Reklama

Głos z Torunia

Porwany przez Boga

Błogosławiony ks. Michael McGivney prawdziwie odpowiedział na miłość Boga. Jego relikwie wprowadzono do grudziądzkiej parafii, aby jego przykład pociągał kolejne pokolenia.

Niedziela toruńska 26/2021, str. I

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Małgorzata Borkowska

Rycerze Kolumba podczas wprowadzenia relikwii założyciela

Rycerze Kolumba podczas wprowadzenia relikwii założyciela

Myślę, że przybywając do tej świątyni, czujecie to pragnienie, by zaczerpnąć z Bożej miłości i na nowo pokochać Pana Jezusa, Kościół, drugiego człowieka – powiedział bp Józef Szamocki w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu-Tarpnie w uroczystość odpustową. Tego dnia do świątyni zostały wprowadzone relikwie bł. ks. Michaela McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba.

Tegoroczny odpust wpisał się w setną rocznicę aktu poświęcenia Ojczyzny Najświętszemu Sercu Jezusowemu. – Gromadzimy się, aby wypraszać potrzebne łaski, które płyną drogą miłości z otwartego Serca Pana Jezusa w stronę każdego z nas, ale też po to, aby wynagradzać Najświętszemu Sercu Jezusa za wszelkie zniewagi – mówił ks. kan. Zbigniew Gański, proboszcz miejsca. Sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił bp Józef Szamocki.

Odpowiedzieć na miłość

Reklama

Błogosławiony ks. Michael McGivney urodził się w 1852 r. w USA. Pochodził z wielodzietnej, wierzącej rodziny katolików. Na drodze do kapłaństwa musiał pokonać wiele trudności rodzinnych i materialnych. Święcenia przyjął w 1877 r. Ks. McGivney trafił do małej, bardzo zadłużonej parafii, którą opiekował się schorowany proboszcz. Wkrótce większość obowiązków spadła na wikariusza. W życie parafii zaangażował mężczyzn ciężko pracujących w pobliskich fabrykach, wcześniej omijających kościół. Antykatolickie uprzedzenia amerykańskiego społeczeństwa i bieda katolików nie sprzyjały współpracy mężczyzn z parafią. Miłość Boga do człowieka i człowieka, który odpowiada na tę miłość – może właśnie ją chcemy dostrzec w bł. ks. Michaelu. – Ta miłość zawrzała tak mocno, że potrafił porwać mężczyzn i utworzyć współczesny zakon rycerski tak, jak to było kiedyś w średniowieczu – podkreślił Ksiądz Biskup.

Boże dzieło

Rada Rycerzy Kolumba w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu powstała 17 kwietnia 2017 r. Opiekunem duchowym wspólnoty jest ks. kan. Zbigniew Gański. Biskup Szamocki mówił do zebranych: – Dzisiaj chcemy zwrócić uwagę na 21 mężczyzn z Grudziądza, którzy przynależą do wspólnoty rycerzy. Dziękujemy im za to, że dali się porwać dzięki ks. Michaelowi McGivneyowi, który w dalekiej Ameryce przyjął do swojego życia wielką tajemnicę miłości. Ona tak mocno porwała mężczyzn. Wydawałoby się naturalnym, że miłość porywa najpierw kobiety. Ale porwać mężczyzn i sprawić, że będą oddani Kościołowi i objawiali światu miłość Pana Boga do drugiego człowieka, to naprawdę wielki charyzmat.

Biskup Szamocki poświęcił relikwiarz. Przy ołtarzu ustawiono także obraz z wizerunkiem duchownego. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa przedstawiająca postać bł. ks. McGivneya. Obchody uświetnił śpiewem chór Tibi Mariae z parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu.

2021-06-22 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogólnopolska Rodzinna Pielgrzymka Rycerzy Kolumba

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Rycerze Kolumba

Marian Florek/Niedziela TV

W dniach 5-6 października odbyła się na Jasnej Górze Ogólnopolska Rodzinna Pielgrzymka Rycerzy Kolumba. Uczestniczył w niej w przybyły z USA Najwyższy Rycerz Carl Anderson z małżonką.

Podczas konferencji w Auli o. A. Kordeckiego przedstawiono dzieła prowadzone prze Rycerzy Kolumba w Polsce oraz rozwój tej organizacji w ostatnim roku. Carl Anderson serdecznie podziękował polskim rycerzom za aktywność i dobra formację duchową. O różnych aspektach działalności Rycerzy Kolumba w Polsce i na świecie mówili m.in. : abp Wacław Depo, kapelan stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, Tomasz Wawrzkowicz – delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, ks. inf. Ireneusz Skubiś – honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”, moderator Ruchu Europa Christi, Lidia Dudkiewicz - redaktor naczelna „Niedzieli”, ks. Tomasz Kancelarczyk z Fundacji Małych Stópek, dla której podopiecznych rycerze zbierali dary w czasie tegorocznej pielgrzymki. Msze św. dla pielgrzymów w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze przewodniczył abp Wacław Depo. Podczas pielgrzymki wręczono nagrody Rady Najwyższej dla rad lokalnych. Odbyła się również ceremonia przyjęcia w szeregi Zakonu Rycerzy Kolumba.

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do ministrantów: żyjcie pięknie jak św. Stanisław Kostka

2021-09-18 12:27

[ TEMATY ]

ministrant

ministranci

Karol Porwich/Niedziela

- Chciałbym, aby ta pielgrzymka była mocnym poruszeniem i zaproszeniem do pięknego życia tak jak żył nasz dzisiejszy patron św. Stanisław Kostka - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas XIII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której towarzyszyły słowa „Nazwałem Was przyjaciółmi” (J 15, 15b).

W homilii celebrans prosił ministrantów, aby pomagali uczestnikom liturgii w pięknym spotkaniu z Panem Jezusem. - Służba liturgiczna jest po to, żeby służyć Panu Jezusowi. Bardzo chciałbym, żebyśmy mocno dbali, aby zawsze Pan Jezus był w centrum wszystkiego i żeby wszystko co robimy było dla Niego. Dbajcie o to, aby w taki sposób służyć przy ołtarzu, aby pomóc uczestnikom liturgii, a nie przeszkadzać – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję