Reklama

Niedziela Lubelska

W oczekiwaniu na beatyfikację

Kardynał Stefan Wyszyński 12 września zostanie zaliczony w poczet błogosławionych.

Niedziela lubelska 22/2021, str. VI

[ TEMATY ]

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Ewa Kamińska

Przed pomnikiem Prymasa. Od lewej: Marcin Sułek, Łukasz Kot, Barbara Oratowska i Jerzy Sołtys

Przed pomnikiem Prymasa. Od lewej: Marcin Sułek, Łukasz Kot, Barbara Oratowska i Jerzy Sołtys

Kiedy papież Franciszek ogłosił, że beatyfikacja Stefana kard. Wyszyńskiego odbędzie się 7 czerwca 2020 r., ogromna radość zapanowała w Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana”, którego patronem jest Prymas Tysiąclecia. Wówczas nikt nie spodziewał się, że plany te pokrzyżuje koronawirus i długo oczekiwana uroczystość zostanie przeniesiona. Pandemia spowodowała też zmianę charakteru działalności stowarzyszenia. Duża część aktywności przeniosła się z konieczności do przestrzeni wirtualnej. Wciąż odczuwany jest brak wspólnych wyjazdów i spotkań w oddziałach czy świętowania ważnych rocznic.

Nowenna do św. Józefa

Reklama

Niedawno zrodził się pomysł, by z okazji 40. rocznicy śmierci Prymasa Wyszyńskiego modlić się wspólnie o jego rychłą beatyfikację nowenną do św. Józefa, poprzez transmisję internetową co środę o godz. 20.45. Litanię poprzedzał krótki fragment nauczania Prymasa Tysiąclecia. Po modlitwie uczestnicy łączyli się z modlitwą apelową na Jasnej Górze. Materiały – specjalny pakiet z listem i kwartalnikiem Civitas Christiana przesłano wszystkim członkom stowarzyszenia w całej Polsce, by każdy, nawet bez dostępu do internetu, mógł łączyć się duchowo w modlitwie. Nowenna rozpoczęła się 31 marca w warszawskiej archikatedrze przy grobie kard. Wyszyńskiego. Zakończenie wyznaczono na Jasnej Górze na dzień 26 maja. Podczas trwania nowenny, 23 kwietnia, w uroczystość św. Wojciecha biskupa i męczennika, z wielką radością przyjęto wiadomość, że nowa data beatyfikacji Prymasa została wyznaczona na dzień 12 września. Modlitwa trwała dalej, by nic nie stanęło znów na przeszkodzie.

Modlitwa w Lublinie

Lublinowi przypadła 7. stacja nowenny w środę 12 maja, w 75. rocznicę sakry biskupiej ks. Stefana Wyszyńskiego. Transmisję modlitwy poprzedziło złożenie kwiatów przy pomniku Stefana kard. Wyszyńskiego przed Kurią Biskupią oraz wspólna z samorządem pielęgniarek i położnych Msza św., której przewodniczył bp Mieczysław Cisło. Po Eucharystii trwała cicha adoracja Najświętszego Sakramentu. Transmisję internetową poprowadzili: Łukasz Kot – przewodniczący Oddziału Okręgowego „Civitas Christiana” w Lublinie oraz Marcin Sułek – dyrektor Regionu Lubelsko-Rzeszowskiego Stowarzyszenia. Modlitwę poprowadził proboszcz parafii katedralnej ks. Adam Lewandowski. Zaprezentowane zostały fragmenty dotyczące sumienia zawodowego, zawarte w rozważaniach kard. Stefana Wyszyńskiego „Sumienie prawe u podstaw życia narodowego”, które wygłosił w archikatedrze warszawskiej 31 stycznia 1981 r. To jedno z ostatnich jego wystąpień, traktowane jako duchowy testament dla narodu i Kościoła w Polsce. Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” zaprezentowało w archikatedrze wystawę Droga życia Prymasa Tysiąclecia, przygotowaną przez Instytut Prymasowski, przedstawiającą różne aspekty życia, powołania i nauczania kard. Wyszyńskiego. Można ją zobaczyć w katedrze do końca maja.

Stowarzyszenie zaprasza na stronę internetową www.e-civitas.pl , gdzie można znaleźć wiele ciekawych informacji, artykułów i audycji Radia Internetowego Civitas Christiana, a także pobrać bezpłatnie numery kwartalników Civitas Christiana i Społeczeństwo. /etk

2021-05-26 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

KUL: Konferencja "Aktualność przesłania Prymasa Wyszyńskiego w oczekiwaniu na beatyfikację"

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

KUL

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego/niedziela

„Miłość jest niejako dowodem osobistym naszego pochodzenia z Boga-Miłości, jest znakiem rozpoznawczym naszego synostwa Bożego” – kard. Stefan Wyszyński

„Miłość jest niejako dowodem osobistym naszego pochodzenia z Boga-Miłości,
jest znakiem rozpoznawczym naszego synostwa Bożego” – kard. Stefan Wyszyński

Kardynał Stefan Wyszyński przewodził polskiemu Kościołowi przez ponad 30 lat. Przez ten czas wielokrotnie zabierał głos nie tylko w sprawach istotnych dla Kościoła, ale także dla społeczeństwa. Przybliżenie bogatego dziedzictwa nauczania Prymasa w oczekiwaniu na Jego beatyfikację to cel konferencji naukowej online, na którą zaprasza KUL w sobotę 30 stycznia 2021.

– Nauczanie kardynała Stefana Wyszyńskiego nie straciło na swej aktualności – mówi jeden z organizatorów konferencji, prorektor ds. misji i administracji KUL ks. prof. Mirosław Sitarz.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję