Reklama

Obserwator

Apostolstwo
Bilans

Już ponad 3 tys. dni trwa pontyfikat papieża Franciszka. Jego dotychczasowy bilans to m.in.: 33 zagraniczne podróże, prawie 1,5 tys. przemówień, 3 encykliki, 44 listy apostolskie, 5 adhortacji, 102 orędzia z okazji różnych światowych dni, 36 konstytucji apostolskich. W ciągu ponad 8 lat od wyboru Franciszka wydano w Watykanie prawie 4 tys. oficjalnych dokumentów, co jest jednym z najwyższych wyników.

Najbliższe tygodnie mają być szczególnie pracowite dla papieża. Przyniosą, po 6 latach, ogłoszenie oczekiwanej konstytucji apostolskiej, która ma wyznaczyć generalną reformę organizacji Kurii Rzymskiej i odnowę Kościoła. Roboczy tytuł dokumentu to Praedicate Evangelium (Głoście Ewangelię); zostanie on ogłoszony prawdopodobnie pod koniec czerwca. Będzie rezultatem prac Rady Kardynałów, która pomaga papieżowi w zarządzaniu Kościołem i w przygotowaniu reformy kurii. W 3001. dniu swego pontyfikatu (1 czerwca) Ojciec Święty dokonał uroczystego zamknięcia miesiąca modlitw o ustanie pandemii. W 3031 dniu (1 lipca) ma się spotkać ze zwierzchnikami wspólnot chrześcijańskich Libanu. Będzie to dzień refleksji nad trudną sytuacją w tym kraju i modlitwy o dar pokoju i zgody.
j.k.

ZMIANY, ZMIANY, ZMIANY
Nowości w kodeksie

Reklama

Papież Franciszek wprowadził zmiany w Kodeksie prawa kanonicznego, dotyczące m.in. karania sprawców wykorzystywania seksualnego nieletnich i przestępstw gospodarczych. Wejdą one w życie w grudniu. Kanony dotyczące wykorzystywania nieletnich zostały przeniesione z rozdziału „przestępstwa przeciw szczególnym obowiązkom” do rozdziału „przestępstwa przeciw życiu, godności i wolności osoby”. Nowy kodeks przewiduje kary wobec duchownych, członków instytutów życia konsekrowanego i świeckich pełniących funkcje w Kościele. Papież wprowadził nowe sankcje, takie jak grzywna, rekompensata za szkody i pozbawienie wynagrodzenia kościelnego. Do zmienionego kodeksu trafiły przestępstwa opisane dotąd w specjalnych ustawach, m.in.: zaniechanie powiadomienia o przestępstwie władz kościelnych i świeckich, usiłowanie wyświęcania kobiet i udzielanie sakramentów osobom, którym udzielać ich nie wolno.
j.k.

PAPIEŻ DO POLAKÓW
Otwórzcie serca

Kierując w czasie audiencji ogólnej pozdrowienia do Polaków, papież Franciszek zwrócił się do uczestników spotkania w Lednicy. – W sposób szczególny jednoczę się duchowo z młodymi, którzy – już od 25 lat – gromadzą się w Lednicy, u źródeł chrzcielnych Polski, aby odnowić swoją przynależność do Chrystusa – powiedział. – W tym roku słowem kluczowym waszego spotkania jest: „Usłysz!”. W Biblii to słowo wprowadza w Dekalog, uwrażliwia sumienia oraz wzywa do słuchania Pana i do miłowania Go z całego serca, z całej duszy i ze wszystkich sił (por. Pwt 6, 4-5). Duch Święty, który towarzyszy wam w modlitwie, niech otwiera wasze serca na słuchanie, rozpala waszą miłość do Chrystusa i umacnia waszą wierność Jego Słowu! (relacja na str. 8-9)
j.k.

WATYKAN
Małżeństwo na czerwiec

W intencji modlitewnej na czerwiec papież zauważa, że małżeństwo, które stanowi wielkie marzenie Boga, dla człowieka jest wspaniałą przygodą na całe życie. Mężowi i żonie towarzyszy Jezus, który jest oparciem w trudnych dniach wspólnej podróży. To moc sakramentu, z której można czerpać jak ze źródła, aby kochać, przebaczać i otwierać serce na potrzeby innych. Franciszek zachęca, aby modlić się za tych, którzy mają podjąć decyzję o zawarciu małżeństwa, by dobrze się do niego przygotowali. – Małżeństwo wcale nie wyszło z mody. Ważne jest to, aby nie obawiać się zawierzyć wspólnej przyszłości Bogu, który zawsze nam towarzyszy – podkreśla Ojciec Święty.
j.k.

HISZPANIA
Kara za protesty

Reklama

Socjalistyczny rząd jeszcze w czerwcu przyjmie projekt ustawy, która ma wprowadzić karę pozbawienia wolności za organizowanie protestów przed klinikami aborcyjnymi. Proponowane kary oscylują od 3 miesięcy do roku. Dopuszcza się także wyroki skazujące na bezpłatną pracę na cele społeczne od 31 do 80 dni. Rząd ma czas do 25 czerwca, aby przyjąć projekt – wtedy proces parlamentarny będzie kontynuowany. Organizacje pro-life rozpoczęły kampanię zbierania podpisów w celu wpłynięcia na posłów, aby odrzucili ten projekt.

W Hiszpanii przeprowadza się rocznie prawie 100 tys. aborcji, większość w prywatnych ośrodkach.
j.k.

ODBUDOWA PAŁACU
Teraz Saski

Powołanie przez prezydenta Andrzeja Dudę zespołu do opracowania projektu ustawy ws. odbudowy Pałacu Saskiego sprawia, że ponowne pojawienie się tego wielkiego gmachu w centrum Warszawy staje się niemal pewne. Zespół, za którego prace odpowiada Małgorzata Paprocka, ma przygotować do końca czerwca projekt ustawy formalnie rozpoczynający tę odbudowę. – Ruszamy pełną parą – zaznacza Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta. Rozpoczęcie prac nad odbudową jest zgodne z zapowiedziami prezydenta Dudy, a także z odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne. Projekt jest umieszczony w założeniach rządowego programu Polskiego Ładu. Odbudowany Pałac Saski ma być miejscem publicznym i otwartym, przeznaczonym na cele edukacyjne, kulturalne, muzealne, oraz miejscem spotkań warszawiaków. Został on wysadzony przez Niemców w grudniu 1944 r. Ocalały jedynie fragmenty kolumnady z Grobem Nieznanego Żołnierza.
j.k.

CHINY
Polityka trojga dzieci

Władze ogłosiły, że każda para w kraju będzie mogła mieć nawet troje dzieci. To radykalna zmiana w stosunku do tzw. polityki jednego dziecka, obowiązującej tam do 2016 r., która została wprowadzona, by powstrzymać eksplozję demograficzną. Od 2016 r. pary w Chinach mogą mieć dwoje dzieci. Nie zmieniło to jednak negatywnych trendów demograficznych – najnowsze dane wskazują na duży spadek liczby urodzeń w tym najbardziej ludnym kraju świata. Decyzję w tej sprawie podjęło Biuro Polityczne Komunistycznej Partii Chin. W maju opublikowano wyniki spisu powszechnego, z którego wynika, że w ostatnim dziesięcioleciu populacja kraju rośnie w tempie najniższym od lat 50. XX wieku. Na jedną kobietę w 2020 r. przypadało jedynie 1,3 dziecka. Jednym z głównych powodów niechęci Chińczyków do zakładania rodzin i posiadania większej liczby dzieci mają być rosnące koszty wychowania dziecka w dużych miastach.
w.d.

PROGNOZY DLA POLSKI
Jest lepiej

Kolejna międzynarodowa instytucja podnosi prognozy rozwoju gospodarczego Polski. Tym razem jest to OECD. Według organizacji, nasza gospodarka wzrośnie w tym roku o 3,7%, a w przyszłym o 4,7%. – Polska gospodarka dobrze się przystosowuje do funkcjonowania w trudnych warunkach i stosunkowo szybko powinna osiągnąć poziom PKB realny sprzed pandemii – komentuje najnowsze dane Tadeusz Kościński minister finansów, funduszy i polityki regionalnej. Polska gospodarka w pierwszym kwartale skurczyła się o 0,9%, czyli mniej niż wstępnie szacował GUS (1,2%). Wzrost o 1,3% zanotowały inwestycje, podczas gdy spodziewano się kilkuprocentowej obniżki, szczególnie wobec spadku o 15,4% w ostatnim kwartale zeszłego roku. Nie jest jednak tak kolorowo: według Warsaw Enterprise Institute, lockdown kosztował nas 56 mld zł. Wyliczenie to jednak nie uwzględnia dramatów związanych z bankructwami małych biznesów czy zwolnieniami
j.k.

Kalwaria Zebrzydowska
Burmistrz w obronie wolności słowa

Nasza redakcja otrzymała list od burmistrza Kalwarii Zebrzydowskiej dr. hab. inż. Augustyna Ormantego, skierowany do prezydenta RP Andrzeja Dudy, w sprawie bulwersującego przypadku wytoczenia przez stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska sprawy karnej Fundacji Lux Veritatis, która dotyczy rzekomego nieudostępnienia informacji nt. wydatkowania środków publicznych z lat 2008-16. „Niedopuszczalne jest – pisze w liście burmistrz miasta – paraliżowanie działalności mediów o innych poglądach moralnych i politycznych, ubierając to w płaszcz wolności słowa. (...) Fundacja Lux Veritatis i o. Tadeusz Rydzyk są pierwszymi ofiarami, a kto będzie następny? Czy jeżeli nasz urząd będzie promować nauczanie św. Jana Pawła II, patrona Kalwarii Zebrzydowskiej, to także będzie on sparaliżowany przez podmioty finansowe z zagranicy?”.
Red.

RUŚ-BIAŁORUŚ
Wystarczy doba

Alaksandr Łukaszenka zapowiedział, że jeżeli będzie taka konieczność, wojska rosyjskie mogą dotrzeć do Białorusi w ciągu doby. Stwierdził tak po spotkaniu w Soczi prezydentów Rosji i Białorusi, na którym omawiano kwestię integracji tych dwóch krajów w ramach państwa związkowego. W rozmowie z członkami rządu Łukaszenka podkreślił, że pewne siły próbują wywrzeć na niego i na Władimira Putina presję. – Jednakowo oceniamy sytuację. Jesteśmy zdecydowani wspólnie przeciwstawiać się tym atakom – powiedział.
j.k.

2021-06-08 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już w sobotę na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję