinnych neoprezbiterów. Święcenia to zwieńczenie sześcioletniej formacji duchowej, intelektualnej, ludzkiej i pastoralnej. Podjęty trud tego dnia wydał wielki owoc – uczestnictwo w kapłaństwie Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Dzieją się cuda

Od kilku miesięcy w parafii pw. Ducha Świętego w Nowym Sączu znajdują się relikwie św. Szarbela z Libanu. I dzieją się cuda. Ludzie doznają wielu łask, także uzdrowienia. Jedną z uzdrowionych jest Barbara Koral – żona Józefa, potentata w branży produkcji lodów, i matka trójki dzieci. Cierpiała na raka trzustki, po którym nie ma śladu. 17 maja br. publicznie podzieliła się swoim świadectwem

W październiku ub.r. wykryto u mnie nowotwór złośliwy trzustki – opowiada Barbara Koral. – Przeżyłam szok. Ale głęboka wiara i ufność w łaskawość Boga wyjednały mi pokój w sercu. Leżałam w szpitalu w Krakowie przy ul. Kopernika, nieopodal kościoła Jezuitów. Dzieci i mąż byli ze mną codziennie. Modliliśmy się do Jezusa Przemienionego za wstawiennictwem św. Jana Pawła II oraz św. Szarbela. Zięć Piotr przywiózł od znajomego księdza płatek nasączony olejem św. Szarbela. Codziennie odmawialiśmy nowennę i podczas modlitwy pocierałam się tym olejem. Czułam, że mając św. Szarbela za orędownika, nie zginę – wyznaje.

CZYTAJ DALEJ

Abp Henryk Hoser SAC ponownie trafił do szpitala. Jego stan jest poważny.

2021-07-30 22:11

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

razem.tv

O modlitwę w intencji powrotu do zdrowia swojego poprzednika prosi bp Romuald Kamiński.

Ordynariusz warszawko-praski w liście skierowanym do księży, sióstr zakonnych, osób konsekrowanych i wszystkich diecezjan podkreślił, że abp Hoser jest hospitalizowany i znajduje się w poważnym stanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję