Reklama

Niedziela Częstochowska

Oficjalna Patronka

Wyjątkowo uroczyście będzie obchodzony 2 lipca odpust w sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin.

Niedziela częstochowska 26/2021, str. I

[ TEMATY ]

sanktuarium w Leśniowie

Maciej Orman/Niedziela

Uroczystość odpustowa, 2 lipca 2020 r.

Uroczystość odpustowa, 2 lipca 2020 r.

Za zgodą Stolicy Apostolskiej zostanie Ona ogłoszona Patronką gminy Żarki.

Trójstronna inicjatywa

Stanie się to z inicjatywy: ojców i braci paulinów z Leśniowa, ks. Stanisława Kotyla – proboszcza parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach oraz Klemensa Podlejskiego – burmistrza miasta i gminy Żarki. – Rada gminy chce tego, więc to jest bardzo istotne. Matka Boża będzie się opiekowała nie tylko poszczególnymi osobami, ale całą gminą. To jest też dobry wyraz kilkuwiekowej obecności Maryi w tym miejscu – podkreśla o. Tomasz Chmielewski, podprzeor klasztoru w Leśniowie.

Uroczyście

Reklama

W piątek 2 lipca o godz. 10 spod Urzędu Miasta i Gminy Żarki ul. Poprzeczną i Leśniowską wyruszy do kościoła parafialnego Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza procesja, skąd przejdzie do leśniowskiego sanktuarium. Tam uroczystej Sumie odpustowej o godz. 11 będzie przewodniczył abp Wacław Depo. Organizatorzy zachęcają mieszkańców, by z tej okazji udekorowali swoje domy obrazami, świętymi wizerunkami i chrześcijańskimi symbolami. Pozostałe Msze św. będą odprawiane o godz.: 6.30, 8, 16.30 i 19. Odpust będzie również obchodzony w niedzielę 4 lipca. Msze św. w sanktuarium o godz.: 6.30, 8, 9.15, 11 (Suma pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego), 16.30 i 19.

Wróćmy teraz

Ojciec Chmielewski zaznacza, że uroczystość odpustowa to dobry moment, by na nowo odnaleźć się w kościele i powrócić do stałej obecności na niedzielnej i świątecznej Mszy św. – Wiele osób przyzwyczaiło się do tego funkcjonowania na odległość i nawet już nie tęsknią za osobistym spotkaniem z Jezusem, Matką Bożą, Kościołem i innymi ludźmi. Jest to też dobry moment, bo na pewno licznie się zbierzemy. Mam nadzieję, że pogoda dopisze – wtedy uroczystość odbędzie się na zewnątrz. Liczymy na to, że przybędzie wielu pielgrzymów – przyznaje podprzeor.

Kalendarium

30 sierpnia 2018 r. rada miejska podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia woli ustanowienia Matki Bożej Leśniowskiej Patronką gminy Żarki. Następnie abp Wacław Depo przedłożył sprawę Konferencji Episkopatu Polski, która wydała pozytywną opinię. 9 września 2019 r. abp Depo wystąpił w tej sprawie do Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. 19 sierpnia 2020 r. dykasteria zezwoliła na ogłoszenie Matki Bożej Leśniowskiej Patronką gminy Żarki.

W centrum

Sercem leśniowskiej świątyni jest pochodząca z XIV wieku 70-centymetrowa lipowa figurka Najświętszej Maryi Panny. Maryja odziana w różową sukienkę i niebieski płaszcz, z odcieniami srebrnego, niesie na prawym ramieniu Dzieciątko Jezus, które unosi rączkę w geście błogosławieństwa. Postać Madonny zdaje się lekko pochylać pod ciężarem Jezusa. Mimo tego na Jej obliczu jaśnieje delikatny uśmiech.

2021-06-22 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo w Leśniowie: uwierzmy w moc wiary

– Ważne, abyśmy na wzór Maryi uwierzyli w moc wiary, w możliwość nawiązania dzięki niej bezpośredniej więzi z żywym Bogiem – powiedział 2 lipca podczas uroczystości odpustowych w sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Tego dnia Matka Boża Leśniowska została ogłoszona Patronką gminy Żarki.

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

USA: Floryda wprowadziła „teksański wzorzec” zakazu aborcji

2021-09-25 11:28

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Stan Floryda wprowadził 22 września prawo zakazujące przerywania ciąży, które jest oparte na „wzorcu teksańskim”. Oznacza to, że nie wolno dokonać aborcji od chwili, gdy można rozpoznać aktywność serca dziecka, czyli od mniej więcej szóstego miesiąca ciąży. Nowe przepisy pozwalają obywatelom zaskarżyć kliniki, lekarzy, konsultantów itp. nawet 6 miesięcy po dokonaniu aborcji. Jest jednak pewna różnica w stosunku do ustawodawstwa z Teksasu: dopuszczono wyjątki w przypadku gwałtu, kazirodztwa, przemocy domowej, handlu ludźmi oraz zagrożenia dla życia matki. W takich wypadkach wymagana jest jednak odpowiednia dokumentacja.

Brytyjski dziennik „The Guardian” podkreślił, że „można tu dostrzec wpływ decyzji Sądu Najwyższego, który poparł 1 września nowe ustawy w Teksasie. Poprzednie wysiłki na rzecz wprowadzenia takich ograniczeń nie powiodły się, ale to postanowienie Sądu Najwyższego dodało nowego bodźca do tworzenia prawa antyaborcyjnego w całym kraju. Wprowadzenie ich w życie rozważa już co najmniej następnych pięć innych stanów”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję