Reklama

Niedziela Przemyska

Diamentowy jubileusz święceń

60-lecie święceń kapłańskich obchodzi ks. prof. Kazimierz Bełch.

Niedziela przemyska 26/2021, str. III

[ TEMATY ]

jubileusz kapłaństwa

Magdalena Święcka/DTAP

Podczas Eucharystii dziękowano Bogu za osobę i działania Księdza Profesora

Podczas Eucharystii dziękowano Bogu za osobę i działania Księdza Profesora

W kościele parafialnym Niepokalanego Serca Maryi i św. Stanisława Kostki w Grodzisku k. Strzyżowa, 12 czerwca Mszy św. odpustowej połączonej z jubileuszem 60-lecia święceń kapłańskich przewodniczył ks. prof. Kazimierz Bełch, pochodzący z pobliskiej Zawadki.

Razem z jubilatem Eucharystię koncelebrowało ośmiu księży. Kazanie wygłosił ks. Zbigniew Irzyk, proboszcz jasielskiej fary, a życzenia złożył dostojnemu jubilatowi miejscowy proboszcz, ks. Jerzy Oczoś. Podkreślił niezwykłe dokonania duszpasterskie i naukowe ks. prof. Kazimierza Bełcha, m.in. pracę dydaktyczną z zakresu katolickiej nauki społecznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu i Rzeszowie.

Reklama

Ksiądz profesor jest też współinicjatorem pieszych pielgrzymek z Rzeszowa i Przemyśla na Jasną Górę. Pielgrzymował 39 razy. Jako niestrudzony pielgrzym i turysta, cieszący się wciąż doskonałym zdrowiem, prowadzi pielgrzymów podkarpackim odcinkiem Szlaku św. Jakuba Via Regia z Medyki/Korczowej do Pilzna, a także od początku jako duszpasterz turystów archidiecezji przemyskiej uczestniczy i organizuje liczne pielgrzymki, rajdy i imprezy turystyczne. Jest autorem wielu publikacji o tematyce pielgrzymkowo-turystycznej zamieszczanych na stronie turystyka.przemyska.pl oraz w Niedzieli Przemyskiej.

Licznie zgromadzeni parafianie, rodzina i zaproszeni goście dziękowali Bogu za osobę i działania Księdza Profesora, prosząc o siły i dalsze zaangażowanie. Jubilat sprawował Mszę św. w wyjątkowym, oryginalnym ornacie przygotowanym przez Koło Przewodników przy Oddziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Rzeszowie, który specjalnie na tę uroczystość przywiózł przewodnik beskidzki Marian Buda.

Dostojnemu Jubilatowi Księdzu Kazimierzowi, niestrudzonemu pielgrzymowi życzymy obfitości łask Bożych, sił i zdrowia, ofiarując Komunię św. i modlitwę.

Turystycznym dopełnieniem jubileuszu 60-lecia święceń kapłańskich ks. prof. Kazimierza Bełcha będzie między innymi planowana na 1 sierpnia Msza św. w kościele parafialnym w Ustrzykach Górnych, a potem wyprawa do Krzyża na Tarnicy, na co zaprasza Duszpasterstwo Turystyczne Archidiecezji Przemyskiej.

2021-06-22 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Srebrny jubileusz

Niedziela przemyska 23/2021, str. III

[ TEMATY ]

25‑lecie

jubileusz kapłaństwa

Marek Łabuński

Jubilaci ze swoimi pasterzami

Jubilaci ze swoimi pasterzami

25 lat po przyjęciu święceń kapłańskich księża z rocznika święceń 1996 dziękowali Bogu za srebrny jubileusz kapłaństwa.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Adam Szal, który we wstępie do Eucharystii przypomniał motto, które umieścili przed dwudziestoma pięcioma laty na swoim wspólnym obrazku neoprezbiterzy: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszystkiemu stworzeniu”. – Pod względem takim fizycznym rzeczywiście rozeszliście się drodzy bracia kapłani po całym świecie. Nawet do Stanów Zjednoczonych, Rosji czy Kazachstanu. Cały świat to znaczy także i parafie naszej przemyskiej archidiecezji, ale także i diecezji sąsiednich, gdzie pracują wasi koledzy: diecezji sandomierskiej i rzeszowskiej. Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za tych dwadzieścia pięć lat kapłaństwa – mówił we wprowadzeniu arcybiskup przemyski.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

"O godzinie 1 z południa wmaszerowała na rynek przednia straż naszego oddziału. Za chwilę potem odezwała się wesoło trąbka, dając znać, że i siła główna się zbliża. Wszystkim dech w piersiach zaparło. Jeszcze chwila oczekiwania a na rynek wmaszerowały miarowym krokiem i sprawnie, w szyku bojowym, zajęły całą połać obszernego placu przed Domem Narodowym głębokie kolumny legionistów polskich (…) z bronią umajoną kwiatami. Huragan okrzyków i oklasków przywitał żołnierzy naszych" - relacjonowała wydarzenie gazeta "Robotnik Śląski".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję