Reklama

Głos z Torunia

Szlakiem błogosławionego

Już po raz XV wyruszył z Torunia rajd rowerowy, któremu patronuje bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski.

Niedziela toruńska 23/2021, str. II

[ TEMATY ]

rajd rowerowy

bł. ks. Stefan Frelichowski

Piotr Biegalski

Uczestnicy rajdu rowerowego

Uczestnicy rajdu rowerowego

Od początku celem rajdu jest przybliżenie osoby błogosławionego męczennika, a szczególnie jego postawy, wyborów i wartości, którymi żył.

Wyjątkowa pamiątka

W tym roku 22 maja z powodu pandemii COVID-19 rajd odbył się w ograniczonej co do liczby uczestników formule. Wzięło w nim udział 31 osób. Najstarszym był Tadeusz Grzelak liczący 74 lata, najmłodszymi natomiast: Martyna Grzelak, Maja Komorowska oraz Franciszek Biegalski, mający 10 lat. W rajdzie wzięła udział kujawsko-pomorski wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz. Uczestnikami rajdu byli także członkowie rodziny błogosławionego: Monika Jaczkowska, Krzysztof Jaczkowski oraz Piotr Wykrzykowski. Pan Krzysztof przywiózł na rajd wyjątkową pamiątkę po błogosławionym, mianowicie zachowany krzyżyk, z którym umierał on w obozie w Dachau.

W drodze

Reklama

Trasa rajdu liczyła, jak zawsze, ok. 60 km, i wiodła przez następujące miejscowości: Toruń – Zalesie – Chełmża – Olek – Barbarka. Uczestnicy zgromadzili się przy budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Zebranych przywitał rektor seminarium ks. kan. Stanisław Adamiak. Po zapaleniu znicza pod pomnikiem błogosławionego oraz wspólnym zdjęciu uczestnicy wyruszyli w drogę.

Około godz. 12.15 dotarliśmy do Chełmży, czyli do miejscowości wyjątkowo związanej z ks. Frelichowskim. To przecież tu 22 stycznia 1913 r. przyszedł na świat, tu został ochrzczony, chodził do szkoły, zdał maturę, tu rozpoczęła się jego niezwykła historia z harcerstwem, to w dawnej katedrze chełmińskiej 15 marca 1937 r. odprawił Mszę św. prymicyjną. Uczestnicy rajdu przeżyli Eucharystię, następnie zostali podjęci posiłkiem oraz wysłuchali krótkiej prezentacji o błogosławionym. Za gościnne przyjęcie dziękujemy ks. kan. Krzysztofowi Badowskiemu, ks. Pawłowi Malinowskiemu oraz grupie osób świeckich.

Spod średniowiecznej katedry chełmińskiej, która nosi wezwanie Trójcy Świętej, wyjechaliśmy po południu. Zatrzymaliśmy się przy pomniku pamięci pomordowanych harcerzy w lasach osady w Olku. Po modlitwie udaliśmy się do Barbarki. Rajd zakończył wspólny posiłek.

Organizatorzy

Reklama

Głównym organizatorem rajdu było Koło Turystyczne przy Zespole Szkół nr 10 im. prof. Stefana Banacha w Toruniu, natomiast współorganizatorami: Oddział Miejski PTTK w Toruniu im. Mariana Sydowa, Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Toruniu, parafia św. Mikołaja w Chełmży, Wyższe Seminarium Duchowne w Toruniu oraz Szkoła Leśna na Barbarce.

Komitet organizacyjny rajdu tworzyli: ks. Grzegorz Malinowski, proboszcz parafii św. Katarzyny i św. Małgorzaty w Wielkiej Łące, Piotr Biegalski, opiekun Koła Turystycznego przy Zespole Szkół nr 10 w Toruniu, Arkadiusz Piwoński, nauczyciel Zespołu Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu oraz dk. Waldemar Rozynkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Patronat nad rajdem objęli bp Wiesław Śmigiel oraz Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

2021-06-01 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkania ze świętym

Niedziela toruńska 11/2021, str. VII

[ TEMATY ]

bł. ks. Stefan Frelichowski

Renata Czerwińska

Diakon stały Waldemar Rozynkowski podzielił się świadectwem przyjaźni z ks. Wickiem

Diakon stały Waldemar Rozynkowski podzielił się świadectwem przyjaźni z ks. Wickiem

Przeglądaniu albumów rodzinnych razem z dziećmi towarzyszy nieraz grad pytań: „A kto to? A jaki był?…”. Podobnie się dzieje, kiedy postanawiamy zaprzyjaźnić się ze świętymi.

Relacja z nimi często zaczyna się od niezapisanych świadectw, przekazywanych przez przyjaciół i znajomych, dopiero potem sięgamy po pozycje książkowe czy filmy. Zaintrygowani postawą przyjaciela Boga, chcemy dowiedzieć się nie tylko o cudach za jego wstawiennictwem, ale o tym, jaki był, jak radził sobie w codzienności, poznać jego słowa.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jak sobie radzić z duchową depresją?

2021-07-26 14:02

[ TEMATY ]

duchowość

depresja

o. Leon Knabit

Karol Porwich

Jest takie złośliwe powiedzenie, że ludzie dzisiejsi to się dzielą na tych, co siedzą w zakładach zamkniętych i na nieprzebadanych. To bardzo złośliwe i pesymistyczne spojrzenie na rzeczywistość. Tym niemniej faktem jest, że takich ludzi w 100% normalnych psychicznie to za dużo nie ma.

Bardzo wielu ludzi się skarży, że nie potrafią sobie ze sobą poradzić, że stresy, jakie są, problemy, kłopoty są czynnikiem, który potrafi zachwiać ich równowagę psychiczną i w takich skrajnych przypadkach mówi się, że popadają w depresję.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Łódzka: Aktywnie i po łódzku

2021-07-27 16:45

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Helena Lopes

W dniu dzisiejszym swoje wakacje w Stolicy Węgier rozpoczęła młodzież także z naszej Archidiecezji ze wspólnota Chemin Neuf. Do 1.08.2021 młodzi będą przebywać w Budapeszcie, gdzie przygotowany został dla nich bardzo wyjątkowy plan pobytu. W programie zarówno spotkania całej grupy jak i formacja i działanie w małych podgrupach. Młodzież mają do wyboru 5 ścieżek:

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję