Reklama

Niedziela Częstochowska

Bronić dobrego imienia Kościoła

Święty Jan Paweł II nie może pozostać jedynie obrazem wiszącym na ścianie – mówi w rozmowie z Niedzielą Lech Kacperski, komandor częstochowski Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II.

Niedziela częstochowska 23/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Rycerze Jana Pawła II

Archiwum Lecha Kacperskiego

Wiara, miłosierdzie, solidarność i patriotyzm – to charyzmaty rycerzy

Wiara, miłosierdzie, solidarność i patriotyzm – to charyzmaty rycerzy

Ks. Mariusz Frukacz: Święty Jan Paweł II jest szczególnym patronem waszego zakonu. Jak dotrzeć do młodego pokolenia z nauczaniem naszego papieża?

Lech Kacperski: Zakon Rycerzy św. Jana Pawła II stara się pracować z naszymi najbliższymi wielokierunkowo. Po pierwsze, przy zakonie zorganizowaliśmy Korpus Kadetów, do którego należą dzieci od 8. do 18. roku życia. W przygotowaniu są komiksy, które w łatwy, ale zaangażowany sposób przybliżą naszego wielkiego rodaka nie tylko młodym. Organizowane są także spotkania formacyjne połączone z wypoczynkiem, a dwa razy do roku w Adwencie i Wielkim Poście w Krakowie w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach odbywają się spotkania kadetów z całej Polski. Formacją uzupełniającą powyższe działania jest powołane niedawno Harcerstwo św. Jana Pawła II, które w duchu chrześcijańskiego skautingu rozpoczęło misję integrowania młodego pokolenia wokół wielkiego dzieła, jakie pozostawił dla nas nasz święty patron.

Reklama

Jaka jest główna idea Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II? Jakie były jego początki i co na dzisiaj jest najważniejsze do zrealizowania przez członków zakonu?

Zakon Rycerzy św. Jana Pawła II powstał w styczniu 2011 r. jako swoiste wotum wdzięczności za wyniesienie do chwały błogosławionych papieża Jana Pawła II. Jest to męskie stowarzyszenie katolickie dla świeckich, którzy chcą zgłębiać, rozwijać i kontynuować dzieło św. Jana Pawła II, bronić dobrego imienia Kościoła i jego duszpasterzy, kultywować tradycje patriotyczne, organizować pomoc dla współbraci i pomoc charytatywną. Jesteśmy praktycznie rzecz biorąc ostatnim pokoleniem, które znało na żywo i doświadczało dobra, jakie płynęło z działalności i nauczania naszego patrona. Nie możemy pozwolić zapomnieć o dziełach, które pozostawił. Nie możemy dopuścić do tego, aby stał się kolejną ikoną wiszącą na ścianie.

Jak wygląda sytuacja zakonu w archidiecezji częstochowskiej?

Prowadzimy działalność misyjną, docierając do księży proboszczów z prośbą o umożliwienie prezentacji zakonu na terenie parafii. Przekazujemy nasze charyzmaty, którymi są: wiara, miłosierdzie, solidarność i patriotyzm. Zapraszamy mężczyzn do działania, do pokazania, że są katolikami i dobrymi ojcami. Ojcostwo jest dla nas bardzo ważną sprawą. Dzięki przychylności proboszcza ks. Wiesława Płomińskiego z parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Rozprzy powstała pierwsza Chorągiew Zakonu w naszej archidiecezji. Mamy także po kilku braci w parafiach w Gorzkowicach, Gomunicach i w Częstochowie, m.in. u św. Floriana, gdzie proboszczem jest ks. Dariusz Nowak i w parafii św. Jana z Dukli, gdzie proboszczem jest bernardyn o. Emanuel Nowak. Mam nadzieję, że wkrótce powstanie nowa chorągiew w Radomsku, w parafii św. Lamberta, gdzie w naszą misję zaangażował się ks. proboszcz Antoni Arkit.

Co jest głównym przesłaniem III Ogólnopolskiej Pielgrzymki Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II do Matki Bożej Jasnogórskiej, Patronki Prowincji Polskiej Zakonu?

Przesłaniem pielgrzymki, która odbędzie się 12 czerwca, są miłość i oddanie dla naszej Hetmanki – Matki Bożej Jasnogórskiej. Ona jest naszą przewodniczką i opiekunką, tak jak była dla św. Jana Pawła II. Będziemy się modlić w Kaplicy Cudownego Obrazu o godz. 17. W Sali Papieskiej będą wygłoszone konferencje na tematy związane z nauką naszego patrona i sprawami zakonu. Pragnę dodać, że w kraju jest już ponad tysiąc rycerzy.

2021-06-01 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bo nigdy nie zawiodła

Niedziela małopolska 21/2021, str. III

[ TEMATY ]

Rycerze Jana Pawła II

MFS/Niedziela

Bracia z Zakonu Rycerzy Jana Pawła II pod obrazem Matki Bożej Łaskawej

Bracia z Zakonu Rycerzy Jana Pawła II pod obrazem Matki Bożej Łaskawej

To było niecodzienne przeżycie. Modlić się w małej grupie na krakowskim Rynku w sobotnie południe, gdy wokół przechodzą, a czasem spieszą gdzieś krakowianie, turyści…

Z okazji tegorocznej uroczystości Matki Bożej Łaskawej Zakon Rycerzy Jana Pawła II zorganizował 8 maja spotkanie modlitewne pod Jej wizerunkami, od lat wpisanymi w przestrzeń Krakowa.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Bierzcie! To jest istota spotkania z Jezusem

2021-09-19 18:33

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Swoje patronalne święto przeżywała 18 września parafia św. Stanisława Kostki we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Andrzej Delwo z parafii św. Wawrzyńca w Wawrzeńczycach.

Obecni byli kapłani z sąsiednich parafii – ks. prał. Andrzej Nicałek, proboszcz parafii Ducha Świętego i ks. Rafał Michaelis z parafii św. Franciszka z Asyżu. Słowo do parafian skierował proboszcz ks. Jerzy Małek. – Spotkaliśmy się tutaj, aby dziękować Panu Bogu i aby prosić Go o potrzebne łaski za wstawiennictwem patrona naszej parafii, św. Stanisława Kostki. Dziękujemy Panu Bogu za wszelkie dobro i łaski, które w ciągu ostatniego roku od Niego otrzymaliśmy. Dziękujemy św. Stanisławowi za wstawiennictwo u Boga w naszych sprawach, w naszych codziennych radościach i troskach – mówił ksiądz proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję