Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Rodziny, przybywajcie!

Diecezjalne Święto Rodziny w Starym Sączu odbędzie się 20 czerwca. W tym roku wydarzenie będzie miało charakter modlitewny.

Niedziela małopolska 24/2021, str. V

[ TEMATY ]

Tarnów

spotkanie rodzin

Ewa Biedroń

Wspólne spotkanie rodzin daje nadzieję

Wspólne spotkanie rodzin daje nadzieję

Choć tegoroczne Święto Rodziny organizowane jest w reżimie sanitarnym, w wydarzeniu – w odróżnieniu od roku poprzedniego – będą mogły wziąć udział małżeństwa, dzieci, wspólnoty. Uroczystość odbędzie się w plenerze na starosądeckich błoniach. W tym samym miejscu, w którym Jan Paweł II w 1999 r. kanonizował św. Kingę. Tegoroczne Święto Rodziny organizowane jest w szczególnym czasie – Roku Rodziny i Roku św. Józefa.

Przebieg

Wydarzenie 20 czerwca rozpocznie się Mszą św. o godz. 11 pod przewodnictwem ordynariusza diecezji tarnowskiej bp. Andrzeja Jeża. Zgromadzeni będą dziękować Bogu za łaski otrzymane w trudnym okresie pandemii oraz prosić o dalsze błogosławieństwo i umocnienie sił. Pojawi się możliwość odnowienia przysięgi małżeńskiej. Jak podkreśla ks. Piotr Cebula, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Diecezji Tarnowskiej, obecność wiernych na tym wydarzeniu może pokazać, że w Polsce jest wiele małżeństw, które identyfikują się z wiarą katolicką i pragną przekazywać ją swoim dzieciom. – Wspólne spotkanie ma sens. Są rodziny, a jest ich dużo, które opierają swoją codzienność na Bogu i wartościach – mówi duchowny.

Piękno rodziny

Reklama

Zielone pola po brzegi wypełnione rozmodlonymi rodzinami to obraz, który budzi nadzieję. – Ważne jest, aby zwrócić uwagę na piękno rodziny. Wobec zwiększającej się liczby rozwodów chcemy pokazywać małżeństwa, które wiernie wypełniają przyrzeczenia złożone w dniu ślubu – mówi ks. Cebula. Duchowny podkreśla moc modlitwy wspólnotowej i jej znaczenie w budowaniu więzi między członkami rodziny. Zaznacza, że udział w takich lub podobnych uroczystościach może umocnić bliskie sobie osoby i pomóc w rozwiązywaniu przyszłych problemów.

Taką piękną katolicką rodzinę można zobaczyć na plakacie zaprojektowanym na potrzeby promocji wydarzenia. Jak informuje doradczyni życia rodzinnego diecezji tarnowskiej Bogumiła Olejnik, małżeństwo z czworgiem dzieci to mieszkańcy Królówki. Agnieszka i Jarosław Ciurusiowie są studentami diecezjalnego studium rodziny, którzy po uzyskaniu dyplomów będą pełnić funkcję doradców życia rodzinnego Parafialnej Poradni Życia Rodzinnego. – To prawdziwa rodzina! Mocno zaangażowana w działalność lokalnej społeczności – mówi z radością pani Olejnik.

Czekamy na was

– Przyjeżdżajcie! – zachęca pani Bogumiła i dodaje, że organizowane w czerwcu Święto Rodziny umożliwia spotkanie szczególnie tym osobom, które ze względu na pandemię ograniczały kontakty z innymi. – To wielka, bezpieczna przestrzeń – zapewnia doradca życia rodzinnego. Ksiądz Piotr Cebula zachęca do pozostania na starosądeckich błoniach po Eucharystii. – Można tam spędzić piękne popołudnie. To doskonałe miejsce do odpoczynku w gronie najbliższych. Można połączyć modlitwę z wypadem rodzinnym na łono natury. To zaciszna i zielona okolica – dodaje kapłan.

Reklama

Nie wszyscy będą mogli przyjechać do Starego Sącza. W związku z tym organizatorzy zachęcają księży proboszczów, aby w tym dniu zorganizowali w swoich parafiach odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. – Każda parafia będzie przeżywać 20 czerwca swoje święto rodziny. Dobrze by było, gdyby małżonkowie mieli możliwość ponownego zadeklarowania sobie wierności, uczciwości i miłości – mówi ks. Cebula.

Wydarzenie będzie transmitowane przed radio RDN. Organizatorami Diecezjalnego Święta Rodziny są: Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Tarnowskiej, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej, Duszpasterstwo Kobiet Diecezji Tarnowskiej oraz V Synod Diecezji Tarnowskiej.

2021-06-08 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poczuj głód Eucharystii. 7 dzień odpustu tuchowskiego

[ TEMATY ]

Tarnów

br. Jakub Ciepły CSsR

Hasłem przewodnim siódmego dnia odpustu były słowa „Błogosławieni wezwani na ucztę”. Ta myśl kierowała serca do obrzędu Komunii Świętej. Poprzez rozważanie tej tajemnicy wierni byli zachęcani do pobudzenia w sobie głodu Eucharystii oraz częstego przystępowania do sakramentu pokuty i pojednania.

Kolejny dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego tradycyjnie rozpoczął się odsłonięciem cudownego obrazu Matki Bożej Tuchowskiej w bazylice. W przeciwieństwie do poprzednich dni pierwsza Msza Święta, sprawowana o godzinie 6:00 przez o. Sławomira Pawłowicza CSsR, była odprawiana już w kaplicy polowej. Po Eucharystii wierni uczcili Maryję, odmawiając Godzinki ku czci Jej Niepokalanego Poczęcia przy akompaniamencie urokliwego trelu ptaków.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce ogłoszenie daty ŚDM w Lizbonie

2021-09-19 20:08

facebook.com/sandomierzSDM

4 października Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023 ogłosi dokładne daty spotkania młodych. W najbliższym czasie spodziewana jest też publikacja papieskiego orędzia na tegoroczny ŚDM, obchodzony w diecezjach na całym świecie.

Jak poinformował Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023, w poniedziałek 4 października zostanie ogłoszona data spotkania młodych, oraz poprzedzających go Dni w Diecezjach, które od 1997 r. towarzyszą temu wydarzeniu. Hasłem spotkanie, które odbędzie się latem 2023 r. w stolicy Portugalii, są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: "Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Do tej pory organizatorzy opublikowali oficjalny hymn spotkania (którego polska wersja pt. "Powietrze już drga" została zaprezentowana w 5. rocznicę ŚDM w Krakowie) oraz modlitwę przygotowującą do spotkania. Oprócz daty, duszpasterstwa młodych na całym świecie czekają także na ogłoszenie patronów tej edycji ŚDM oraz miejsc głównych celebracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję