Reklama

Niezwykły list do niezwykłej szkoły

To jedyna taka szkoła w Polsce, o której w ostatnich dniach stało się bardzo głośno. Niższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej na swoje 70. urodziny otrzymało list od papieża emeryta Benedykta XVI. Wywołało to falę komentarzy.

Niedziela Ogólnopolska 23/2021, str. 22-23

Vatican Media/AFP/East News

Abp Wacław Depo Metropolita częstochowski

Bardzo się cieszę, że w jubileusz 70-lecia Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie wpisał się ze swoim słowem i modlitwą papież emeryt Benedykt XVI. Z racji swoich imienin otrzymał od naszych seminarzystów list z pocztówką, na której został przedstawiony wraz ze swoim śp. bratem Georgiem podczas spaceru, w trakcie rozmowy o niższych seminariach duchownych – sądzą oni, że teraz już chyba nie ma nigdzie tego rodzaju społeczności. A tu się okazało, że jest taka – w Częstochowie. Kiedy Benedykt XVI zobaczył tę pocztówkę, odpowiedział bardzo ciepło, pisząc, że list ten wniósł wielką radość do jego domu. Jednocześnie papież emeryt udzielił wspólnocie Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie swojego błogosławieństwa.

Reklama

Ks. dr Jerzy Bielecki
Rektor NSD Archidiecezji Częstochowskiej

Przepełnia nas radość. Bardzo się cieszymy, że papież emeryt Benedykt XVI zareagował na słowa płynące z naszego Niższego Seminarium Duchownego i pobłogosławił szkołę, która w tym roku obchodzi jubileusz 70-lecia. W ten sposób Benedykt XVI odpowiedział na list naszej wspólnoty, skierowany do niego z okazji imienin. Chciałbym zacytować jego fragment, który wyraża nasze intencje: „Jesteś bardzo drogi nam – wspólnocie Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. Patrzymy na Ciebie jako na wzór oddania życia Panu od młodych lat, ciesząc się, że uczęszczałeś do Niższego Seminarium w Traunstein – szkoły podobnej do naszej. Chcąc podkreślić naszą dumę z tego powodu, jeden z alumnów zaprojektował grafikę przypominającą o pięknym momencie Twojej przeszłości w Niższym Seminarium”. Tę grafikę wysłaliśmy razem z listem, wyrażając nadzieję, że sprawi ona papieżowi emerytowi nieco radości i pobudzi go do pogodnych wspomnień. I tak się stało! Papież odpowiedział: „Jestem szczególnie urzeczony piękną i miłą grafiką, w której przedstawiliście mojego brata i mnie w rozmowie o seminarium, i w której zapraszacie mnie do odwiedzenia Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej”. Jakże radośnie brzmią słowa Benedykta XVI: „... całym moim sercem goszczę w Waszym Seminarium. Bardzo serdecznie pozdrawiam i błogosławię” – dodał, podpisując się: „Wasz Benedykt”.

Ks. dr hab. Janusz Królikowski
Profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Reklama

Trochę znam sytuację Kościoła w Europie. Są zauważalne znaki jego odrodzenia i żywotności, ale nie brakuje też zjawisk budzących przygnębienie. Zamyka się kościoły i rozmaite instytucje prowadzone przez Kościół. Nie wynika to tylko z braku powołań. W niejednym przypadku decyduje rachunek ekonomiczny, prowadzony zupełnie nonszalancko. Wydaje mi się, że wiem, ile goryczy zawarte jest w zdaniu papieża emeryta Benedykta XVI: „W Polsce kwitnie to, co w Niemczech więdnie”. Udaje się nam jeszcze zachować wiele z tych inicjatyw i dokonań, które zawdzięczamy poprzednikom, ale wchodzi już pokolenie, które kieruje się innym rachunkiem i myśleniem, w którym na pierwszym miejscu jest kategoria dochodu.

Podstawową kategorią naszego myślenia katolickiego powinna być kategoria bezinteresowności, ponieważ wyrasta ona z działania Bożego względem człowieka i zawsze stanowiła moc wiary oraz dzieł, które z niej wynikają. Cieszę się, że o Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie mógł napisać papież emeryt, iż „kwitnie” – i oby była to zapowiedź nowych kwiatów, bo przecież z nich będą owoce.

Ks. dr hab. Mateusz Rafał Potoczny
Dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego

Miałem szczęście być uczniem tej niezwykłej szkoły. Lata mojej nauki, formacji i dojrzewania człowieczeństwa przypadły na czas, kiedy Niższe Seminarium Duchowne przeszło niespotykaną przemianę. Gdy po raz pierwszy przyjechałem na ul. Piotrkowską 17, przywitały mnie wysokie mury, stare zabudowania i pozostałości małego gospodarstwa. Gdy w Roku Jubileuszowym 2000, po maturze, przyszło mi opuszczać Częstochowę i wracać do Opola, była to nowoczesna placówka oświatowa, z bardzo dobrym zapleczem dydaktycznym i wspaniałą kadrą cudownych nauczycieli. Te wszystkie zmiany to bez wątpienia zasługa rektora – ks. dr. Jerzego Bieleckiego, który w 1996 r., prosto ze studiów rzymskich, zawitał do tej uczelni i rozpoczął jej nową erę. Ale to również dzieło całego Kościoła częstochowskiego. Moje świadectwo nie byłoby pełne, gdybym nie wspomniał o tym, co stanowiło – i pewnie nadal stanowi – istotę częstochowskiego NSD: kaplica, codzienna Eucharystia i modlitwa. Niezwykłością tej szkoły jest przede wszystkim fakt, że pobożność jest tu czymś normalnym. Nikt się nie dziwi, że młodzi się modlą, że chcą się spowiadać; nikt im nie broni trwać odważnie przed Panem.

Ks. Paweł Caban
Tegoroczny neoprezbiter Kościoła częstochowskiego

W Niższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej kształciłem się w latach 2012-15. Przychodząc do tej szkoły, szukałem Boga poprzez piękno Jego obecności w sprawowanych sakramentach. Faktycznie, znalazłem Pana w seminaryjnej liturgii, celebrowanej okazale w NSD, odkryłem Go w trosce o kaplicę i święte sprzęty (przez pewien czas byłem seminaryjnym zakrystianem). Wreszcie doświadczałem Bożej obecności w muzyce, o którą zawsze dbano – do tego stopnia, że ja sam w Niższym Seminarium w Częstochowie zacząłem grać na organach.

Porównuję moje wspomnienia z opisem pobytu Josepha Ratzingera w podobnej szkole w Traunstein, gdzie zmienił się z chłopca w młodego mężczyznę – podobny proces obserwowałem w Częstochowie. Sam przyszły papież stwierdził, że był trochę skłonny do niesforności w tym okresie życia. Doświadczenia moje i moich kolegów z czasów niższego seminarium mógłbym określić podobnie – czas dojrzewania obfituje przecież w wiele radości... Nad wszystkim jednak był Chrystus, On jawił się jako Dobry Pasterz młodego człowieka – tak w Traunstein, jak i w Niższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Zatem – tak, w częstochowskim niższym seminarium panuje duch Benedykta!

Czcigodny Księże Rektorze,
list z Waszego Seminarium, który podpisał Ksiądz Rektor wraz z dwoma Księżmi Prefektami i Dziekanem alumnów, wniósł wielką radość do mojego domu. Jak cudownie zobaczyć, że w Polsce kwitnie to, co w Niemczech więdnie.
Jestem szczególnie urzeczony piękną i miłą grafiką, w której przedstawiliście mojego Brata i mnie w rozmowie o seminarium, i w której zapraszacie mnie do odwiedzenia Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. Choć ze względu na mój wiek i stan zdrowia wizyta nie jest już możliwa, to całym moim sercem goszczę w Waszym Seminarium.
Bardzo serdecznie pozdrawiam i błogosławię

Wasz Benedykt
Watykan, 7 maja 2021 r.

2021-06-01 09:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję