Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

400-lecie Jaworzynki

Przed czterema wiekami wpisano pierwszych osadników z tej miejscowości do Urbarza Cieszyńskiego.

Niedziela bielsko-żywiecka 27/2021, str. VI

[ TEMATY ]

rocznica

Jacek Kohut

Uczestnicy świętowania na Trójstyku

Uczestnicy świętowania na Trójstyku

Z tej okazji 19 czerwca na Trójstyku – w miejscu, gdzie stykają się ze sobą granice Polski, Czech i Słowacji – celebrowano Eucharystię. Uczestniczyli w niej mieszkańcy sołectwa oraz Trójwsi, delegacje wraz z przedstawicielami władz lokalnych i parlamentarnych.

Reklama

– Świętowanie rozpoczynamy od Pana Boga, aby Jemu złożyć podziękowania za wszelkie łaski, które my otrzymujemy dzisiaj, ale i które otrzymywały poprzednie pokolenia, tworzące tę piękną rzeczywistość Jaworzynki – powiedział proboszcz parafii Matki Bożej Frydeckiej w Jaworzynce Trzycatku ks. Marek Modzelewski. Przywołał też historię kultu na tych terenach: – Tu stała pierwsza malutka murowana kaplica, której pątnicy, górale z Frydka, przynieśli figurę Matki Bożej Pani Frydeckiej, naszej Gaździny, której replikę mamy przy ołtarzu. Do dziś z pierwszego miejsca kultu zachowała się tutaj figura Chrystusa Frasobliwego. Tutaj też była pierwsza szkoła w Jaworzynce – mówił, zaznaczając, że kolejnym charakterystycznym elementem Jaworzynki jest Trójstyk – granica, która łączy.

Posadzono pamiątkowy jawor 400-lecia. Obchody zorganizowali: gmina Istebna, sołectwo Jaworzynka, Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej i parafia Matki Bożej Frydeckiej w Jaworzynce Trzycatku. Odbyły się one w ramach Roku Górali w Województwie Śląskim.

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Była taka kobieta, która chroniła życie

Mija 4 lata od dnia (19 lutego 2010 r.), kiedy Gimnazjum nr 3 w Wieluniu obrało sobie za patrona Irenę Sendlerową, postać niezwykłą, postać kobiety odważnej, wrażliwej i szlachetnej, kobiety, która narażała swoje życie, by ratować innych, głównie dzieci. Ratowała dzieci z warszawskiego getta. Przebywało ich tam ok. 80 tys. Nie jest ważne, ile z nich udało się uratować, ważne jest, że w czasie tej okupacyjnej nocy znaleźli się ludzie, którzy z narażeniem życia uratowali ich ok. 2,5 tys.

CZYTAJ DALEJ

Czuwając z Ojcem Pio

2021-09-17 08:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

św. o. Pio

ANSA FILES/STR/pal/mr /PAP/EPA

„Ze św. Ojcem Pio czyścimy czyściec” pod takim hasłem odbędzie się na Jasnej Górze spotkanie modlitewne Grup Modlitewnych św. Ojca Pio.

Tegoroczne spotkanie koncentrować się będzie na modlitwie za dusze w czyśćcu cierpiące, z którymi stygmatyk miał bliski kontakt. Odbędzie się ono w dniach 25-26 września br. Krajowy duszpasterz Grup Modlitwy św. Ojca Pio o. Roman Rusek serdecznie zaprasza na to niepowtarzalne wydarzenie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: krzyż jest ciągłym sprawdzianem naszego człowieczeństwa

2021-09-17 16:40

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Gidle

Dekanalne dni chorych

Maciej Orman/Niedziela

– Krzyż jest ciągłym sprawdzianem naszego człowieczeństwa i naszego zawierzenia Bogu – powiedział abp Wacław Depo w sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej Uzdrowienia Chorych w Gidlach. Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w ramach dekanalnego dnia chorych.

W liturgii uczestniczyli wierni z dekanatów: św. Lamberta i Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radomsku oraz brzeźnickiego, gidelskiego, kłomnickiego i pajęczańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję