Reklama

Prasa zagraniczna

Litwa nie ulega lewicowej presji

Sejm Republiki Litewskiej odrzucił 25 maja projekt ustawy zezwalającej na zawieranie związków cywilnych przez pary tej samej płci. Kwestia ta podzieliła koalicyjny rząd pod przewodnictwem konserwatystów ze Związku Ojczyzny – Litewskich Chrześcijańskich Demokratów. Prezydent Gitanas Nauseda powiedział, że prawne uznanie par tej samej płci musi być zgodne z konstytucją kraju, a ta definiuje małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety.

REPORTER
Inwazja oszustów

We Włoszech coraz częściej ofiarą wyłudzaczy padają starsi księża. Służby aresztowały pod zarzutem oszustwa szajkę złożoną z 11 osób, która przez 2 lata wyłudziła od 80-letniego kapłana ponad 450 tys. euro. Skąd takie pieniądze u duchownego? Ksiądz stał na czele fundacji charytatywnej, co wykorzystali przestępcy. Podawali różne powody: nieszczęścia rodzinne, wypadki, koszty leczenia czy małe pożyczki, które miały być szybko zwrócone. Gdy ksiądz przestał pracować w fundacji i nie miał już dostępu do pieniędzy, zaczęli go straszyć. Dopiero wtedy kapłan zgłosił sprawę na policję. Dochodzenie wykazało, że przestępcy w ciągu tych 2 lat w celu wyłudzenia pieniędzy telefonowali do kapłana aż 14 tys. razy. Na szczęście zostali aresztowani. Według służb, tylko w diecezji Padwa w ostatnich 5 latach wyłudzenia mogły osiągnąć sumę 2 mln euro. Władze diecezjalne we współpracy z policją postanowiły zorganizować specjalny kurs dla duchownych, na którym specjaliści przedstawiają metody działań oszustów i sposoby obrony przed nimi.

AsiaNews.it
Kościół w pandemii

Reklama

Świat ze współczuciem i zarazem z niepokojem patrzy na Indie. Trwogę ludzkości wzbudza skala zachorowań na Covid-19, a w ostatnim czasie liczba zgonów – 4 tys. na dobę. Swoją ofiarę poniósł także Kościół katolicki. Pandemia zabrała do tej pory 168 księży i 143 siostry zakonne. Duża część księży zaraziła się koronawirusem, służąc ludowi Bożemu w czasie świąt. Najsmutniejsze jest to, że w dużej części byli to księża 40-letni.

Choć Indie są największym na świecie producentem szczepionek przeciw Covid-19, młodzi kapłani nie mogli się szczepić, gdyż zgodnie z indyjskim programem w tym czasie podawano preparat osobom powyżej 45. roku życia. Większość sióstr zakonnych, które zmarły, pracowała w biednych regionach, z utrudnionym dostępem do infrastruktury sanitarnej, co powodowało, że pomoc medyczna przychodziła zbyt późno. Największą ofiarę pośród kapłanów ponieśli jezuici, których zmarło 22, a pośród sióstr – Zgromadzenie Misjonarek Miłości, które straciło 12 zakonnic.

Daily Post
Jedna droga: dialog

W skali świata w Nigerii ginie najwięcej wyznawców Chrystusa. Do tej pory wszystkie próby wprowadzenia tam pokoju spełzły na niczym. Zdaniem emerytowanego kardynała Johna Onaiyekana, rząd robi zbyt mało w tym zakresie. Kardynał przestrzegł jednocześnie, że wojna nie jest rozwiązaniem, bo na niej nikt nie wygrywa, a na pewno nie sprawiedliwość. Według hierarchy, potrzeba rozmowy, a zadaniem rządu w Nigerii jest ustanowienie forum dialogu między zwaśnionymi stronami.

AMERICA
Kolejny papież z Afryki?

Reklama

Przełożony generalny Towarzystwa Jezusowego o. Arturo Sosa udzielił ciekawego wywiadu jezuickiemu magazynowi America. Oczywiście, pierwsze pytania dotyczyły papieża Franciszka, pierwszego jezuity na Stolicy Piotrowej. Ojciec Sosa porównał go do św. Ignacego Loyoli, który, reformując Kościół, zważał na jego jedność. Zdaniem o. Sosy, Franciszek, opierając swoją wizję na nauczaniu Soboru Watykańskiego II, chce uczynić ze wspólnoty Kościoła prawdziwy lud Boży, w którym relacje mają się opierać na służebności. Do tego ma doprowadzić m.in. synodalność, na którą Ojciec Święty kładzie duży nacisk.

Czy kolejnym papieżem będzie jezuita? Ojciec Sosa sądzi, że będzie nim być może reprezentant Afryki, gdzie jezuici mają dziś najwięcej powołań. Jakie będzie zgromadzenie za 20 lat? Przełożony generalny jezuitów przewiduje, że mniej liczne, ale na pewno młodsze.

2021-06-01 09:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franek - nauczyciel miłości

Przed narodzinami naszego synka byliśmy daleko od Boga, a nasza wiara polegała na chodzeniu do kościoła dwa razy w roku: ze święconką na Wielkanoc i ewentualnie w Boże Narodzenie, jeśli się nam chciało. Dążyliśmy do życia łatwego i przyjemnego, ale wkrótce to nasze egoistyczne postępowanie miało się diametralnie zmienić...

Krótko po naszym ślubie moja żona Olga zaszła w ciążę. Po dwóch wcześniejszych poronieniach (pierwsze w 4. i drugie w 10. tygodniu ciąży) byliśmy pełni nadziei, że tym razem wszystko będzie dobrze. Nasza radość nie trwała jednak długo. Na pierwszym szczegółowym badaniu USG w 20. tygodniu ciąży, które zostało wykonane w Szpitalu Uniwersyteckim w Londynie, po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że są „nieprawidłowości”, i dostaliśmy skierowanie na jeszcze bardziej szczegółowe badanie. Wykazało ono, że nasze dziecko ma stopy końsko-szpotawe, jedną nerkę, która na dodatek była bardzo mała, oraz nieprawidłowości w strukturze mózgu. Okazało się również, że nasz synek ma bardzo rzadki problem genetyczny – niezbalansowaną translokację chromosomów 9 i 11 (na 9 brakuje genów, a na 11 jest ich za dużo). Zasmucona pani genetyk wymieniła nam wszystkie wady, które może mieć nasze dziecko: znaczne opóźnienie w rozwoju, rozszczepienie wargi i podniebienia, brak odbytu, męskie i żeńskie narządy płciowe, problemy z mózgiem oraz wiele innych. Na koniec poinformowała nas, że nadal możemy zakończyć ciążę, jeśli chcemy, mimo że był to już 24. tydzień. Przypadek naszego synka kwalifikował go do legalnego zabicia go aż do końca ciąży. Zdruzgotani takimi informacjami udaliśmy się do prof. Kyprosa Nicolaidesa – to światowej sławy lekarz, który wynalazł wiele metod ratowania dzieci w okresie prenatalnym. Niestety, on również potwierdził to wszystko, co wcześniej już usłyszeliśmy, i dodatkowo powiedział nam, że gdyby to było jego dziecko, to by je usunął. Nigdy nie zapomnę nocy po tamtym dniu – smutku, żalu, czarnych myśli i wylanych łez...

CZYTAJ DALEJ

Podwójne obdarowanie

2021-09-21 20:46

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

konsekracja ołtarza

Aleksandria

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję