Reklama

Obserwator

WATYKAN
Wzruszający gest

Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej ucałował obozowy numer wytatuowany na ręce Lidii Maksymowicz, która jako 3-letnie dziecko razem z matką i dziadkami trafiła do obozu Auschwitz. To m.in. na niej swe nieludzkie eksperymenty przeprowadzał obozowy lekarz Josef Mengele. Maksymowicz przyjechała do Włoch na zaproszenie włoskiego stowarzyszenia La Memoria Viva. Miała odbyć serię spotkań z władzami regionu Piemontu i kilka spotkań edukacyjnych w szkołach. – Kiedy papież zbliżył się do mnie, odsłoniłam rękaw i pokazałam mu obozowy numer. Zatrzymał się na chwilę, wziął moją rękę i pocałował numer. Przytulił mnie do siebie. Oniemiałam z wrażenia... – opowiadała była więźniarka.
j.k.

KORONAWIRUS
Szczepienie jak totolotek

Jeśli ludzie nie będą się szczepić przeciw COVID-19, to najpewniej jesienią będziemy mieli kolejną falę epidemii – ostrzega szef Rady Medycznej przy premierze RP prof. Andrzej Horban. – Szczególnie ważne jest zaszczepienie osób powyżej 60. roku życia. Druga grupa, którą należy szczepić, to część społeczeństwa, która transmituje koronawirusa na osoby starsze i chore – zauważa. Zachętą do szczepień ma być loteria ruszająca 1 lipca, którą przeprowadzi Totalizator Sportowy. Przeznaczone na nią zostanie 140 mln zł. Co dwutysięczna osoba przystępująca do loterii wygra 500 zł. Co tydzień będą losowane dwie nagrody po 50 tys. zł, a także hulajnogi elektryczne i vouchery na paliwo. Co miesiąc do zdobycia będą dwie nagrody po 100 tys. zł, a także samochody hybrydowe; w finale będą to dwie nagrody po milion złotych oraz samochody hybrydowe.
w.d.

LAUDATO SI’
Platforma papieża

Reklama

W związku z zakończeniem specjalnego roku ogłoszonego przez papieża Franciszka z okazji 5. rocznicy opublikowania jego encykliki społecznej w Watykanie zaprezentowano Platformę Działania Laudato si’. To koalicja organizacji katolickich i ludzi dobrej woli, która ma praktycznie realizować wizje ekologii integralnej. Transformacja społeczna ma się dokonać w ciągu 7 lat dzięki oddolnym inicjatywom zainspirowanym przez Platformę. Liczba „7” została zaczerpnięta z biblijnego motywu jubileuszu. – Pierwszy rok poświęcony będzie trzem podstawowym zadaniom: budowaniu społeczności, dzieleniu się zasobami i opracowywaniu planów działania na rzecz realizacji siedmiu celów Laudato si’. Potem nastąpi 5 lat konkretnych prac, a ostatni rok będzie rokiem szabatowym, czasem dziękczynienia Bogu – zapowiedział o. Joshtrom Isaac Kureethadam, koordynator Sekcji „Ekologia i Stworzenie” w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Platforma powstała, aby wskazania papieskiej encykliki społecznej nie pozostały jedynie w sferze koncepcji. Informacje na jej temat można znaleźć pod adresem: platformadzialanlaudatosi.org .
j.k.

PAPIEŻ DO POLAKÓW
Wstawiennictwo Matki

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. W przeżywanym obecnie maju, w którym czcimy Najświętszą Dziewicę Maryję, polecam Jej wstawiennictwu wszystkie matki, szczególnie te, które spodziewają się narodzin dziecka – powiedział papież Franciszek na zakończenie audiencji ogólnej. – Niech Boża Rodzicielka otacza swoją czułą opieką wszystkie kobiety i wyprasza dla nich u swojego Syna potrzebne łaski oraz błogosławieństwo w życiu rodzinnym, macierzyńskim i zawodowym. Z serca wam błogosławię.
w.d.

WATYKAN
Rzym przemówił

Stolica Apostolska podjęła decyzję w sprawie emerytowanego biskupa diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusza Rakoczego, w związku z sygnalizowanymi Watykanowi zaniedbaniami hierarchy w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich. Watykan przeprowadził stosowne postępowanie i podjął decyzję, w wyniku której bp Rakoczy otrzymał zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz w zebraniach plenarnych Konferencji Episkopatu Polski. Ponadto musi wpłacić z prywatnych środków odpowiednią sumę pieniędzy na rzecz Fundacji Świętego Józefa, która została powołana przez KEP w celu ochrony dzieci i młodzieży oraz budowania struktur pomocy wspierających ofiary nadużyć. Dodatkowo Stolica Apostolska nakazała biskupowi prowadzenie życia w duchu pokuty i modlitwy.
k.w.

CHINY
Pogarsza się

Reklama

Papież Franciszek wezwał do modlitwy za chrześcijan w Chinach, których sytuacja stale się pogarsza. Światowy dzień modlitwy w tej intencji ustanowił Benedykt XVI w dniu, kiedy chińscy katolicy pielgrzymują do sanktuarium maryjnego w Sheshan. „Módlmy się wspólnie za naszych braci i siostry w Chinach. Niech Duch Święty pomoże im być zwiastunami radosnej nowiny, świadkami miłości oraz budowniczymi sprawiedliwości i pokoju w ich ojczyźnie” – napisał Ojciec Święty na Twitterze.
j.k.

WARSZAWA – WATYKAN
Pilna jesień?

Jesienią polscy hierarchowie mają pojechać do Rzymu z wizytą ad limina i spotkać się z Franciszkiem. Takie informacje podała Rzeczpospolita i dodała, że wizyta jest organizowana w trybie pilnym. Tymczasem, jak ocenia ks. Leszek Gęsiak, rzecznik KEP, o takim trybie nie ma mowy. Od ostatniej wizyty ad limina minęło 7 lat i gdyby nie pandemia COVID-19 prawdopodobnie doszłoby do niej wcześniej. Zaproszenia z Rzymu oczekiwano w KEP od jesieni. – Nic tu nie stało się nagle – podkreśla ks. Gęsiak. Co 5 lat każdy biskup diecezjalny jest zobowiązany do złożenia w Rzymie wizyty ad limina Apostolorum (do progów Apostołów). W jej trakcie hierarchowie odwiedzają watykańskie dykasterie i spotykają się z papieżem.
w.d.

WIELKA BRYTANIA
Król(owa) czy prezydent

Według sondażu YouGov, odsetek Brytyjczyków w wieku 18-24 lat, którzy woleliby, aby ich kraj przestał być monarchią, a stał się republiką i wybierał głowę państwa, wzrósł do 41%. Za tym, by na czele państwa stał król (królowa), opowiada się 31% osób w tym samym przedziale wiekowym. Jeszcze 2 lata temu w tejże grupie 46% osób opowiadało się za utrzymaniem monarchii, a 26% chciało jej zniesienia. Sondaż wskazuje też na to, że – biorąc pod uwagę wszystkie grupy wiekowe – zwolenników monarchii jest więcej (61%) niż jej przeciwników.
j.k.

NORD STREAM 2
Znoszą sankcje

Departament Stanu USA powiadomił Kongres o tym, że zmienił swoje poprzednie stanowisko i zniósł sankcje wobec firmy Nord Stream 2 AG, prowadzącej budowę drugiej części rurociągu z Rosji do Niemiec, oraz Matthiasa Warniga, jej szefa. Powód? Względy bezpieczeństwa narodowego. – Budowa Nord Stream 2 była prawie ukończona, gdy objąłem urząd. Nałożenie sankcji w tym momencie byłoby szkodliwe dla naszych relacji z Europą – powiedział Joe Biden. Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel natomiast stwierdził: – Z bólem przyjmujemy decyzję prezydenta USA. Uważamy, że kwestia utrzymania sankcji byłaby istotna.
w.d.

ONZ
W sprawie zbrodni

Rada Praw Człowieka ONZ zdecydowała o rozpoczęciu międzynarodowego dochodzenia w sprawie zbrodni popełnionych w czasie ostatniego konfliktu między Izraelem a Hamasem w Strefie Gazy. Ma zostać utworzona stała komisja śledcza – najsilniejsze narzędzie, którym dysponuje Rada – w celu monitorowania przypadków łamania prawa w Izraelu, Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu. Byłaby to pierwsza tego typu komisja ze stałym mandatem.

Izraelskie MSZ oświadczyło, że ich kraj nie będzie współpracował w dochodzeniu, które uznaje za próbę „wybielenia zbrodni popełnionych przez organizację terrorystyczną Hamas”.
w.d.

NAMIBIA – NIEMCY
Niemcy zadośćuczynią

W ramach zadośćuczynienia za ludobójstwo i przejmowanie majątków dokonane ponad 100 lat temu w Niemieckiej Afryce Południowo-Zachodniej Niemcy miały zgodzić się na sfinansowanie w Namibii w ciągu najbliższych 30 lat projektów infrastrukturalnych, medycznych i szkoleniowych na rzecz społeczności, które ucierpiały z rąk niemieckich kolonistów, o wartości 1,1 mld euro – doniósł Reuters, powołując się na namibijskie media. W latach 1904-08 dziesiątki tysięcy przedstawicieli ludów Herero i Nama zginęły z rąk niemieckich sił kolonialnych. Ci, którzy przeżyli, byli przetrzymywani w obozach i zmuszani do niewolniczej pracy. W 1985 r. podkomisja praw człowieka ONZ określiła eksterminację obu plemion jako pierwsze ludobójstwo w XX wieku. Przywódca Herero – Vekuii Rukoro uznał, że wobec ogromu krzywd, jakich członkowie obu plemion doznali z rąk niemieckich, kwota zadośćuczynienia, o której informują media, jest niewystarczająca. Niemieckie MSZ odmówiło udzielenia informacji w tej sprawie, powołując się na poufność rozmów z Namibią.
j.k.

GRUZJA
Złote runo

Gruzińsko-polska ekspedycja archeologiczna odkryła w Kutaisi starożytną osadę, której początki sięgają XIII-XII wieku przed Chr., z czasów mitycznej wyprawy Argonautów do Kolchidy po złote runo. Wcześniej sądzono, że osada jest o kilkaset lat młodsza. Odkrycia zmieniają historię Gruzji. Ustalenia archeologów zostały zaprezentowane podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Gruzji. – Przesuwamy całe Kutaisi w głąb epoki brązu i wiemy, że to miasto jest jeszcze bardziej starożytne, niż początkowo myśleliśmy – mówi archeolog Jacek Hamburg, który bierze udział w pracach. – Prawdopodobnie był to największy ośrodek w okolicy o znamionach miasta – wyjaśnia. Gruzja jest interesującym obszarem badań, niezbyt znanym archeologom. Na szerszą skalę badania archeologiczne są tam prowadzone dopiero od ok. 10 lat.
w.d.

EURO 2020
Szansa na wyjście

Czy Robert Lewandowski i jego koledzy mogą odnieść sukces na UEFA Euro 2020? Zdaniem naukowców z belgijskiego Leuven, nasi piłkarze mają szansę jedynie na wyjście z grupy, w której zmierzą się ze Słowacją, z Hiszpanią i Szwecją. Naukowcy opracowali swoje badanie na podstawie ostatnich wyników wszystkich zespołów, które awansowały na turniej, biorąc też pod uwagę strzelone i stracone bramki. Piłkarzom Paulo Sousy przyznano aż dwie trzecie szans na wejście do fazy pucharowej. Algorytm daje Polakom 51% szans na wygraną ze Słowacją, 32% ze Szwecją i zaledwie 17% na pokonanie Hiszpanii. Najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że Polska w 1/8 finału zmierzy się z Chorwacją i na tym etapie zakończy swój udział w rozgrywkach. Faworytami do zwycięstwa w turnieju, zdaniem naukowców, są Belgowie. Daje się im aż 29% szans – o ponad dwa razy więcej niż Hiszpanom i Francuzom (po 14%).
j.k.

WŁOCHY
Oporni – na urlopy

Pięcioro pracowników placówki świadczącej usługi medyczne Azienda Sanitaria Locale BR w Brindisi zostało ukaranych odebraniem pensji i zawieszeniem w wykonywaniu obowiązków zawodowych do końca roku. To kara za odmowę poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19. Nałożono ją na cztery pielęgniarki i technika medycznego. Lekarz z tej samej placówki usłyszał ostrzeżenie. O karze zadecydował dyrektor generalny firmy – Giuseppe Pasqualone.

Przez kilka ostatnich miesięcy ASL wielokrotnie wzywała swoich pracowników do przyjęcia szczepionki. 21 maja otrzymali oni kolejne wezwania na szczepienie, ale ponownie odmówili, stąd decyzja o zaostrzeniu sankcji dyscyplinarnych. Najbardziej opornych wysłano na przymusowe urlopy.
j.k.

2021-06-01 09:28

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inauguracja nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2021-09-24 17:21

kl. Łukasz Ziemba

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

Abp Adam Szal przewodniczył 24 września Mszy św. na inaugurację nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Metropolita przemyski podkreślił, że będzie to czas poszukiwania odpowiedzi na pytanie: „co ludzie mówią o Jezusie”. – Ale też Chrystus postawi nam pytanie: „Co ty mówisz o Chrystusie?” – powiedział. W seminarium w Przemyślu formację rozpoczęło 47 kleryków, w tym 10 na pierwszym roku.

W swojej homilii abp Szal dużo miejsca poświęcił drodze kleryckiej bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, dla którego – jak stwierdził kaznodzieja – seminarium było miejscem, gdzie przygotowywał się do odpowiedzi na pytania Jezusa: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego i za kogo ty mnie uważasz?”.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję