Reklama

Niedziela Przemyska

Patrz w serce i miej serce

Archidiecezja przemyska pragnie duchowo włączyć się poprzez dziewięciodniową nowennę w akt zawierzenia Bożemu Sercu naszej ojczyzny.

Niedziela przemyska 22/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Honorowa Straż Najświętszego Serca Pana Jezusa

W trakcie nowenny będzie czas na modlitwę adoracyjną

W trakcie nowenny będzie czas na modlitwę adoracyjną

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, 11 czerwca w Krakowie, w bazylice Ojców Jezuitów, Episkopat Polski w 100-lecie poświęcenia tejże bazyliki i 100-lecie oddania ojczyzny Sercu Jezusa, jakie miało miejsce na Małym Rynku w Krakowie w 1921 r., kolejny raz zawierzy Bożemu Sercu całą naszą ojczyznę. Jako diecezja przemyska, którą kierował przez wiele lat wielki czciciel Najświętszego Serca Jezusowego – św. bp Józef Sebastian Pelczar, chcemy duchowo włączyć się w to wielkie wydarzenie, podejmując dziewięciodniową nowennę. Hasłem przewodnim będą słowa: ,,Odnowić pamięć o Bożej Miłości i Miłosierdziu”.

Serce u źródła

Źródłem miłości i miłosierdzia jest otwarte Serce Jezusa. Nigdy o tym nie możemy zapomnieć. Wydaje się jednak, że obecne czasy i kontekst, w jakim znalazły się nasza ojczyzna i świat z powodu pandemii, ujawnił i pokazał w wyraźny sposób to, co powinno być istotą naszych duchowych wysiłków płynących z wiary i naszej miłości ku Sercu Bożemu.

Reklama

Otóż po pierwsze nowenna nasza będzie miała charakter dziękczynny, gdyż trzeba nam okazać wdzięczność za św. bp. Pelczara, za ukształtowanie naszej diecezji w duchu pobożności ukierunkowanej na Najświętsze Serce Jezusa, za tak liczne wspólnoty pielęgnujące nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa, za tych wszystkich, którym wciąż drogie i bliskie są Godzina święta i pierwszy piątek miesiąca. Dziękujmy za ten bezmiar dobra, jakie rozlewa się wciąż w naszych sercach poprzez kult i pobożność skierowaną do Serca Bożego. Drugim elementem nowenny będzie wynagrodzenie. Widzimy bowiem, jak liczne są dziś nowe zagrożenia duchowe wynikające z obecnie wciąż trwającej pandemii. Widzimy, jak obnażyła ona słabość naszej wiary, małość naszej nadziei. Widzimy, jak trudno nam w tych czasach praktykować miłość Boga i bliźniego. Wielu od Boga odchodzi, wielu lekceważy sobie udział w niedzielnej Mszy św., praktykowanie codziennej modlitwy. Nawet panująca pandemia nie skłania wielu serc ludzkich do szukania bliskości Boga. Jakże aktualne jest wołanie Pana Jezusa o tych, którzy w swej gorliwości i pobożności będą miłością wynagradzać za siebie i za innych. Tak przygotowani poprzez dziękczynienie i wynagrodzenie na końcu naszej nowenny oddamy się Najświętszemu Sercu Jezusa.

Dziękczynienie

Nowenna, jak wyżej powiedziano, będzie miała charakter dziękczynny, wynagradzający oraz charakter ufnej prośby złożonej w Bożym Sercu o przyjęcie Osoby Jezusa do naszego życia jako jedynego Pana i Króla.

Miłość i miłosierdzie Jezusa przynaglają nas, abyśmy żyjąc zakorzenieni w Sercu Bożym, będąc w Jego szkole, pamiętali o Jego słowach: ,,Uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokornego Serca, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych”. Propozycja dziewięciodniowej nowenny, rekolekcji o Najświętszym Sercu Pana Jezusa, konferencji i adoracji, czytanki czerwcowe to podjęcie pragnienia Jezusa z krzyża. Potem Jezus, wiedząc, że już wszystko się dokonało, aby wypełniło się Pismo, rzekł: ,,Pragnę” (J 19, 28). Centralna nowenna dziewięciodniowa przy całodobowym wystawionym Najświętszym Sakramencie odbędzie się w kościele św. Mikołaja w Jarosławskim Opactwie w dniach 2-10 czerwca.

Reklama

Nowenna, o której mowa, w zamyśle naszej diecezji będzie zaczynała się Godzinkami o Najświętszym Sercu Pana Jezusa o godz. 6.30, następnie będzie Msza św. Drugi blok będzie się rozpoczynał o godz. 17.30 Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa, następnie będzie Msza św., konferencja, adoracja Najświętszego Sakramentu, Różaniec z rozważaniami i Apel Jasnogórski. Dodatkowe punkty w czasie trwania nowenny z racji rekolekcji o Najświętszym Sercu Pana Jezusa, to: Czwartek 3 czerwca – 18.30 Konferencja I; Piątek 4 czerwca – 10.00 Konferencja II, 11.00 Msza św. z homilią, 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Konferencja III, 18.30 Konferencja IV; Sobota 5 czerwca – 10. 00 Konferencja V, 11.00 Msza św. z homilią, 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Konferencja VI, 18.30 Konferencja VII; Niedziela 6 czerwca – 7.30 Msza św. z homilią, 9.00 Konferencja VIII, 10.00 Msza św. z homilią, 11.30 Msza św. z homilią.

Nowenna będzie transmitowana we wszystkie dni za pośrednictwem archidiecezjalnego Radia Fara oraz za pomocą kamer, aby dać możliwość duchowego przeżycia ogółowi wiernych w diecezji i poza naszą diecezją. Jubileusz 100-lecia konsekracji bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie i poświęcenia naszej ojczyzny jest bowiem wydarzeniem historycznym i ma też wydźwięk wdzięczności za odzyskaną niepodległość.

W stronę Serca

W pragnieniu Jezusa z krzyża odnajdujemy zaproszenie do spojrzenia na Jego przebite Serce, które otwarte włócznią żołnierza nigdy się odtąd nie zamknęło na człowieka. W czasach, w których cierpimy coraz częściej na chorobę niepamięci na Bożą miłość i miłosierdzie, pragniemy w Sercu Jezusa na nowo złożyć wszelką nadzieję. W Sercu Bożym otwartym włócznią żołnierza dla naszego zbawienia odnajdujemy wciąż na nowo zaproszenie, byśmy się spotkali z miłością i miłosierdziem Pana Boga. Czy mogę pozostać obojętny na Jego pragnienie z krzyża? Co zrobię, by odpowiedzieć na Jego miłość i miłosierdzie? Dołóżmy wszelkich starań, aby poprzez nabożeństwa czerwcowe, nowennę i adorację oraz rekolekcje, duchowo przygotować się do ufnego i świadomego ponowienia aktu oddania naszej ojczyzny, rodzin i nas samych Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Więcej na stronie: http://nowenna.opactwo.pl/

2021-05-26 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Serce Jezusa, przebłaganie za grzechy nasze...

W kolejnym dniu czerwca przychodzi nam stanąć wobec prawdy wyrażonej w wezwaniu: Serce Jezusa, przebłaganie za grzechy nasze.

Wśród sześciu prawd wiary, które wypowiadamy w codziennym pacierzu, brzmią słowa: Syn Boży, stał się Człowiekiem i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia. Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z prawdziwości tych słów, bo przecież Jezus Chrystus – Słowo, które stało się Ciałem – wywyższony na krzyżu, w swojej nieskończonej miłości ofiarował za nas samego siebie (pref. o NSPJ). Chrystus umarł na krzyżu cały: umarły Jego kochające i pełne miłości oczy, zastygły pełne wdzięku usta, przestało bić kochające Serce, jeszcze po śmierci włócznią ugodzone… Jezus całym Swym Bosko-ludzkim Ciałem odkupił zbrodnie, których w swojej słabości dopuścił się człowiek. To otwarte Serce Zbawiciela stało się przebłaganiem za nasze winy, jeśli więc mówimy, że „Chrystus cierpiał za nas i wzór nam zostawił”, musimy pamiętać o Jego Sercu. O Sercu, które miłością goreje, które w morzu miłości topnieje… Ale jeśli Serce Jezusa, potraktujemy jedynie jako źródło łaski i odkupienia, odbierając Mu prawdę o Jego cierpieniu, to jesteśmy na złej drodze. Serce Jezusa kochało i kocha, ale jest też Sercem, które cierpiało i cierpi! To Serce nadal promieniuje i świeci w całej swej Boskiej doskonałości. I choć jest przebłaganiem za grzechy i wciąż bije dla człowieka, to od człowieka też doznaje bólu i zniewag, smutku i cierpienia. Tak często nasze życie przypomina ostrze włóczni, która wchodząc w święty Bok, rani Jezusowe Serce.

CZYTAJ DALEJ

Caritas Polska: pomoc dla 7,5 tys. Afgańczyków w Pakistanie

2021-09-23 15:34

[ TEMATY ]

Caritas

episkopat.pl

We współpracy z pakistańskim Caritasem będziemy pomagać afgańskim uchodźcom, którzy docierają do tego kraju. Planowana jest trzymiesięczna interwencja humanitarna. W jej ramach natychmiastową pomocą otrzyma 7,5 tys. osób – powiedział dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki.

Łączna kwota wsparcia, przekazana przez Caritas Polska na projekty służące pomocy uchodźcom poza granicami Polski, zrealizowane od 2017 r. wynosi 20,5 mln zł – poinformowała organizacja.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: w niedzielę beatyfikacja Jana Fornasiniego – kapłana, męczennika II wojny światowej

2021-09-24 12:25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jan Fornasini

pl.wikipedia.org

Giovanni Fornasini

Giovanni Fornasini

W niedzielę 26 września w bazylice katedralnej św. Petroniusza w Bolonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionym Jana Fornasiniego – pochodzącego z tych stron kapłana, który zginął jako męczennik pod koniec 1944 roku. Miał wówczas zaledwie 29 lat, z których jedynie 3 przeżył w stanie duchownym. Ze względu na jego zaangażowanie na rzecz ofiar wojny nazywano go "aniołem z Marzabotto".

Przedstawiamy krótki życiorys Jana Fornasiniego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję