Reklama

Niedziela Podlaska

W kapłanie żyje Chrystus

Jednym z tegorocznych srebrnych jubilatów jest ks. kan. Wiesław Niemyjski, proboszcz parafii katedralnej oraz dziekan drohiczyński.

Niedziela podlaska 26/2021, str. VII

[ TEMATY ]

jubileusze kapłańskie

Robert Krakowiak

Życzenia jubilatowi składają przedstawiciele rady parafialnej

Życzenia jubilatowi składają przedstawiciele rady parafialnej

Mszy św. jubileuszowej z okazji 25-lecia kapłaństwa sprawowanej 5 czerwca w katedrze w Drohiczynie przewodniczył bp Piotr Sawczuk. Homilię wygłosił biskup senior Antoni Dydycz, który rozważając prawdę dotyczącą kapłaństwa i misję, jaką pełni, przywołał myśl ks. Aleksandra Żychlińskiego: „Bóg w swej mądrości i miłości stworzył niby tajemniczą drabinę, która idzie od stworzenia do Bóstwa. Oto jej szczeble: od świata materialnego do ludzi, od ludzi do kapłana, od kapłana do Chrystusa, od Chrystusa do Boga”.

Uroczysty jubileusz

Reklama

Nie da się słowami wyrazić nadprzyrodzonej godności kapłańskiej. W nim żyje Chrystus – Kapłan. Jak podkreślił kaznodzieja, w to kapłaństwo w 1996 r. został włączony ksiądz jubilat. Nawiązał do jego formacji seminaryjnej oraz dotychczasowej pracy w diecezji: – Czcigodny Jubilacie. Przed Tobą będzie jeszcze wiele jubileuszy. Warto o nich pamiętać i być tak przygotowanym na ich powitanie, jak choćby dzisiaj. Życzę Ci z całego serca, aby w tych kolejnych świętowaniach towarzyszył Ci św. Jan Paweł II – powiedział bp Dydycz. Po homilii bp Sawczuk odmówił nad jubilatem specjalną modlitwę błogosławieństwa.

Miłym akcentem była część poprzedzająca Eucharystię. Dzieci oraz młodzież przygotowały program słowno-muzyczny ukazujący istotę i piękno kapłaństwa. Po Mszy św. nie zabrakło okazji, aby dostojnemu jubilatowi złożyć życzenia. Serdeczne słowa popłynęły z ust nie tylko najmłodszych przedstawicieli parafian, ale również od rady parafialnej, grup i stowarzyszeń działających przy kościele, drohiczyńskich duszpasterzy, władz samorządowych, druhów strażaków oraz rodziny i osób powołanych z Niemyj Nowych – rodzinnej parafii jubilata. W uroczystości udział wzięli: kapłani, siostry zakonne, klerycy, strażacki poczet sztandarowy, rycerze drohiccy, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, szkół, parafianie, rodzina i przyjaciele księdza proboszcza.

Bogaty życiorys

Ksiądz kan. Wiesław Niemyjski urodził się 12 lutego 1971 r. w Brańsku. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Niemyjach Nowych. Ukończył liceum ogólnokształcące w Łapach. Następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Święcenia diakońskie otrzymał 9 czerwca 1995 r. Święcenia kapłańskie przyjął w Niemyjach Nowych 15 czerwca 1996 r. z rąk bp. Antoniego Dydycza. Jako wikariusz pracował w parafii Narodzenia NMP i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim oraz Niepokalanego Serca NMP w Sokołowie Podlaskim. Przez wiele lat był dyrektorem Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę. Podjął się organizacji nowo powstałej parafii św. Ojca Pio w Węgrowie będąc jej pierwszym proboszczem. Obecnie pełni urząd proboszcza parafii katedralnej w Drohiczynie oraz dziekana drohiczyńskiego. Jest kanonikiem honorowym Drohiczyńskiej Kapituły Katedralnej. Od 2019 r. pełni funkcję diecezjalnego duszpasterza strażaków.

2021-06-22 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W służbie Bogu i człowiekowi

Niedziela podlaska 24/2021, str. VI

[ TEMATY ]

jubileusze kapłańskie

Monika Kanabrodzka/Niedziela

Mszy św. w intencji jubilata przewodniczy bp Piotr Sawczuk

Mszy św. w intencji jubilata przewodniczy bp Piotr Sawczuk

Słowa Jezusa: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię” wciąż towarzyszą ks. prał. Czesławowi Mazurkowi.

Z racji przeżywanego jubileuszu 60-lecia święceń kapłańskich Mszy św. 20 czerwca przewodniczył bp Piotr Sawczuk. Homilię wygłosił bp Antoni Dydycz.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Bp Długosz: człowiek cierpiący uczestniczy w zbawianiu świata

– Człowiek cierpiący ciągle uczestniczy w zbawianiu świata – powiedział biskup senior Antoni Długosz, który 21 września przewodniczył Mszy św. z okazji dekanalnego dnia chorych w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia w Wieluniu.

W liturgii uczestniczyli wierni z dekanatów wieluńskich – Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia i św. Wojciecha oraz z dekanatu osjakowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję