Reklama

Niedziela Podlaska

Nieść ogień wiary

Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Dobry Pasterz” z bielskiej bazyliki świętowała 30-lecie działalności. Uroczystej Mszy św. przewodniczył i Słowo Boże wygłosił bp Piotr Sawczuk.

Niedziela podlaska 26/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Bielska wspólnota działa najdłużej na terenie diecezji drohiczyńskiej

Bielska wspólnota działa najdłużej na terenie diecezji drohiczyńskiej

Bielska wspólnota jest najdłużej działającą na terenie diecezji drohiczyńskiej. Jest jej równolatką. Od trzech dekad zrzesza ludzi pragnących pogłębiać swoją wiarę i odnawiać się poprzez otwarcie na Ducha Świętego.

Radosne dziękczynienie

Uroczystość 19 czerwca zgromadziła nie tylko członków wspólnoty „Dobry Pasterz”, ale również innych, działających na terenie diecezji drohiczyńskiej oraz archidiecezji białostockiej i diecezji łomżyńskiej. Swoją obecnością zaszczycił wiceprzewodniczący Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym Jerzy Malisiewicz, który przybył wraz z małżonką. Obecni byli również kapłani oraz siostry zakonne związani ze wspólnotą.

Reklama

W homilii biskup przypomniał, że zadaniem chrześcijan jest nie tyle przekazywanie informacji o wierze, co niesienie ognia wiary współczesnemu światu. Dzięki temu dokonuje się transformacja. Jej siłą sprawczą jest dawanie świadectwa. Polega ono na pokazywaniu sobą, że Chrystus żyje i zbawia. Czyni to mocą Ducha Świętego. Zwracając się do członków wspólnoty, dziękował im za trzydziestoletnie otwieranie się na łaskę Ducha Świętego. – Chcemy dziś wielbić Pana ze tę łaskę, że zechciał wami posłużyć się w swoim planie zbawiania. Trzeba nam dzisiaj dziękować, także za ludzi, którzy wam pomogli, którzy wam posługiwali, którzy z wami się modlili – powiedział biskup.

Podczas Eucharystii nie zabrakło radosnych śpiewów wyrażających wdzięczność za trzydziestoletnią działalność. Kolejna część spotkania miała miejsce w LO im. Tadeusza Kościuszki. Tam uczestnicy nie tylko mogli zasiąść przy wspólnym stole, ale przede wszystkim spotkać się, aby umocnić więzy wspólnoty. Wymownym akcentem była inscenizacja oparta na książce Daniela Ange Zraniony Pasterz.

W mocy Ducha Świętego

Odnowa to ruch w Kościele otwarty na strumień łaski na wzór Pięćdziesiątnicy. Jest to wysoce zróżnicowany zespół jednostek, grup i działań często niezależnych, które łączy to samo podstawowe doświadczenie i które stawiają sobie te same cele. Doświadczeniem jednoczącym grupy Odnowy jest tzw. chrzest w Duchu Świętym, zwany inaczej wylaniem Ducha Świętego. Polega on na ożywieniu darów złożonych przez Boga po przyjęciu sakramentów. Wiąże się ze szczególną interwencją Ducha Świętego, której wynikiem najczęściej jest nawiązanie osobistej relacji z Bogiem, pogłębiona modlitwa i życie sakramentalne, radość i pokój wynikający z bliskości Boga, często zauważony przez najbliższe otoczenie, pragnienie opowiadania innym o tym doświadczeniu, zaangażowanie się w różne działania Kościoła.

Wspólnota ,,Dobry Pasterz”

Reklama

Młodzież zrzeszona w ruchu Światło-Życie z Bielska Podlaskiego jeszcze przed 1991 r. spotykała się z grupami Odnowy w Duchu Świętym ,,Jan Apostoł” i ,,Nowy Izrael” w Białymstoku. Przez 3 lata Marek Wołosowicz, Bogdan Zdzitowiecki, Antoni Wróblewski i Marek Karpiesiuk co tydzień dojeżdżali do Białegostoku na spotkania modlitewne. Mimo wspólnych korzeni, osoby te czuły, że Bóg wzywa ich do spotkań na terenie Bielska Podlaskiego.

Polecając Bogu w modlitwie tę sytuację, zaczęli organizować spotkania na wzór spotkań modlitewnych Odnowy w Duchu Świętym. Stawały się one coraz liczniejsze. 25 listopada 1991 r. odbyło się pierwsze spotkanie modlitewne (założycielskie) a prowadzili je Elżbieta Urban oraz Renata i Antoni Wróblewscy. Słowa ,,czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie…” (Łk. 21, 36), były najważniejsze podczas tego spotkania i miały wpływ na późniejsze rozeznanie imienia wspólnoty – ,,Dobry Pasterz”.

Na przestrzeni lat liderami wspólnoty byli: Antoni Wróblewski, Marek Karpiesiuk, Krystyna Chojnacka, Mirosława Jancewicz, Zbigniew Lewczuk, Ewa Koc a obecnie Renata Wróblewska. Opiekunami duchownymi byli księża: Roman Kowerdziej, Mariusz Tołwiński, Krzysztof Kisielewicz, Wiesław Niemyski, Robert Solka, Dariusz Kucharek, Krzysztof Rzepczyński, Robert Figura, Paweł Solka, a obecnie Mateusz Roguski Szczególnie zaangażowane w życie naszej wspólnoty były siostry Katarzyna Kuczera i Anastazja Macoha ze Zgromadzenia Sióstr Dominikanek Misjonarek Jezusa i Maryi.

Spotkania grupy modlitewnej już od 30 lat odbywają się w każdy wtorek. Rozpoczynają się uczestnictwem w Eucharystii o godz. 18. Kolejna część spotkania ma miejsce w salkach parafialnych, gdzie wspólnota uwielbia Boga i rozważa Słowo Boże – rozeznane na każdy tydzień. Raz w miesiącu celebrowana jest Msza św. w intencji wspólnoty, zaraz po niej – adoracja Najświętszego Sakramentu.

Aby łaska odnowy nie została zmarnowana, członkowie wspólnoty podejmują styl życia ,,Nasze Credo”. Przez wiele lat organizowali bezalkoholowe bale sylwestrowe. Odpowiadają za prowadzenie czuwania przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Wspólnota aktywnie uczestniczy także w życiu parafii: w nabożeństwach różańcowych, Drodze Krzyżowej, adoracji Wielkiego Tygodnia, a także dekorując jeden z ołtarzy na uroczystość Bożego Ciała. Corocznie biorą udział w czuwaniu Wspólnot Odnowy na Jasnej Górze w Częstochowie i Ostrołęckich Spotkaniach Charyzmatycznych. Bielska wspólnota jest „matką” wspólnot z Hajnówki, Ciechanowca, Sokołowa i w pewnym sensie „babcią” wspólnoty węgrowskiej i brańskiej.

Wspólnota zaprasza wszystkich, którzy chcą doświadczyć radosnego chrześcijaństwa i osobiście spotkać Jezusa oraz zaprosić Go, by był Panem i Bratem.

2021-06-22 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Teofil” ma już 20 lat

Niedziela sosnowiecka 43/2019, str. 5

[ TEMATY ]

jubileusz

Odnowa w Duchu Świętym

Piotr Lorenc

Grupa modlitewna „Teofil” spotyka się w każdy wtorek o godz. 18.00. W każdej chwili można do niej dołączyć

Grupa modlitewna „Teofil” spotyka się w każdy wtorek o godz. 18.00. W każdej chwili można do niej dołączyć

Spotykają się co tydzień we wtorki wieczorem. I tak już od 20 lat. W sobotę 12 października Grupa Modlitewna Odnowy w Duchu Świętym „Teofil” działająca w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie świętowała 20-lecie istnienia i formacji

Jak na wspólnotę modlitewną przystało, świętowanie rozpoczęli od adoracji Najświętszego Sakramentu, potem były Koronka do Bożego Miłosierdzia i modlitwa uwielbienia. Najważniejszym punktem spotkania była oczywiście koncelebrowana Msza św., której przewodniczył ks. Łukasz Gadki, zaś homilię wygłosił ks. Grzegorz Ziental, założyciel wspólnoty. Po liturgii członkowie „Teofila” odmówili jeszcze Różaniec. A na koniec odbyła się, już w salce parafialnej, agapa. Nie mogło oczywiście zabraknąć jubileuszowego tortu i wspomnień, gdyż w spotkaniu uczestniczyli nie tylko aktualni, ale i byli członkowie oraz sympatycy wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa o Nawrócenie Zwolenników Aborcji

2021-12-04 21:07

[ TEMATY ]

modlitwa

Modlitwa o Nawrócenie Zwolenników Aborcji

W pierwszą sobotę grudnia startuje już 62. miesięczny cykl Modlitwy o Nawrócenie Zwolenników Aborcji. Na czym ta modlitwa polega i jak się włączyć? O tym poniżej.

Z Dzienniczka Siostry Faustyny.

CZYTAJ DALEJ

Panczenistka Andżelika Wójcik wygrała zawody Pucharu Świata w Salt Lake City na 500 m.

2021-12-04 20:59

[ TEMATY ]

sport

Panczenistka Andżelika Wójcik czasem 36,775 s pobiła rekord Polski na 500 m i wygrała zawody Pucharu Świata w Salt Lake City. Najlepszy wynik w karierze uzyskała również sklasyfikowana w sobotę na 12. pozycji Kaja Ziomek - 37,394.

Wójcik minimalnie wyprzedziła Rosjankę Angelinę Golikową - 36,786, a na trzeciej pozycji uplasowała się inna reprezentantka Rosji Olga Fatkulina - 36,937.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję