Reklama

Niedziela Częstochowska

Dni odnowy

Odkrywanie na nowo tożsamości bycia umiłowanym i wybranym przez Jezusa – taki był cel triduum dla kapłanów przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Spotkania przebiegały pod hasłem: „Sługą moim jesteś, wybrałem cię...” (Iz 41, 9b).

Niedziela częstochowska 22/2021, str. VI

[ TEMATY ]

rekolekcje kapłańskie

Karol Porwich/Niedziela

Kapłani odkrywali na nowo tożsamość bycia umiłowanym i wybranym przez Jezusa

Kapłani odkrywali na nowo tożsamość bycia umiłowanym i wybranym przez Jezusa

Kapłani spotykali się na modlitwie, słuchaniu słowa Bożego i adoracji Najświętszego Sakramentu oraz uczestniczyli w nabożeństwie pokutnym. Przez pierwsze dwa dni gromadzili się w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie. Triduum zakończyło się w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

Kto tobą rządzi?

W pierwszym rozważaniu ks. Wojciech Węgrzyniak, biblista, nawiązał do postaci proroka Ezechiela i do obrazu wysuszonych kości z 37. rozdziału Księgi Ezechiela. – Czy te kości mogą ożyć? Czy moja parafia może ożyć? Prorok odpowiada: „Ty, Panie, to wiesz”. Słuchajcie słowa Pana. Ezechiel mówił do kości, a nam się nie opłaca mówić do ludzi, myślimy, że to nie ma sensu – podkreślił kapłan. – Gdyby Jezus był moim Panem, zapytałbym Go, co jest do zrobienia. Trzeba zadać sobie pytania: Kto jest twoim Panem, kto tobą rządzi? Trzeba wejść w posłuszeństwie w Ducha Kościoła, modlić się i słuchać, co mówi Duch do Kościołów – apelował ks. Węgrzyniak.

Jesteś wolny!

Reklama

– Jedno z najpiękniejszych słów, które istnieje na świecie, to „wolność” – mówił duchowny w drugiej konferencji. Kapłan podkreślił, że „mowa Jezusa w Kafarnaum była trudna i ludzie odchodzili”. – Czemu Jezus ich nie zatrzymał? – pytał biblista. – Nie chodzi bowiem o zatrzymanie ludzi przy sobie. Nie chodzi o gadżety ewangelizacyjne i duszpasterskie. Chodzi o Eucharystię. Jeśli ludzi nie zatrzyma Eucharystia, to co ich zatrzyma? Jezus jest w tym niesamowicie wolny – odpowiedział ks. Węgrzyniak. – Jeśli wolność nas nie nauczy, to przymus nas nie wyzwoli. Czy jest coś gorszego niż grzech? Nic, bo grzech czyni z nas niewolników – mówił biblista.

Ubodzy punktem odniesienia

Ostatnią konferencję wygłosił ks. Aleksander Radecki z archidiecezji wrocławskiej. Duchowny wzywał współbraci, aby poprzestawali na rzeczach niezbędnych, a pozostałe oddali potrzebującym. – Punktem odniesienia dla nas mają stać się ludzie ubodzy. Jezus trzymał z ubogimi. Czy wobec tego pytanie o ubóstwo nas, duchownych, nie jest pytaniem o naszą wiarę? Bo to jest przecież praktyczny sprawdzian wiary w Opatrzność Bożą – podkreślił kaznodzieja. Kapłan zaznaczył, że „Jezus błogosławi ubogim kapłanom w ich wszelkich poczynaniach, nadając im wyraźną skuteczność”.

Podczas triduum świadectwami nawrócenia podzielili się Grzegorz Czerwicki, wieloletni więzień, i ks. Dariusz Miłkowski z diecezji tarnowskiej.

Reklama

W czasie triduum śpiewała Schola liturgiczna „Domine Jesu” pod dyr. ks. Mateusza Ociepki. Ważnym elementem towarzyszącym była modlitwa świeckich przed Najświętszym Sakramentem w intencji księży.

Każdy chętny może „adoptować” kapłana i podjąć się w jego intencji codziennej modlitwy jednym Zdrowaś Maryjo. Akcja trwa do 4 czerwca 2022 r. Szczegóły i zapisy na stronie: www.dlaewangelizacji.pl .

Materiał wideo jest dostępny na: www.tv.niedziela.pl

2021-05-26 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rekolekcje kapłańskie z o. dr. Gabrielem Nannim OCD

[ TEMATY ]

rekolekcje kapłańskie

Archiuwm ks. J. Maciąga

O. Gabriele Nanni i ks. Józef Maciąg

O. Gabriele Nanni i ks. Józef Maciąg

Szkoła Formacji Duchowej w Archidiecezji Lubelskiej zaprasza na rekolekcje kapłańskie zatytułowane: Pentekostalizacja w Kościele - żywe doświadczenie Pięćdziesiątnicy? Szanse i zagrożenia, które poprowadzi o. dr Gabriele Nanni OCD z Brescii (Italia). Rekolekcje odbędą się w dniach 19-22 listopada 2018 r. w Kazimierzu Dolnym (rozpoczęcie 19 XI o godz. 10.00; zakończenie 22 XI - Eucharystia o godz. 10.00).

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs rzeźbiarski o św. Józefie

2021-09-22 16:27

[ TEMATY ]

konkurs

rzeźba

Monika Jaworska

Rzeźba św. Józefa.

Rzeźba św. Józefa.

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zaprasza twórców ludowych i nieprofesjonalnych z Polski do udziału w konkursie pt. „Postać św. Józefa w rzeźbie”.

Św. Józef był postacią niezwykłą, inspiracją dla chrześcijan wszystkich wieków. Świadczą o tym liczne kościoły i instytucje, którym patronuje. Dla uczczenia 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła katolickiego papież Franciszek ogłosił rok 2021 Rokiem św. Józefa. Papież nazwał go „ojcem w cieniu”, „ojcem posłusznym”, a także „ojcem czułym”. Te piękne określenia świadczą o fascynacji jego postacią związanej z wyjątkowością cech osobowości świętego – zaznaczają organizatorzy precyzując, że głównym celem konkursu jest przybliżenie wizerunku postaci św. Józefa i popularyzowanie wartości chrześcijańskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję