Reklama

Głos z Torunia

Uczyńcie, co wam mówi Syn

Matka, która jest blisko każdego, wysłucha, ocali, wesprze. Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła jest jednym z najmłodszych w Kościele, ale bardzo potrzebnym. Potwierdza to coroczne święto w Wardęgowie.

Niedziela toruńska 24/2021, str. VII

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Aleksandra Wojdyło

Do Matki Bożej Wardęgowskiej co roku przybywają pielgrzymi

Do Matki Bożej Wardęgowskiej co roku przybywają pielgrzymi

W poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego grupami i indywidualnie, piesi i zmotoryzowani, rodziny i samotni, z bliska i z daleka zmierzają do Matki. Obrała swe miejsce właśnie tu, daleko od wielkich miast, pośród pól, ogrodów i pagórków. Niezależnie od wieku tu wszyscy czują się jak dzieci. Tu dokonują się cuda. Tu wiara się umacnia. Tu wiara jest żywa. Cud Bożej łaski dotyka wszystkich modlących się serc. Kustosz sanktuarium ks. Michał Napierała wraz z parafianami troszczy się nie tylko materialnie o rozwój tego sanktuarium, ale stwarza wiele możliwości rozwoju kultu maryjnego w tym miejscu.

Usłyszeć głos Boży

Późnym popołudniem 24 maja polana wokół sanktuarium Matki Bożej w Wardęgowie wypełniła się pielgrzymami, którzy we wspólnocie wiary i radości składali Maryi swe troski, dziękowali za zdrowie w dobie pandemii, wypraszali łaski dla swych rodzin.

Reklama

Każdy przybywający tu pątnik pierwsze swe kroki zawsze kieruje do małej, urokliwej kapliczki, w której tronuje figura Matki Bożej Wardęgowskiej. Przed nią klęka, swój wzrok i myśli wznosi ku górze, zapala świeczkę wotywną, zatrzymuje się na krótką modlitwę.

– Zawierzamy Maryi swoje codzienne sprawy, aby wzięła je i rozwiązała zgodnie z wolą Bożą, abyśmy usłyszeli, czego Bóg od nas pragnie. Róbcie wszystko, co powie wam Syn – mówiła Matka Boża – tak bp Józef Szamocki mówił w słowie wstępnym do Mszy św. odpustowej.

Dochować wierności

– W czasach, kiedy ludzie przestają myśleć o Bogu i Kościele, narzucając innym złe ideologie, są jednak świadkowie żywego Chrystusa jak wy, którzy – jak św. Jan – bierzecie Matkę do siebie – zwrócił się do rzeszy wiernych bp Józef. Zachęcił zgromadzanych, by dziękowali Bogu za to, że nie utracili wiary, oraz do tego, aby nie wstydzili się jej wyznawać. Odwołując się do słów kard. Wyszyńskiego, wezwał, aby oddać się pod opiekę i obronę Matki Bożej. Wskazania Prymasa Tysiąclecia są nadal aktualne: to m.in. dochowanie wierności małżeńskiej, odpowiedź na łaskę powołania, nie uleganie nałogom.

Reklama

„Kto ma szerokie serce i miłość ku Bogu bez zastrzeżeń, ten nie boi się nowych ludzi, bo chce, aby niebo posiadało miliony milionów” – cytował myśl Prymasa Ksiądz Biskup i dodał, że odkrycie miłości Boga Ojca jest fundamentem naszego życia. Przypomniał również, że Bóg szuka każdego i chce nas uchronić od konsekwencji grzechu, byśmy przyznając się do winy, zechcieli naprawić błędy życia i osiągnęli zbawienie. Wezwaniem na dzisiejsze czasy jest zawierzenie Panu Bogu jak dziecko – prosto, z pełną ufnością, otwarcie, bez granic.

Wyznawać wiarę

Porównując sanktuarium wardęgowskie do największych ośrodków maryjnych w Europie, bp Józef zwrócił uwagę, że Matka Boża szczególnie w takich miejscach czuwa nad Kościołem. – Maryja wychodzi nam na ratunek, o tym mówi święto Matki Kościoła – podkreślił hierarcha. Na koniec wezwał wiernych do odważnego wyznawania wiary, do ochrony rodziny i do troski o życie ludzkie.

Nabożeństwo majowe oraz procesja eucharystyczna zakończyły Mszę św. odpustową. Na koniec pasterz udzielił dzieciom indywidualnego błogosławieństwa.

Matko Boża Wardęgowska, uzdrów nas i miej nas w swej opiece.

2021-06-08 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryjny trójkąt

Niedziela warszawska 22/2021, str. VII

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii

Szymanowska młodzież na Lednicy

Szymanowska młodzież na Lednicy

To jest miejsce wybrane przez Matkę Bożą. U nas bez rozgłosu i blasku fleszy dzieją się rzeczy ważne – mówią wierni z Szymanowa.

Na rozwidleniu dróg, przed słupami wysokiego napięcia stoi kapliczka z czerwonej cegły. U stóp Niepokalanej wazon z kwiatami i rząd światełek. Kolejne kwiaty są pod cokołem, który jest otoczony metalowym płotem. Dalej są ławki.

CZYTAJ DALEJ

Wiara źródłem uzdrowienia - [41.PPW - dzień 2]

2021-08-04 09:17

Michalina Stopka

ks. bp Jacek Kiciński

ks. bp Jacek Kiciński

Rozpoczął się drugi dzień 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej.

Już o 6:00 pielgrzymi mogli skorzystać z gościnności sióstr Boromeuszek. Godzinę później, tak, aby zachować post eucharystyczny, pielgrzymi spotkali się na Eucharystii. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. bp Jacek Kiciński.

CZYTAJ DALEJ

Fatima: restrykcje podczas uroczystości związanych z dniem imigranta

2021-08-04 17:14

[ TEMATY ]

Fatima

objawienia fatimskie

Ks. Krzysztof Hawro

Przed Bazyliką w Fatimie

Przed Bazyliką w Fatimie

Obchodzone 13 sierpnia w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie uroczystości związane z dniem imigranta odbędą się dla masowej liczby pielgrzymów, ale wciąż będą obowiązywały restrykcje sanitarne, podały władze tego portugalskiego ośrodka kultu.

Wydarzenie to poprowadzi arcybiskup Luksemburga, kardynał Jean-Claude Hollerich SJ. Władze rektoratu w Fatimie sprecyzowały, że na wydarzenie zbiegające się w czasie ze 104. rocznicą sierpniowego objawienia fatimskiego, powinno dotrzeć wielu Portugalczyków, którzy na co dzień mieszkają w innych krajach Europy, głównie we Francji i Szwajcarii. Restrykcje na terenie sanktuarium, m.in. nakaz korzystania z masek ochronnych i zachowania dystansu społecznego, będą wciąż obowiązywać pomimo ogłoszenia pod koniec lipca przez rząd Portugalii stopniowej eliminacji do września restrykcji sanitarnych. Utrzymany też zostanie limit wejścia na główny plac sanktuarium do 7500 pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję