Reklama

Niedziela Świdnicka

Trzeźwością pokonywać kryzys

Już po raz dwudziesty trzeci w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie odbyła się pielgrzymka w intencji trzeźwości narodu.

Niedziela świdnicka 26/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Krzeszów

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Pielgrzymka do Matki Bozej Łaskawej w Krzeszowie jest wyrazem wdzięczności

Pielgrzymka do Matki Bozej Łaskawej w Krzeszowie jest wyrazem wdzięczności

Od kilku lat ma ona charakter międzydiecezjalny, ponieważ do tego świętego miejsca pielgrzymują pątnicy z diecezji legnickiej i świdnickiej. Tak też było i w tym roku. Najpierw pątnicy wyruszyli na krzeszowską kalwarię, aby tam uczestniczyć w nabożeństwie drogi krzyżowej. Po jej zakończeniu wzięli udział w Mszy św. koncelebrowanej przez kapłanów posługujących w diecezjalnych duszpasterstwach trzeźwości i w tamtejszym sanktuarium. Przewodniczył jej neoprezbiter z naszej diecezji ks. Wojciech Pawlina, pochodzący z parafii św. Mikołaja w Nowej Rudzie, z której wywodzi się również krzeszowski proboszcz, kustosz ks. prał. Marian Kopko. On też przywitał wszystkich przybyłych zachęcając ich do wspólnej modlitwy w intencji trzeźwości narodu.

Brak wiary wydłuża drogę

W homilii duszpasterz osób trzeźwiejących o. Paweł Stanisław Tarnowski, franciszkanin podziękował wszystkim biorącym udział w tej pielgrzymce i przypomniał, że wielu z nich przeszło długą i różną drogę od zagrożenia, od kryzysu do jego pokonania, do wolności.

Reklama

Przywołując wydarzenia z wędrówki Izraelitów do Ziemi Obiecanej kaznodzieja zauważył, że tam gdzie czasem brakuje wiary, tam droga się wydłuża, staje się uciążliwa. Czasami też otaczający ludzie mówią „Nie dasz rady, nie staniesz się człowiekiem wolnym, po co się wysilasz”. – Trzeba jednak pokonać te przeciwności, słabości, aby osiągnąć wolność. Pomocą jest tu wiara, a szczególnie w obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii – akcentował o. Tarnowski. Dodał, że potrzebujemy dziś wszyscy takiej wiary w obecność Chrystusa eucharystycznego jak patron dnia dzisiejszego św. Antoni z Padwy i wówczas będziemy przemieniać ten świat. I oby w nas rozwijało się po cichutku i bez naszej wiedzy, to życie duchowe i nasza świętość.

To był czas oczyszczenia

W wypowiedzi dla Niedzieli Świdnickiej ks. Rafał Chudy wskazał, że przybycie do krzeszowskiego sanktuarium, związane było z wdzięcznością Panu Bogu, za wstawiennictwem królującej Łaskawej Pani, za to, że udało się przetrwać trudny okres pandemii. Tylko dzięki Bogu ta zaraza zostaje od ludzi oddalona. – To był tak naprawdę czas oczyszczenia, to było coś wyjątkowego w życiu każdego z nas. I to nie tylko chodzi o osoby dotknięte różnego rodzaju nałogami, zniewoleniami, ale dla każdego człowieka był to trudny okres, czas weryfikacji swojego życiowego powołania. I takie wspólne pielgrzymowanie do krzeszowskiej Matki Bożej Łaskawej jest wyrazem wdzięczności przede wszystkim za to, że tutaj możemy być i podziękować Panu Bogu w takim gronie, że możemy się tutaj spotkać – podkreślił ks. Chudy.

Diecezjalny duszpasterz trzeźwości i osób uzależnionych dodał, że w okresie letnim w każdy weekend, począwszy od lipca, w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach będzie czynny Terytorialny Punkt Trzeźwości. Od września ubiegłego roku podobny punkt funkcjonuje w Diecezjalnej Poradni Rodzinnej w Świdnicy, do którego przychodzą po radę nie tylko ludzie uzależnieni, ale także osoby, które po prostu chcą porozmawiać.

2021-06-22 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tłumy wiernych na odpuście krzeszowskim

Niedziela legnicka 34/2019, str. 4

[ TEMATY ]

odpust

Krzeszów

Przemysław Groński

Tradycyjna procesja z Ikoną Matki Bożej Łaskawej

Tradycyjna procesja z Ikoną Matki Bożej Łaskawej

Kilka tysięcy wiernych z Dolnego Śląska oraz z całej Polski wzięło udział w wielkim odpuście krzeszowskim ku czci Maryi Wniebowziętej. Głównej Sumie odpustowej przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, homilię wygłosił biskup Kościoła greckokatolickiego Włodzimierz Juszczak.

CZYTAJ DALEJ

Andrusiewicz: szczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych będą obowiązkowe, a nie przymusowe

2021-12-08 10:42

[ TEMATY ]

szczepienie

szczepienia

Karol Porwich/Niedziela

Szczepienia przeciw COVID-19 dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych będą obowiązkowe, a nie przymusowe. Obowiązek jest terminem ściśle prawnym. Nie ma w naszej formule prawnej przymusowego szczepienia – powiedział w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Andrusiewicz był pytany w środę w Polsat News o to, czy będzie to obowiązek, czy przymus i skąd wziął się termin 1 marca.

CZYTAJ DALEJ

Niepokalana - całe życie dla Chrystusa

2021-12-08 21:54

Tomasz Lewandowski

Oblaci na wrocławskich Popowicach przeżywali swoje święto patronalne.

Oblaci na wrocławskich Popowicach przeżywali swoje święto patronalne.

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny swoje święto patronalne obchodzili Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

W parafii NMP Królowej Pokoju na wrocławskich Popowicach koncelebrowali uroczystą Eucharystię, odnowili również Akt Zawierzenia Zgromadzenia Maryi Niepokalanej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję