Reklama

Niedziela Małopolska

Możesz pójść śladami Jezusa

Jest ciemna noc. Stoimy na dachu wieczernika otoczeni tuzinami gwiazd. Dźwięczne granie cykad i powiew wiosennego wiatru nie zapowiada tragedii, która ma się za chwilę wydarzyć.

Niedziela małopolska 26/2021, str. VI

[ TEMATY ]

multimedialna wystawa

Anna Bandura/Niedziela

Wystawa wzbudziła podziw zaproszonych gości

Wystawa wzbudziła podziw zaproszonych gości

Tak rozpoczyna się nowa, odczuwana niemal wszystkimi zmysłami wystawa w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie pt. Śladami Jezusa. To opowieść o ostatnich chwilach życia Chrystusa i Jego chwalebnym zmartwychwstaniu zaprezentowana w formie multimedialnej podróży. Bliskowschodnie pieśni, innowacyjne obrazy i filmy przenoszą nas do Jerozolimy z 33 r. i pozwalają jeszcze głębiej zrozumieć tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa.

Co zobaczymy?

W podróż do Ziemi Świętej zabiera nas Piotr Fronczewski, który przejmującą narracją prowadzi widza po poszczególnych salach. Oglądający wystawę ma szansę stanąć u stóp Golgoty, gdzie na dzikim wzniesieniu mieszczą się trzy krzyże. Naprzeciwko rozciąga się widok skamieniałej doliny, a wzrok gościa kierowany jest dalej, na grotę Bożego Grobu. Jak to się stało, że nawet dziś znamy dokładne miejsce pochówku Jezusa? W czyje ręce przechodziło to święte miejsce na przestrzeni wieków? Kto dziś zarządza kluczami do bazyliki Grobu Świętego w Jerozolimie? Odpowiedzi na te pytania poznamy już w pierwszych częściach wystawy.

Reklama

Najbardziej wstrząsającym elementem ekspozycji jest sala Męki Pańskiej. W czerwonej komnacie znajdują się bicze jerozolimskie, gwoździe i włócznia, której ostre zakończenie przebiło Najświętsze Serce Jezusa. Niewątpliwym atutem wystawy są elementy przywiezione prosto z Ziemi Świętej. Należy do nich m.in. korona cierniowa – zrobiona z zebranych w Jerozolimie cierni.

Jest też polski wątek wystawy – historia polskich śladów w Ziemi Świętej ma bowiem 1000 lat. To w czasie wypraw krzyżowych nasi rodacy udawali się Jerozolimy, by walczyć o Boży Grób. Był nim m.in. Jaksa z Miechowa, który po powrocie z krucjaty ufundował we wsi Miechów bazylikę Grobu Bożego i zaprosił z Jerozolimy rycerzy zakonu Bożogrobców, by opiekowali się świątynią. Tak narodziła się polska gałąź tego zakonu. Krok dalej poszedł Mikołaj Zebrzydowski, który próbując przenieść Jerozolimę do Polski, założył Kalwarię Zebrzydowską.

Ekspansję chrześcijaństwa poznajemy w następnych salach. Nazwiska kolejnych apostołów i miejsca, do których docierała Ewangelia, wyświetlają się chronologicznie. Po Europie przychodzi czas na Ameryki, Japonię i… cały świat. Choć początkowa propozycja twórców wystawy rodzi w widzach smutek, zakończenie przynosi nadzieję. Dzięki śmierci Pana Jezusa, a później dzięki Jego uczniom zanoszącym Dobrą Nowinę w różne zakątki świata, obecnie chrześcijaństwo wyznaje 1/3 mieszkańców naszej planety. Wystawa kończy się dramatycznym pytaniem stawianym do każdego z nas: Kim jestem w tej historii? Obserwatorem patrzącym na rozgrywające się wydarzenia? Czy uczniem Jezusa z oddaniem kroczącym po Jego śladach?

Już otwarta

Reklama

W otwarciu ekspozycji 17 czerwca wzięli udział m.in.: pomysłodawca wystawy Krzysztof Noworyta, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, prezes Centrum Jana Pawła II w Krakowie ks. Tomasz Szopa, dyrektor generalny Ministerstwa Edukacji i Nauki Sławomir Adamiec, rektor UPJPII w Krakowie ks. prof. Robert Tyrała. Przemówienia poszczególnych osób poprzedziła modlitwa Ojcze nasz zaśpiewana w języku aramejskim przez Mirnę Kbbeh, artystkę i pisarkę z Syrii.

– Kawałek Ziemi Świętej będzie na stałe w papieskim sanktuarium w Krakowie. Nie będzie ciężkim, nudnym głazem do oglądania – to jest coś innego – gorąca, pełna emocji, barw i zapachów opowieść, która operuje różnymi środkami wyrazu – powiedział pomysłodawca inicjatywy Krzysztof Noworyta.

Metropolita krakowski, na którego zaproszenie wystawa przybyła do Krakowa, w przemówieniu przywołał związki św. Jana Pawła II z Ziemią Świętą. Arcybiskup przypomniał, jak papież pod koniec swojej pielgrzymki do Ziemi Świętej chciał jeszcze raz wejść na Kalwarię, by pocałować święte miejsce, w którym stał krzyż Pana Jezusa. – Dał przejmujące świadectwo swojej wiary i miłości do Odkupiciela człowieka – powiedział pasterz krakowskiego Kościoła.

Nie ma lepszego miejsca

Kraków jest trzecim, po Warszawie i Częstochowie, miastem w Polsce, które gości tę niezwykłą wystawę. Krzysztof Noworyta w rozmowie z Niedzielą przybliżył kulisy dotarcia Śladów Jezusa na Białe Morza: – Myślę, że Opatrzność Boża sprawiła, że jesteśmy tutaj. To wielkie szczęście, że kończąc nasz pobyt w Częstochowie, zostaliśmy zaproszeni do Krakowa. Wiedzieliśmy, jeszcze przed pandemią, że nie wszystko stracone – wyznał inicjator wydarzenia i dodał, że Centrum Jana Pawła II w Krakowie stanowi doskonałą przestrzeń do prezentacji tego typu ekspozycji: – Sala jest duża, wyciemniona, wygłuszona – widzę same plusy. Do tego znajdujemy się pomiędzy Kalwarią Zebrzydowską – nazywaną polską Jerozolimą a Miechowem – miejscem działalności pierwszych polskich Bożogrobców. To niewątpliwie najlepsze miejsce dla tej wystawy.

Kilkadziesiąt osób bardzo różnych profesji – poczynając od kompozytorów muzyki, przez filmowców, reżyserów animacji, scenografów, krawców pracowało przez rok, aby widzowie mogli przenieść się 2000 lat wstecz. Dziś jest to możliwe. – Trzeba odważnie wchodzić w obszar popkultury, to obszar, na którym wygrywa się duszę ludzi – podkreślił producent.

Zobacz sam

Wystawa adresowana jest do seniorów, osób dorosłych i dzieci od 8. roku życia. To również doskonała propozycja dla katechetów, którzy chcą przeżyć ze swoimi uczniami niezapomnianą lekcję religii.

Śladami Jezusa można oglądać codziennie w godz. 9-18 w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie przy ul. Totus Tuus 34 (budynek Fides, poziom -1). Ekspozycja pozostanie w mieście przez 5 lat. Bilety do nabycia w kasach i na stronie: www.sladamijezusa.pl. Rezerwacje telefoniczne: +48 577 131 440.

Krakowska odsłona multimedialnej wystawy powstała dzięki zaangażowaniu partnera wystawy – Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie oraz dzięki wsparciu Rycerzy Kolumba, międzynarodowej wspólnoty katolickich mężczyzn, którzy rozpoczęli działalność w Polsce 15 lat temu na zaproszenie Jana Pawła II. Twórcą dzieła jest Tengent – polskie studio kreatywne specjalizujące się w opowiadaniu historii w formie wystaw i filmów.

2021-06-22 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wystawa o Janie Pawle II po raz pierwszy na Google Arts&Culture

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

multimedialna wystawa

TZ

Wizerunek św. Jana Pawła II z kościoła w Czeladzi-Piaskach

Wizerunek św. Jana Pawła II z kościoła w Czeladzi-Piaskach

Wystawa biograficzna "Karol Wojtyła. Narodziny", przygotowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II, od wtorku dostępna jest również online na platformie Google Arts&Culture w polskiej i angielskiej wersji językowej.

W ramach jubileuszu 100. urodzin Karola Wojtyły, zgodnie z wystawienniczą ideą "gotowa do druku" ekspozycja w wersji polskiej lub angielskiej trafiła do blisko 500 miejsc w Polsce i na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św? Przekonaj się!

2021-09-27 14:27

[ TEMATY ]

Eucharystia

Msza św.

Karol Porwich/Niedziela

Na taką Mszę św. ludzie przychodzą ze szczególną nadzieją. Modlą się o uzdrowienie dla siebie i dla innych. Konkretnych „innych”: dla syna, córki, matki, dla chorych i cierpiących, fizycznie i duchowo, niekochanych, smutnych... I w podzięce za uzdrowienie, jeśli takie się dokona. Czy Msza św. z modlitwą o uzdrowienie ma większą wagę niż tradycyjna Msza św.? Czy podczas niedzielnej Eucharystii Jezus też może dokonać cudu?

A uzdrowienie dokonuje się, jak mówią ludzie, którzy go dostąpili. Niejeden, wychodząc po Mszy o uzdrowienie, odnajduje w sobie co najmniej spokój i siłę, wierząc, że to co najmniej początek. „Bardzo mnie bolało ramię. Nic nie można zrobić - brzmi jedno ze świadectw. - Leki, maści nie działały. Ale przed miesiącem, po modlitwie w czasie Mszy o uzdrowienie, przyszła prawdziwa ulga. Ręka już mnie nie boli, choć teraz nie używam żadnych leków. Dziękuję Panu Bogu, modlę się, żeby to było trwałe wyleczenie”.
Ludzie przychodzą najczęściej w konkretnej sprawie, to i ich świadectwa są potem konkretne. W konkretnej Mszy chodzi przecież o konkretne sprawy: fizyczny ból, którego ma się dość i chciałoby się pozbyć, i ból duchowy, gdy syn, córka, mąż albo żona wykoleili się: biorą narkotyki, piją na umór, zaniedbują rodzinę. „Przyszłam na tę Mszę, bo naprawdę cierpiałam - twierdzi pani blisko pięćdziesiątki. - Rzucił mnie mąż, wpadłam w depresję, a terapia niewiele mi dawała. Ale gdy przyszłam na Mszę św. o uzdrowienie raz i drugi, poczułam ulgę. Byłam spokojna, wreszcie mogłam normalnie spać! Wszystko zmieniało się niemal z dnia na dzień”.

CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach miast

2021-09-28 17:18

Fot. Niedziela Wrocławska

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Na ulicach miast w całej Polsce modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej.

Jednym z takich miejsc był plac obok kościoła ojców kapucynów przy ul. Sudeckiej. Wierni zgromadzili się równo o godz. 15 aby odmówić Koronkę w intencjach podanych przez organizatorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję