Reklama

Niedziela Łódzka

Posłani, by głosić Ewangelię

Jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu łódzkiego Kościoła są święcenia kapłańskie.

Niedziela łódzka 23/2021, str. I

[ TEMATY ]

neoprezbiterzy

święcenia prezbiteratu

Justyna Kunikowska

Neoprezbiterzy wraz z biskupami i przełożonymi seminarium

Neoprezbiterzy wraz z biskupami i przełożonymi seminarium

W sobotę, 29 maja, sześciu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, po ukończeniu studiów teologiczno-filozoficznych i odbyciu praktyk pastoralnych, w obecności kapłanów, sióstr zakonnych, a nade wszystko swoich rodzin i bliskich, przyjęło święcenia prezbiteratu z rąk abp. Grzegorza Rysia. Tegoroczne święcenia poprzedziło poświęcenie olejów świętych, które zazwyczaj dokonuje się w Wielki Czwartek, jednakże z powodu pandemii zostało ono przeniesione na święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

Podczas liturgii święceń metropolita łódzki zwrócił się do alumnów seminarium duchownego, mówiąc, że prezbiterium łódzkiego Kościoła czeka na moment, kiedy przyjmą święcenia kapłańskie. Podkreślił, że czas ich posługi będzie trudny, ale zachęcił, by byli odważni w swoich decyzjach i czerpali pokój serca od Jezusa, z którym budują przymierze. Święcenia kapłańskie były poprzedzone tygodniowymi rekolekcjami, by diakoni jeszcze głębiej uświadomili sobie, że dar, który przyjmują, nie jest wydarzeniem administracyjnym, lecz duchowym, zakorzenionym w Bogu i pochodzącym od Boga.

Reklama

W homilii abp Grzegorz Ryś powiedział: – Taka jest Ewangelia, z którą Pan Bóg was posyła w wasze kapłaństwo. Jezus głosi wam to z miłością. To jest wielki znak miłości ze strony Jezusa, że w takim momencie, kiedy wszyscy będa was nosić na rękach i wychwalać, Jezus mówi: uważajcie, wchodzicie na drogę, która nie jest taka prosta i oczywista. Może być tak, że to miejsce starszych, które otrzymujecie, będzie dla was trudnym wyzwaniem. Być może zamiast was otwierać na Boga, was zagłuszy. Zamiast sługami, uczyni was panami. Ale jest taka podpowiedź ze strony Jezusa: patrzcie na lud Boga, a niejednokrotnie spotkacie ludzi, którzy szybciej niż wy słyszą słowo Boże i którzy się w najpiękniejszy sposób nawracają. Pan Bóg wam będzie takich ludzi dawał i wtedy jest bardzo pięknie, kiedy pasterze idą za owcami. Za takich prawdziwych świadków przy sobie zawsze dziękujcie.

Bardzo wzniosłym elementem święceń był moment, w którym kandydaci przy uroczystym śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych położyli się krzyżem na posadzce katedry, a wszyscy zgromadzeni modlili się w ich intencji. Modlitwa konsekracyjna, nałożenie w ciszy przez biskupa i pozostałych kapłanów rąk na głowy nowo wyświęconych, namaszczenie ich dłoni oraz przekazanie pateny z hostią i kielicha z winem – jako znaku ofiarowania darów Bogu – doprowadziły neoprezbiterów do sprawowania pierwszej w ich życiu Eucharystii.

Na zakończenie liturgii metropolita łódzki wręczył nowo wyświęconym kapłanom dekrety posyłające ich do wspólnot, w których z końcem sierpnia rozpoczną swoją posługę.

2021-06-01 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gorzków Nowy: Działają w imieniu Boga

[ TEMATY ]

Częstochowa

neoprezbiterzy

Beata Pieczykura/Niedziela

Neoprezbiterzy archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej „za wielką cenę zostali nabyci Bogu, jako Jego słudzy jednania, dźwigania ludzi, dźwigania tego świata z jego ciemności i grzechu” i pragną polecać Bogu swoją posługę przez wstawiennictwo św. Maksymiliana Marii Kolbego, który jest patronem ich rocznika. Z tej racji spotkali się po raz pierwszy po otrzymaniu święceń kapłańskich (co miało miejsce w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego) 14 sierpnia, we wspomnienie św. Maksymiliana, w kościele pod wezwaniem tego świętego męczennika w Gorzkowie Nowym. Sprawowali Mszę św. we wspólnocie wiernych, która w uroczystość odpustową modliła się przez orędownictwo świętego patrona, aby uzyskać błogosławieństwo i łaskę w duchu wdzięczności na tego życie i to, że wybrał to miejsce. Mszę św. ubogacił chór z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Różańcowej z Kotowic.

Posłani do swoich pierwszych parafii po 2 miesiącach pracy duszpasterskiej podkreślają, że pierwsze, najważniejsze i najmocniejsze doświadczenie z tego czasu to pewność, że to Bóg żywy działa, a nie człowiek, działa przez ręce kapłańskie w sakramentach pokuty i pojednania oraz Mszy św. Na zakończenie neoprezbiterzy prosili o modlitwę w ich intencji, a także miejscowego proboszcza ks. kan. Bogumiła Kowalskiego, wszystkich kapłanów oraz o nowe święte powołania kapłańskie i zakonne, aby nie zabrakło robotników w Winnicy Panu, aby wierni nie musieli szukać kapłana

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: Synod ogłoszony przez papieża Franciszka przybiera nową postać

2021-08-03 10:48

[ TEMATY ]

synod

abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

- Nigdy jeszcze w dziejach Kościoła nie prowadzono synodu na tak szeroką skalę. Tym razem synod ma ogarnąć cały świat i przekazać głos całemu ludowi Bożemu – wyjaśnia abp Stanisław Gądecki w rozmowie z KAI. Przewodniczący Episkopatu kreśli zasadnicze idee i przebieg rozpoczynającego się w październiku Synodu Biskupów oraz zapowiada jak będzie się on toczyć w Polsce.

Abp Gądecki wyjaśnia też jakie są "kamienie graniczne, wyznaczające pole każdej dyskusji – jeśli ma ona pozostać dyskusją wewnątrz Kościoła i o Kościele". Tłumaczy, że „Synod nie jest parlamentem, ani nie polega na prowadzeniu badań socjologicznych i reformowaniu Kościoła w świetle ich wyników”. - Tu chodzi o coś innego. O to, by wspólnie słuchając Ducha Świętego odkryć, czego Bóg oczekuje od uczniów Chrystusa. Jeśli Duch Święty nie jest obecny, nie ma synodalności, więcej, nie ma Kościoła – konstatuje.

CZYTAJ DALEJ

Ku czci św. Filomeny

2021-08-03 18:28

Marzena Cyfert

Sanktuarium św. Filomeny

Sanktuarium św. Filomeny

W sanktuarium św. Filomeny w Gniechowicach trwa nowenna przed wspomnieniem liturgicznym świętej. Nabożeństwo odbywa się o godz. 18.

Sanktuarium w Gniechowicach jest jedyną w Polsce parafią pw. św. Filomeny. Przybywa tutaj wielu pielgrzymów z całego kraju i z zagranicy. Największym wydarzeniem jest sierpniowy odpust. W tym roku odbędzie się on w sobotę 7 sierpnia o godz. 11. Sumie odpustowej przewodniczył będzie i kazanie wygłosi ks. dr Bogdan Michalski, który całe swoje życie spędził na misjach w Peru i na Ukrainie, pełnił funkcję Sekretarza Krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych i Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, autor książki „Święta Filomena - Patronka Żywego Różańca”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję