Reklama

Ziarno gorczycy

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. V

Adobe.Stock

Jezus w swoim nauczaniu często posługiwał się obrazami zaczerpniętymi z życia rolniczego. Jednym z motywów wykorzystanych w tym nauczaniu było ziarno gorczycy. Grecki termin sinapi oznaczający takie ziarno pojawia się w Mt 13, 31; 17, 20; Mk 4, 31; Łk 13, 19; 17, 6.

Reklama

Kiedyś uważano, że gorczyca to nie był żaden ze znanych dzikich gatunków tej rośliny w Palestynie, ale tzw. drzewo arakowe (łac. salvadora persica), które występowało w południowej części kraju. Ta teoria upadła i dziś uczeni uważają, że chodzi jednak o prawdziwą gorczycę (łac. sinapis nigra), która rośnie dziko w Palestynie, zwłaszcza w pobliżu jeziora Genezaret. W Jezusowych przypowieściach wspomniana roślina określana jest jako mająca najmniejsze ze wszystkich nasion, ale kiedy zostają one zasiane, wyrasta ponad inne krzewy, aż staje się drzewem. Trudności z identyfikacją tej rośliny związane były z tym, że w rzeczywistości istniały mniejsze nasiona niż ziarno gorczycy, a także z faktem określenia jej finalnej wersji mianem drzewa – i to bardzo dużego. Wielu badaczy potraktowało dosłownie użyte przez Jezusa porównanie i próbowało odnaleźć taką roślinę, która będzie spełniać wszystkie wspomniane kryteria. Zapomniano przy tym, że Jezus w swoim nauczaniu posługiwał się mową potoczną, a nie językiem naukowym, i w związku z tym należy się liczyć z obrazowym sposobem wypowiedzi. Widoczne jest to zwłaszcza w Łk 13, 19, gdzie jest mowa o tym, że z ziarna gorczycy wyrasta drzewo (choć trzeba pamiętać, że tym mianem ludzie Wschodu określali także większe krzewy). Samo ziarno rośliny sinapis nigra znane jest ze swych niewielkich rozmiarów, które stały się wręcz przysłowiowe (potwierdza to np. Talmud). Gorczyca jest rośliną jednoroczną, znaną także z bardzo szybkiego wzrostu.

W Jezusowym nauczaniu motyw ziarna gorczycy pojawia się najpierw w kontekście prezentacji królestwa Bożego. W Mt 13, 31 (por. Mk 4, 31; Łk 13, 19) królestwo Boże jest porównane właśnie do ziarna gorczycy, które zostało wsiane w ziemię i wyrasta na wielkie drzewo. Widać tu wyraźnie kontrast, który tworzy małe ziarno z wielkim drzewem. Dzięki takiemu ukazaniu dynamizmu królestwa Bożego podkreślona została dysproporcja między niepozornymi początkami tego królestwa a jego pełnym rozwojem.

Inną parą tekstów wykorzystujących motyw ziarna gorczycy jest Mt 17, 20; Łk 17, 6, gdzie Jezus mówi do uczniów o potrzebie wiary. Gdyby ich rzeczywista wiara była taka jak ziarnko gorczycy, byliby w stanie przenosić góry. Wielu komentatorów proponuje, aby zwrócić tutaj uwagę nie na „rozmiar” wiary – co mogłoby sugerować, że do wielkich rzeczy wystarczy mała wiara – a raczej na jej wyrazistość, tak jak wyraziste w smaku jest ziarno gorczycy.

2021-06-08 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

[ TEMATY ]

koncert

Feniks

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Podczas gali wyróżnienie zdobyła również książka "Selfie smartfonem Boga" naszego redakcyjnego kolegi Damiana Krawczykowieskiego. 

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Maryję do naszego życia, abyśmy sami nie dźwigali naszych problemów

2021-09-26 17:47

[ TEMATY ]

Maryja

Stock.Adobe

Zaprośmy Maryję Wspomożenie Wiernych do naszego życia, żebyśmy naszych spraw i problemów nie musieli dźwigać sami - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w bazylice w Twardogórze z okazji zakończenia obchodów 25-lecia koronacji figury Wspomożycielki Wiernych i 75–lecia posługi salezjanów w Twardogórze.

Witając biskupa, pielgrzymów i parafian salezjanin ks. Krzysztof Bucyk, kustosz twardogórskiego sanktuarium przypomniał wydarzenia związane z przygotowaniem koronacji, która miała miejsce 24 września 1995 r. Zaznaczył, że dzieło to dokonało się dzięki zaangażowaniu pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały i ówczesnego proboszcza ks. Józefa Kawalca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję