Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Serce Jezusa znak miłości Boga do ludzi

W sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa podczas czerwcowego nabożeństwa odpustowego, kandydaci na nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. otrzymali błogosławieństwo do pełnienia posługi.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 26/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Szafarze Komunii św.

Adam Szewczyk

Nowi szafarze Komunii św.

Nowi szafarze Komunii św.

Szczególne znaczenie dla uroczystości odpustowych miał jubileusz 100. rocznicy poświęcenia Polski Sercu Bożemu, dokonany przez pasterzy Kościoła w krakowskiej bazylice Serca Jezusowego po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej. Rok wcześniej, 27 lipca 1920 r., w obliczu zagrażającej Polsce bolszewickiej nawałnicy, biskupi zawierzyli ojczyznę Sercu Jezusowemu na Jasnej Górze. Po II wojnie światowej 28 października 1951 r. kard. Stefan Wyszyński odnowił ten akt – uczynił to na Jasnej Górze wobec niemal milionowej rzeszy wiernych. Zawierzenie ponowiono w 1975 r., a w całkowicie wolnym kraju dokonano tego w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie 1 lipca 2011 r.

Centralne obchody w Szczecinie

W Szczecinie centralne uroczystości ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyły się w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przewodniczył im wikariusz generalny Towarzystwa Chrystusowego ks. Bogusław Burgat, który w słowie Bożym podkreślił doniosłość odnowienia aktu poświęcenia narodu polskiego Sercu Boga.

Reklama

– Uczestniczyliśmy w niezwykłym wydarzeniu – zaznaczył ks. Burgat – najwyższej formie kultu Serca Pana Jezusa. Wspólnotowy akt jest koroną i szczytem wszystkich hołdów. Niech zatem niesie on ze sobą z naszej strony jak najgorliwsze wyznanie naszej wiary, oddanie z całą miłością naszej osobistej woli Chrystusa, poddanie woli Ojca.

Kapłan zaapelował, by aktu zawierzenia nie ograniczać tylko do wypowiedzenia formuły oraz wskazał, jak cenny jest jego wspólnotowy charakter. – Niech dzisiejsze wspólnotowe poświęcenie się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa niesie ze sobą zobowiązanie do wierności tym słowom, które wypowiedzieliśmy […] Chociaż akt poświęcenia nie jest złożony przez wszystkich, to wszystkich ludzi w Polsce on obejmuje. Wypraszamy Bożą łaskę i opiekę dla każdego człowieka. To jest najdonioślejsza forma miłości Boga i bliźniego. W ten sposób przyczyniamy się do wzrostu dobra w świecie, do umniejszenia wpływu złego ducha na dzieje człowieka, ludzkości, na nasze osobiste i Ojczyzny dzieje.

Ksiadz Burgat zachęcał, by w otwartym dla każdego sercu Pana Jezusa oprócz doświadczeń miłości i miłosierdzia, dostrzegać postacie tych, których skrzywdziliśmy, wobec których byliśmy niesprawiedliwi, za których powinniśmy się modlić. – Jeżeli żyjemy modlitwą wynagradzającą za grzechy swoje, ale i innych, budujemy w sobie silną i zdrową wiarę – zaznaczył.

Powołani, aby służyć innym

Reklama

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa 25 mężczyzn z różnych parafii w Szczecinie oraz z Dobrzan, Goleniowa, Myśliborza i Stargardu zasiliło grupę ponad 130 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, otrzymując błogosławieństwo do pełnienia tej posługi. To zwieńczenie specjalnego, kilkumiesięcznego kursu pastoralno-liturgicznego. Będą zanosili Komunię św. chorym i starszym, którzy nie są w stanie uczestniczyć w Eucharystii sprawowanej w kościele. Pomogą w rozdzielaniu Komunii św. podczas Mszy św. w swoich parafiach, np. gdy liczba wiernych będzie znaczna, a udzielanie Komunii św. przez kapłanów znacznie przedłużałoby celebrację.

Początki świeckiej posługi szafarzy Komunii św. sięgają 2004 r. i zdążyła ona już trwale wpisać się w życie nie tylko parafii miejskich, ale również tych w mniejszych miejscowościach. Potrzebę wprowadzenia tej posługi w parafiach rozeznają proboszczowie i to oni delegują gotowych do jej podjęcia na stosowny kurs.

Niesiemy Pana Jezusa

Wśród absolwentów ostatniego z nich jest Henryk Kuchciński z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie, który od 20 lat służy chorym i starszym w hospicjum przy parafii św. Jana Ewangelisty. Jako medyczny wolontariusz pielęgnuje chorych także w ich domach.

– W prowadzonym przez pallotynów hospicjum – mówi Kuchciński – chorzy mają stały, w zasadzie nieograniczony dostęp do sakramentu spowiedzi, Eucharystii, namaszczenia. Inaczej jest w domach. Dostrzegam, że gdy wykonam wszystkie niezbędne zabiegi pielęgnacyjne i tak pozostaje u chorych duchowe pragnienie bliskości Boga. Doszedłem do wniosku, że mógłbym przy okazji świadczenia pomocy nie tylko opowiadać o Bogu, ale realnie przyprowadzić im Pana Jezusa, przynieść w Najświętszym Sakramencie. Taką gotowość zgłosiłem proboszczowi.

Podobne doświadczenia ma Stanisław Habowski z parafii Świętego Krzyża w Myśliborzu. – W mojej miejscowości znam wiele samotnych, starszych, chorych osób – przyznaje Habowski – którzy z różnych, powodów nie mogą uczestniczyć w Eucharystii w kościele, choć tego pragną i tu widzę to ogromne zapotrzebowanie, by zanosić im Pana Jezusa. Skoro mam taką możliwość i starcza mi sił, w taki sposób mogę służyć innym.

Niesienie Pana Jezusa chorym i starszym to służba uregulowana przepisami Kościoła. Jednak inny, nieformalny zakres posługi wyryty jest w sercach szafarzy głęboką wiarą w zbawczą moc pokarmu życia, jaki mają zaszczyt nieść tym, którzy pragną go przyjmować dla swojego zbawienia. Życzymy, by przyczyniało się to do ich osobistego uświęcenia i promieniało Bożym blaskiem w życiu prywatnym i rodzinnym.

2021-06-22 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Głogów: Zakończyły się rekolekcje nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

[ TEMATY ]

Szafarze Komunii św.

Karolina Krasowska

Szafarze w głogowskiej Kolegiacie z prowadzącym rekolekcje ks. Mariuszem Jagielskim

Szafarze w głogowskiej Kolegiacie z prowadzącym rekolekcje ks. Mariuszem Jagielskim

W Domu "Uzdrowienie Chorych" im. Jana Pawła II w Głogowie zakończyły się rekolekcje dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. (22-24 listopada). Uczestniczyło w nich 120 szafarzy z całej diecezji.

Trzydniowe rekolekcje prowadził ks. dr Mariusz Jagielski, dyrektor Instytutu Filozoficzno-Teologicznego w Zielonej Górze. Kapłan starał się przekazać szafarzom jakimi oczyma patrzeć na dzisiejszy Kościół i świat, jak patrzeć oczami Chrystusa na to wszystko, w czym uczestniczymy w czasie, który nie jest łatwy dla nas wszystkich.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Katolicka Nauka Społeczna? Coś dla Ciebie!

2021-09-22 08:18

[ TEMATY ]

festiwal

Wykład, dwie debaty eksperckie, dwa bloki warsztatów – to wszystko czeka na uczestników V Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, który odbędzie się 24 i 25 września w Warszawie.

Teoria i praktyka – to dwa kierunki, które każdorazowo obierają organizatorzy, przygotowując program festiwalu. Realizacji wymiaru teoretycznego posłużą w tym roku dwie debaty eksperckie z udziałem „praktyków” zadanych problemów.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję