Reklama

Z muzyką po zdrowie

Pandemia COVID-19 i izolacja wynikająca z obostrzeń sanitarnych w sposób szczególny uderzyły w pensjonariuszy domów pomocy społecznej. Zamknięci w czterech ścianach, pozbawieni kontaktów z bliskimi – w sposób drastyczny odczuli ich fizyczne i psychiczne skutki.

Jednym ze sposobów przywracania zdrowia oraz poprawy funkcjonowania podopiecznych domów opieki są różne formy terapii zajęciowej, w tym muzykoterapia. Jej ciekawą ofertę, skierowaną do wybranych DPS-ów, przygotowali częstochowscy muzycy – Lidia i Przemysław Jeziorowscy, Paulina Rudzka oraz Wojciech Królikowski. Organizatorem projektu jest Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie. Sfinansowano go ze środków Fundacji PZU. Realizowany będzie w dniach 11-20 czerwca. „Pieśni regionu częstochowskiego” – warsztaty wokalne dla podopiecznych Domów Pomocy Społecznej w Częstochowie i okolicach będą spotkaniem profesjonalnych muzyków z osobami, które spędzają swoje życie z dala od rodziny. – Podstawowym środkiem oddziaływania w muzykoterapii jest dźwięk – muzyka, która często jest wyzwalaczem i katalizatorem przeżyć i emocji. Zorganizowana przeze mnie grupa muzyków daje podopiecznym możliwość spotkania z profesjonalną edukacją – wyjaśnia dr hab. Przemysław Jeziorowski, pomysłodawca i koordynator projektu. – Przez prezentację i nauczanie pieśni regionalnych chcemy osiągnąć główne cele: przywracanie zdrowia oraz poprawę funkcjonowania osób z problemami natury fizycznej, emocjonalnej i umysłowej.

Reklama

Projekt stwarza szansę wprowadzenia odmiany w rutynę dnia codziennego. Pozwoli zwrócić uwagę na inne aspekty życia, które dla wielu osób może straciły sens z uwagi na oddalenie od rodziny lub pogorszenie stanu zdrowia, niepozwalające na samodzielną egzystencję. – Mamy nadzieję, że nasze zajęcia warsztatowe będą służyć rozbudzeniu potrzeby kontaktu z muzyką i z drugim człowiekiem, tak bardzo zredukowanym w dobie pandemii COVID-19 – podkreśla Jeziorowski. Bezpośrednimi celami projektu są: podniesienie efektywności uczenia się u podopiecznych, usprawnienie zdolności koncentracji uwagi, nauczenie się sposobów radzenia sobie ze stresem, wspomaganie rozwoju psychicznego – budowanie wiary we własne siły, zachęcenie do słuchania muzyki i podjęcia aktywności przez uczestnictwo w warsztatach wokalnych, integracja społeczności DPS, kształcenie umiejętności pracy w grupie, eliminowanie napięć emocjonalnych, poprawa komunikacji między podopiecznymi DPS-ów. Pośrednim celem projektu jest również poznanie kultury okolic Częstochowy – pieśni, tańców i strojów regionalnych.

– Przewidujemy, że bezpośrednio z projektu skorzysta 115 podopiecznych z 4 DPS-ów w: Częstochowie, Turowie, Woli Czaryskiej i Drużykowej. Będą to osoby, którym stan zdrowia pozwala na wzięcie udziału w zajęciach o charakterze muzykoterapeutycznym. Właściwie dobrane metody i ćwiczenia aktywizujące z pewnością pomogą im w zachowaniu dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Aby utrwalić rezultaty, działania te powtórzą się dwukrotnie w każdym z wybranych DPS-ów. Zajęcia będą się odbywać w odpowiednich rygorach sanitarnych.

Co istotne, na realizacji projektu „Warsztaty wokalne...” skorzystają również terapeuci, pracownicy DPS-ów oraz rodziny podopiecznych. – Terapeuci i pracownicy jako opiekunowie podopiecznych będą mogli w przyszłości podejmować działania podobne tematycznie do naszych zajęć warsztatowych – zaznacza Przemysław Jeziorowski.

2021-06-01 12:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Wspólnota jest zamysłem Jezusa na istnienie kościoła

2021-09-25 13:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Modlitwa o wylanie darów Ducha Świętego była ostatnim akcentem czterodniowych rekolekcji ewangelizacyjnych „Wstań! Idź!” jakie prowadziła wspólnota Ruchu Światło – Życie w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła w Łasku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję