Reklama

Prasa zagraniczna

Atak na katolicki Marsz Męczenników

Zorganizowany przez kilka parafii i stowarzyszeń katolickich Marsz Męczenników, upamiętniający ofiary Komuny Paryskiej w jej 150-lecie, został 29 maja zaatakowany na ulicach Paryża. Około 300 osób zmierzało do kościoła Notre-Dame des Otages, gdzie 26 maja 1871 r. zostało rozstrzelanych 49 jeńców, m.in. 10 duchownych, w tym ówczesny arcybiskup Paryża Georges Darboy. Grupa 20 zakapturzonych mężczyzn zaatakowała uczestników marszu koszami na śmieci, butelkami, a nawet elementami ogrodzenia. Jedna osoba ranna w głowę, trafiła do szpitala.

CRUX
Pieniądze na ochronę świątyń

Szkocki rząd ustanowił specjalny fundusz dla sfinansowania technicznych zabezpieczeń w miejscach kultu. Finansowane z niego mogę być m.in. instalacja systemu monitoringu wizyjnego, alarmy, drzwi antywłamaniowe i montowanie mocniejszego oświetlenia, które zniechęcałoby do ataków na obiekty. Fundusz nie jest zbyt duży. To 500 tys. funtów, a kosztorys jednego projektu może wynosić najwyżej 20 tys. funtów. Wspólnoty religijne wyraziły jednak zadowolenie, że rząd zauważył problem, nie bagatelizuje go i chce pomóc.

Reklama

Najbardziej prześladowaną wspólnotą religijną w Szkocji są katolicy. Ataki na obiekty katolickie stanowią 42% wszystkich czynów przestępczych motywowanych nienawiścią do religii. Meczety i inne ośrodki kultu muzułmańskiego są atakowane znacznie rzadziej – przestępstwa w tej grupie stanowią jedną czwartą wszystkich przestępstw dokonywanych na tym tle.

FIRST THINGS
Herezja

Wielkim zgorszeniem dla katolickiego świata było ewidentne nieposłuszeństwo okazane Stolicy Apostolskiej przez niewielką grupkę niemieckich duchownych, którzy 10 maja publicznie błogosławili związki jednopłciowe. Kardynał Gerhard Müller, były szef Kongregacji Nauki Wiary, uważa, że takie działania mają na celu podważanie sakramentalnego małżeństwa. Pisze o heretyckim podejściu do nauki Kościoła i sakramentu małżeństwa oraz o zaprzeczaniu antropologicznej prawdzie, że różnice między mężczyzną i kobietą są wyrazem woli Bożej, wyrażonej w akcie stworzenia. Pseudobłogosławieństwa związków jednopłciowych nazwał blastemą i wezwał Ojca Świętego do reakcji na postępowanie niemieckich duchownych – liczenie na to, że „wszystko rozejdzie się po kościach” może się źle skończyć. Biskup zwrócił także uwagę na fakt, że Kościół w Niemczech większą wagę przykłada do kwestii pseudobłogosławieństw związków jednopłciowych niż do tego, że wierni przez miesiące nie mieli dostępu do sakramentalnych łask.

REGISTER
Laikat na czele diecezji

Biskup szwajcarskiej Lozanny, Genewy i Freiburga – Charles Morerod mianował dwie osoby świeckie i jednego stałego diakona na wikariuszy biskupich w swojej diecezji. W rozmowie z mediami tłumaczył, że wszystko jest zgodne z prawem kanonicznym. Uważa on, że roli świeckich nie można ograniczać tylko do spraw organizacyjnych, ale z ich odpowiedzialnością łączą się także sprawy stricte duszpasterskie.

Reklama

Nowi wikariusze będą niejako przedstawicielami biskupa w trzech regionach diecezji i będą mu pomagali w zarządzaniu Kościołem lokalnym.

The Tablet
Źle się dzieje w Nigerii

Islamskie bojówki stawiają za cel islamizację całego kraju. Drogą do tego jest eksterminacja chrześcijan, którzy znaleźli się na celowniku islamskich radykałów. Dodatkowo nigeryjski rząd próbuje dezinformacją przykryć to, co rzeczywiście dzieje się w kraju. Nigeria stoi dziś na czele państw, w których chrześcijanie są najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo. Według niezależnych raportów, tylko w pierwszych miesiącach tego roku porwano 2200 chrześcijan, z których 1000 prawdopodobnie zostało zamordowanych. Propaganda rządowa próbuje przekonywać, że nie są to ofiary przemocy motywowanej antychrześcijańską fobią, tylko np. porachunku farmerów czy aktów wandalizmu. Do tego dochodzą ataki na budynki wspólnot chrześcijańskich, których już nawet nikt nie liczy. Władza centralna nie chce lub nie może zapanować nad spójnością kraju, w którym konstytucyjnie zagwarantowane jest prawo do wolności religijnej. Jednocześnie w niektórych stanach wprowadzono jako obowiązujące prawo islamskie bazujące na szarii.

2021-06-08 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

26 września odbędzie się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych

2021-09-22 11:54

[ TEMATY ]

wierni

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski w tym roku doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się 26 września br. we wszystkich parafiach kraju.

Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października. W ubiegłym roku w związku z wprowadzeniem nowych zasadach w żółtych i czerwonych strefach i w trosce o zdrowie i życie wiernych planowane liczenie wiernych się nie odbyło.

CZYTAJ DALEJ

Ordo Iuris: potrzeba zmiany przepisów ws. wsparcia rodziców dzieci martwo urodzonych

2021-09-22 11:52

[ TEMATY ]

Ordo Iuris

Bożena Sztajner/Niedziela

Konieczne są zmiany w prawie, które ułatwią uzyskanie wsparcia rodzicom dzieci martwo urodzonych. Obecne przepisy umożliwiają wystawienie aktu urodzenia dziecka zmarłego przed narodzeniem tylko, jeśli udało się ustalić jego płeć. Jest to często niemożliwe w sytuacji, gdy dziecko zmarło na wczesnym etapie ciąży. W takich przypadkach rodzice muszą ponieść znaczne koszty wykonania badania DNA. Inaczej nie będą mogli skorzystać z zasiłku pogrzebowego czy urlopu macierzyńskiego. Eksperci Instytutu Ordo Iuris wskazują, że ten problem można rozwiązać po wprowadzeniu zmian w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzorów karty urodzenia i karty martwego urodzenia.

- Aktualny stan prawny prowadzi do nieuzasadnionego wykluczenia grupy rodziców dzieci martwo urodzonych na wczesnym etapie ciąży z możliwości skorzystania z pomocy oferowanej przez państwo, a zatem godzi w konstytucyjną zasadę równości wobec prawa – podkreśla Anna Wawrzyniak z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję