Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Bądźcie jak św. Józef

Od momentu święceń kapłańskich szczególnie wybrani przez Boga mają za zadanie prowadzić ludzi do zbawienia.

Niedziela sosnowiecka 22/2021, str. V

[ TEMATY ]

święcenia kapłańskie

Piotr Lorenc/Niedziela

Pierwsza Msza św. nowych kapłanów

Pierwsza Msza św. nowych kapłanów

Zanim jednak bp Grzegorz Kaszak udzielił dk. Wojciechowi Jarczykowi i dk. Tomaszowi Jaskule sakramentu święceń, wprowadził ich w istotę urzędu. – Tak jak św. Józef dokonał rzeczy, wydawałoby się, niemożliwych, tak i wy będziecie dokonywać takich rzeczy. Tylko gorliwie podążajcie za Panem Bogiem. Bądźcie wierzącymi, ufającymi we wszystkim Bogu kapłanami. Pamiętajcie, że przez otrzymane święcenia kapłan wchodzi w wewnętrzną komunię z Jezusem. Działa w imieniu samego Chrystusa, który uobecnia swoje działanie przez niego, zwłaszcza wtedy, gdy kapłan dokonuje aktów sakramentalnych, np. chrztu, rozgrzeszenia lub konsekracji chleba i wina. Stąd sakrament ten wyznacza i uzdalnia do misji głoszenia tego, czego Jezus nauczał, a co Kościół wiernie przekazuje – powiedział 22 maja w sosnowieckiej bazylice katedralnej bp Grzegorz Kaszak.

Reklama

Kaznodzieja podkreślił także, że ich życie nie zawsze będzie łatwe i przyjemne. – Wasza działalność wzbudzi wielką złość złego ducha. Przypuści on atak, ponieważ zazdrości człowiekowi szczęścia: może żyć dobrze tutaj na ziemi, a w przyszłości osiągnąć życie wieczne. Dlatego szatan atakuje tych, którzy Panu Bogu i człowiekowi służą. Przypuści atak, i dlatego, drodzy synowie, Tomaszu i Wojciechu, musicie być do tego przygotowani. Teraz serce się raduje, człowiek jest przepełniony entuzjazmem, pokojem, ale przyjdą trudne chwile. Wtedy musicie stanąć do walki ze złym duchem. Pamiętajcie, że nie jesteście sami! Wybrał was sam Pan Jezus i Jemu ufajcie, i w Nim szukajcie rozwiązań – nauczał Pasterz Kościoła sosnowieckiego. Wspomniał również, że wyświęceni w tym roku kapłani przejdą do historii jako ci, którzy zostali wyświęceni w Roku Jubileuszowym św. Józefa. – Święty Józef, jak powiedział papież Benedykt XVI, „był wielkim realistą”. Pan Bóg przemawia do niego we śnie. A on potrafił odróżnić to, co jest snem, a co jest rzeczywistością, słowem Bożym. Dzisiaj nam potrzeba takiego rozeznania – podkreślił bp Grzegorz Kaszak.

Po homilii nastąpiły obrzędy święceń: śpiew Litanii do Wszystkich Świętych, namaszczenie krzyżmem oznaczającym Chrystusa i udział w Jego służbie. Nowi kapłani otrzymali także patenę z chlebem i kielich z winem oznaczające, że Eucharystia ma być źródłem i szczytem ich życia i duchowości.

– Łatwo jest powiedzieć: „Nasz Pan Jezus Chrystus, którego Ojciec namaścił Duchem Świętym i mocą niech Cię strzeże, abyś uświęcał lud chrześcijański i składał Bogu ofiarę”. Znacznie trudniej, i mądrzej jest sprawić, aby te słowa były możliwe. Wiemy, że są możliwe, dzięki Bogu i ludziom. I postaramy się sprostać tej wielkiej odpowiedzialności – powiedział po otrzymaniu sakramentu święceń ks. Tomasz Jaskuła, w imieniu swoim i kolegi z roku, ks. Wojciecha Jarczyka.

2021-05-26 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowi Robotnicy w Winnicy

[ TEMATY ]

Wrocław

abp Józef Kupny

neoprezbiter

święcenia kapłańskie

Agnieszka Bugała

Na zdjęciu diakoni z Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Już jutro zostaną kapłanami Chrystusa.

Na zdjęciu diakoni z Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Już jutro zostaną kapłanami Chrystusa.

Już jutro 26 maja o godz. 10.00 dziesięciu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Wrocławskiej przyjmie z rąk abp. Józefa Kupnego święcenia kapłańskie. Uroczystość odbędzie się we wrocławskiej archikatedrze. Wyruszą, po sześciu latach formacji, by powołanie zamienić w służbę.

Jacy są? Bardzo różni. Jedni cisi, stojący raczej na uboczu, inni szybko nawiązują kontakt i chętnie opowiadają o sobie. Łączy ich świadomość tego, kim będą i ile zależy od tego, jak odpowiedzą na głos Pana Winnicy.

CZYTAJ DALEJ

Na tydzień przed pielgrzymką na Jasną Górę

2021-07-26 23:49

[ TEMATY ]

pielgrzymka świdnicka

archiwum prywatne

Pielgrzymka Świdnicka

Pielgrzymka Świdnicka

Już za kilka dnia ze świdnickiej katedry wyruszy 18. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Po raz pierwszy wszystkie grupy wyjdą razem.

Tydzień przed wyjściem pielgrzymki skontaktowaliśmy się z Centrami Pielgrzymkowymi poszczególnych grup z zapytaniem, jak idą przegotowania: - W grupie 1 – świdnickiej – na liście mamy 63 osoby, z pewnością także kilkanaście osób dołączy wraz z ks. Adamem z Wir. Cały czas monitorujemy i oświadczenia o zdrowiu, a także ilość osób zaszczepionych i niezaczepionych. Dużo w tym roku jest biurokracji, ale czuwamy nad tym – mówi Anna Iwancz.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Apel do mieszkańców w związku z 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego

2021-07-27 17:32

youtube.com

W tym tygodniu rozpoczną się pierwsze uroczystości związane z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski oraz przedstawiciele Muzeum Powstania Warszawskiego i organizacji kombatanckich podpisali dziś apel do mieszkańców miasta, zachęcający do udziału w organizowanych wydarzeniach - poinformował w komunikacie stołeczny ratusz.

"W zeszłym roku, ze względu na epidemię, musieliśmy ograniczyć liczbę wydarzeń i osób biorących udział w obchodach Powstania Warszawskiego. W tym roku, również dzięki szczepieniom, możemy bardziej uroczyście przeżywać tę rocznicę, ale część obostrzeń nadal obowiązuje. Dlatego chciałbym zaapelować o zachowanie zasad bezpieczeństwa" – powiedział cytowany w komunikacie Rafał Trzaskowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję