Reklama

Niedziela Częstochowska

Przy miłującym Sercu

Co wyróżnia członków Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, działającego również w naszej archidiecezji?

Niedziela częstochowska 24/2021, str. I

[ TEMATY ]

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Krzysztof Świertok/BPJG

Pielgrzymka Arcybractwa Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jasną Górę, 2019 r.

Pielgrzymka Arcybractwa Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jasną Górę, 2019 r.

Mamy ochronę w Sercu Pana Jezusa. Od rana pamiętam o moim Mistrzu. W ten sposób czuwam przy Jego Sercu. Każdy z nas codziennie poświęca godzinę na obecność przy Sercu Pana Jezusa. Ta obecność to nie tylko modlitwa, lecz także poświęcenie siebie przez pomoc potrzebującym, np. opieka nad dzieckiem – powiedziała Irena Heluszka ze Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa w parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Częstochowie.

Godzina obecności

Reklama

We wspólnocie straż spotyka się w każdy pierwszy piątek miesiąca o godz. 7 na Mszy św. wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa oraz w pierwszy czwartek miesiąca co trzeci miesiąc na Mszy św. o godz. 18 i czuwaniu przed Najświętszym Sakramentem. – Jest to żarliwa modlitwa przede wszystkim za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie, by miał kto nas prowadzić w pielgrzymce życia – wyjaśniła Krystyna Polak, zelatorka. Wspomina ona panią, która zachęciła ją do zaciągnięcia się do straży. Do dziś pamięta jej słowa: „Wszystko w życiu będzie się udawało, na wszystko znajdzie się czas”. – Trzeba odwagi i trzeba dziękować. Jest to piękne – opowiadała pani Krystyna i dodała: – 36. Ogólnopolska Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jasną Górę, która odbędzie się 19 czerwca, to wielka radość.

O roli tej wspólnoty mówił proboszcz ks. Ryszard Umański: – Cieszę się z każdej wspólnoty, szczególnie takiej jak ta, czyli bardzo zaangażowanej i oddającej cześć Sercu Jezusa. Jego kult jest potrzebny w każdej parafii. Straż przy parafii św. Wojciecha założyła w 2007 r. Maria Mazur. Dziś liczy ok. 30 członków.

Adoracja nocna w rodzinie

– Bractwo Godziny Świętej ma swoje godziny modlitw, czyli czuwania. Członkowie czuwają i modlą się w różnych intencjach, np. wynagradzającej Sercu Jezusa, za papieża, Kościół, rodziny i w intencjach podawanych na każdy miesiąc – powiedział ks. Jan Batorski, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie, opiekun bractwa, który szerzy kult do Serca Jezusa. Członkowie praktykują adorację nocną Najświętszego Sakramentu w rodzinie raz w miesiącu w godz. 21-6. Uczestniczą we Mszach św. w ich intencjach w oktawę Bożego Ciała i uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. – Naszym zadaniem jest kochać Jezusa miłością mocną, otwartą i odważną, a także włączyć się w zbawcze działanie Jego Serca przez Eucharystię i podejmować modlitwę, aby ludzie zjednoczyli się z Bogiem i między sobą – mówi Teresa Dyrka, animatorka. Bractwo w parafii w Myszkowie istnieje od 1976 r. i liczy 33 osoby, w tym 5 osób jest spoza parafii. Pani Teresa z przejęciem zauważyła, że członkowie bractwa umierają w dniu, w którym czuwali.

2021-06-08 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najważniejsze Serce świata

Począwszy od duchowych doświadczeń św. Małgorzaty Marii Alacoque, głęboko związanych z doznanymi objawieniami Najświętszego Serca Pana Jezusa, stojących u podstaw Jego kultu, katolicy praktykują najpierw osobiste, a potem także wspólnotowe i publiczne akty poświęcenia. Możemy je zauważyć w wędrówce duchowej wielu świętych w XVIII i XIX wieku, dla których stały się niejako programem życia i działania.

Szczególnym przełomem w praktykowaniu tych aktów było zalecenie publicznego odmawiania Aktu poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, które wydał papież Leon XIII w encyklice Annum sacrum (25 maja 1899 r.). Powód zalecenia tego aktu całemu Kościołowi i jego odmawiania „w głównym kościele wszystkich stolic i miast” był bardzo osobisty. Papież chciał w ten sposób dziękować Bogu „za uwolnienie od niebezpiecznej choroby i zachowanie przy życiu”. Stopniowo ten akt zaczął się przyjmować w Kościele w wersji wspólnotowej, by stać się manifestacją kultu Najświętszego Serca Jezusowego i zawartego w nim przesłania duchowego, kościelnego i społecznego. Do jego utrwalenia przyczynił się następnie papież Pius XI, nadając odpusty jego publicznemu odmówieniu, a kolejni papieże potwierdzili zarówno znaczenie tej pobożnej praktyki, jak i odpusty z nią związane. Dzisiaj także łączy się z tym aktem odpust zupełny, gdy jest on odmawiany publicznie.

CZYTAJ DALEJ

Gdyby św. ojciec Kolbe przeżył wojnę, to zbudowałby imperium medialne

2021-07-23 09:10

[ TEMATY ]

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Wielu biografów czy publicystów, którzy piszą o ojcu Maksymilianie, mówi o jego ofierze za współwięźnia i męczeńskiej śmierci w Auschwitz. Zbliża się 80. rocznica tego wydarzenia. Natomiast po dziś dzień nie w pełni doceniana jest działalność, którą wykonywał wcześniej. Można odnieść wrażenie, że za samą tę działalność godziłoby się uznać heroiczność jego cnót i doprowadzić do procesu beatyfikacyjnego.

Tak też opisuje życie i postawę o. Maksymiliana jego biograf, Czesław Ryszka:

CZYTAJ DALEJ

W Bielawie wzniesiono popiersie kard. Stefana Wyszyńskiego

2021-07-27 19:12

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

pomnik

Bielawa

archiwum prywatne

Ks. Daniel Marcinkiewicz z pomocnikami, po zakończeniu prac przy pomniku kard. Wyszyńskiego

Ks. Daniel Marcinkiewicz z pomocnikami, po zakończeniu prac przy pomniku kard. Wyszyńskiego

Rozpoczęło się od okolicznościowej tablicy w kościele, później był parafialny skwer, a teraz przyszedł czas na pomnik. Swego rodzaju tryptyk poświęcony Stefanowi kard. Wyszyńskiemu znajduje się w Bielawie.

Z inicjatywy ks. prał. dr Stanisława Chomiaka, proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie, w ostatnich dniach dopełniono pewnej całości związanej z upamiętnieniem Prymasa Tysiąclecia. Tym dopełnieniem jest blisko dwumetrowy, cokół na którym ustawiono popiersie Sługi Bożego, którego beatyfikacja odbędzie się 12 września br. w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję