Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Ukończone dzieło

Dobiegają końca prace związane z odbudową historycznego kształtu kościoła Ojców Franciszkanów w Zamościu.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 26/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Zamość

odbudowa

Ks. Krzysztof Hawro/Niedziela

Odnowiona największa w Polsce XVII-wieczna barokowa świątynia

Odnowiona największa w Polsce XVII-wieczna barokowa świątynia

Zamojska świątynia franciszkanów została wzniesiona w latach 1637-65 i jest jedną z okazalszych i oryginalniejszych XVII-wiecznych budowli. Posiada monumentalną bryłę oraz elewacje zdobione bogatym detalem architektonicznym, pełna jest barokowej ekspresji i rozmachu. W przeszłości wielokrotnie ją przebudowywano, m.in. w XIX wieku na potrzeby wojska. W XX wieku franciszkański kościół został adaptowany na cele użyteczności publicznej, jednak obiekt zachował czytelną strukturę przestrzenną.

Zakres prac

Od kilku lat trwały prace, których celem jest przywrócenie historycznego wyglądu tego największego w Polsce XVII-wiecznego barokowego kościoła. Celem podjętych działań była także organizacja w zrewitalizowanej zabytkowej przestrzeni wnętrza i podziemi kościoła wydarzeń kulturalnych o charakterze świeckim i duchowym, w tym m.in. koncertów, wystaw, konkursów plastycznych, spotkań poetyckich, warsztatów. Prace renowacyjne przeprowadzono według projektu: ,,Rewitalizacja największego XVII-wiecznego barokowego kościoła oo. Franciszkanów w Polsce – Zamość”. Realizacji projektu podjęła się para?a rzymskokatolicka Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie Ojców Franciszkanów w Zamościu w oparciu o umowę nr POIS. 08. 01.00-00-1030/16-00 w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 osi priorytetowej ,,8. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury działania oraz ,8.1. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”. Wartość całkowita projektu: wyniosła 27 965 269,96 zł, z czego 23 711 041,63 zł pozyskano z funduszy Unii Europejskiej.

Perła baroku

Reklama

Kościół franciszkanów w literaturze historycznej i artystycznej uważany jest za jeden z najznamienitszych obiektów Rzeczypospolitej. Za tak wysoką oceną przemawiają artystyczne walory indywidualne budowli, a także jej niemal organiczne osadzenie w historycznej i architektonicznej panoramie idealnego miasta renesansowego.

Dziś, po kilku latach od rozpoczęcia prac, zrewitalizowana świątynia cieszy oczy wiernych, duszpasterzy i turystów odwiedzających Hetmański Gród. Jeszcze kilka tygodni, a będziemy mogli stanąć we wnętrzu świątyni, by podziwiać jej wnętrze. Na stronie internetowej, poświęconej podjętym pracom, znajdujemy informacje, że kościół posiada już sprawny system ogrzewania oraz pięknie ozdobiony plac przed wejściem, w którego centrum jest wyeksponowana figura Matki Bożej Niepokalanej.

Król instrumentów

W ramach dofinansowania unijnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w naszym odbudowywanym kościele przewidziano piszczałkowe organy. Wykonane w pracowni firmy Zych w Wołominie, już czekają na koncerty, których będą mogli wysłuchać odwiedzający świątynię. Są to organy 33-głosowe, składające się z ponad 2 tys. piszczałek.

Odkryte podziemia

Podjęte prace budowlano-konserwatorskie pomogły także w dostosowaniu i wyposażeniu podziemi obiektu na cele aranżacji muzealnej i działalności kulturalnej. Muzeum to będzie jednostką nowoczesną, prezentującą oryginalne zabytki w połączeniu z multimediami. Będzie tu można zobaczyć ekspozycję przybliżającą za pomocą nowoczesnych środków interakcyjnych obyczajowość pochówkową doby nowożytnej, szczególnie z okresu baroku.

2021-06-22 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto filmu w Zamościu

Niedziela Ogólnopolska 9/2020, str. 40-41

[ TEMATY ]

festiwal

film

Zamość

Sacrofilm

Archiwum autora

„Sacrofilm” 2019, goście zagraniczni

„Sacrofilm” 2019, goście zagraniczni

Tegoroczna – jubileuszowa edycja festiwalu „Sacrofilm” odbywa się pod hasłem wdzięczności.

W 1995 r., gdy kino obchodziło stulecie swojego istnienia, św. Jan Paweł II w orędziu na 29. Światowy Dzień Komunikacji Społecznej zwrócił uwagę na rolę i znaczenie kina. Podkreślił, że twórcy filmów często poruszali także „tematy wielkiej wagi i wartości z punktu widzenia etycznego i duchowego”. Orędzie przywołuje filmy wprost religijne, co sprawia, że kino służy nie tylko rozrywce, lecz również różnym formom działalności katechetycznej i ewangelizacyjnej. Obok nurtu kina religijnego, do dziś owocującego licznymi filmami, papież wskazał na ogromne znaczenie zarówno dzieł, które odwołują się bezpośrednio do tradycji chrześcijańskiej, jak i tych powstających w innych kręgach kulturowych i religijnych, co sprzyja docenieniu roli kina jako przestrzeni wymiany kulturowej, zachęcającej do otwarcia się na inne kultury i do refleksji nad nimi.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Święta Hildegarda na nowo odkrywana

2021-09-18 10:07

ks. Łukasz Romańczuk

o. Antoni Rachmajda

o. Antoni Rachmajda

Dziś przy parafii pw. św. Rodziny rozpoczęła się konferencja"Medycyna św. Hildegardy, w której nie ma chorób nieuleczalnych".

Zanim rozpoczęła się cześć wykładowa, uczestnicy sympozjum mieli możliwość uczestnictwa w Eucharystii, której przewodniczył ks. Przemysław Vogt, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, a homilię wygłosił o. Antoni Rachmajda, karmelita. Natomiast wszystkich obecnych na Mszy św. przywitał ks. Piotr Jakubuś, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję