Reklama

Niedziela Częstochowska

Wdzięczność za łódź Kościoła

Chcemy dziękować Bogu za 40 lat tej rodziny Bożej, za to, że w tym kościele mogą być sprawowane sakramenty, a to jest możliwe dzięki temu, że mamy tutaj kapłana – mówił bp Andrzej Przybylski w parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Kotowicach.

Niedziela częstochowska 27/2021, str. V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Kotowice

Beata Pieczykura/Niedziela

W roku dedykowanym św. Józefowi poświęcenie jego figury ma szczególne znaczenie

W roku dedykowanym św. Józefowi poświęcenie jego figury ma szczególne znaczenie

Radość ze wszystkich wydarzeń, które dokonały się przez 40 lat istnienia parafii, gromadziła wiernych i duszpasterzy, którzy jednym głosem z wdzięcznością śpiewali: „Błogosław nam, Panie”. Razem z nimi 20 czerwca modlił się bp Andrzej Przybylski, przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię. W Roku św. Józefa, w 40. roku istnienia parafii i 30. kapłaństwa proboszcza ks. Mirosława Wójcika poświęcił figurę św. Józefa i oddał parafian pod jego opiekę.

Obudzić wiarę

Biskup Andrzej mówił o wierze, odwadze i umiłowaniu Kościoła. Nawiązał do Ewangelii o burzy na jeziorze. Przypomniał, że św. Piotr obudził Jezusa. Ten obraz jest symbolem tego, że człowiek nie panuje m.in. nad żywiołami i swoim życiem. Dlatego trzeba obudzić wiarę w żywego Boga. Biskup tłumaczył, co zrobić, by nie uśpić wiary. Do tego są potrzebne dwie rzeczywistości. Pierwsza to Kościół, którego symbolem jest łódź. – Kościół się uobecnia w takich świątyniach jak wasza. To jest łódka na morzu waszego życia – mówił. Druga rzeczywistość to kapłani. – Kapłan jest powołany jak św. Piotr, aby być w łódce i budzić ludzi, budzić wiarę, prowokować do nawrócenia. W tym kontekście bp Przybylski apelował: – Przychodźcie do tej łodzi, bądźcie co najmniej w niedziele na Mszy św. Módlcie się za swojego księdza i dziękujcie za niego. Patrząc na niego, dziękujcie za każdego kapłana i módlcie się o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

Mała i pobożna wspólnota

Reklama

Modlący się w tym miejscu doświadczają blasku Bożej miłości, gdy wpatrują się w Chrystusa podczas wszystkich celebracji, ponieważ w ołtarzu głównym znajduje się obraz Jego Serca. O tym przymiocie Boga przypomina im obecność w świątyni św. Faustyny Kowalskiej w znaku relikwii. – To mała wspólnota pobożnych ludzi, związana z parafią – powiedział Niedzieli ks. Mirosław Wójcik, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Kotowicach. Trwają przed Bogiem zarówno indywidualnie, jak i we wspólnotach, takich tak: cztery róże różańcowe, Bractwo Miłośników Miłosierdzia, Arcybractwo Najświętszego Serca Pana Jezusa, Pomocnicy Najświętszej Maryi Panny, ministranci i chór Salve Regina.

Uduchowieni przez media

Księdza proboszcza raduje czytelnictwo prasy katolickiej – Niedzieli czy Mojego Pisma Tęcza i to, że wierni słuchają katolickich rozgłośni radiowych. – To pomaga w duszpasterstwie. Wierni chętnie czytają i słuchają, np. Mszy św., nabożeństw czy rozważań. Można powiedzieć, że są uduchowieni przez media – opowiada ks. Wójcik.

Parafia znajduje się na szlaku pielgrzymim. Gości więc pątników z pielgrzymek krakowskiej, góralskiej, Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, czyli duchowieństwa i kleryków archidiecezji gnieźnieńskiej oraz czcicieli Bożego Miłosierdzia.

W dniu jubileuszu wierni z dumą mówili: – Nasza parafia jest nieduża, ale pracowita. W ostatnich latach przeprowadziliśmy remont kapitalny kościoła i plebanii. Cmentarz jest zadbany. Powstała aleja im. Jana Pawła II. Pragniemy, aby parafia dalej się rozwijała.

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wdzięczność za łódź Kościoła

[ TEMATY ]

Kotowice

Wdzięczność za łódź Kościoła

Beata Pieczykura

CZYTAJ DALEJ

Młodzi, odwagi! ON jest – nie bójcie się!

2021-09-19 10:24

[ TEMATY ]

Kana młodych

Karol Porwich/Niedziela

Mimo deszczu, mimo aury, która zachęcała do zostania w domu, ci młodzi postanowili, że tego sobotniego popołudnia nie spędzą przed telewizorami. Wstali z kanap i przyjechali. Konkretnie - do Częstochowy, na wydarzenie, które już wpisało się w kalendarz i pamięć, czyli na Kanę Młodych.

Kana Młodych to spotkanie młodzieży z archidiecezji częstochowskiej. Odbywało się w różnych miejscach, w tym roku organizatorzy postawili na zlokalizowanie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Choć pogoda nie dopisała, dopisały humory! I to wbrew obiegowej opinii, jakoby w kościele nie można było dostrzec już nawet jednej młodej osoby... Co prawda nie w kościele, a na seminaryjnych błoniach zobaczyliśmy wielu młodych ludzi, którzy przyjechali z różnych zakątków naszej archidiecezji, a także z samej Częstochowy. Do udziału w "Kanie" zaproszeni byli wszyscy ludzie młodzi od klasy 8. szkoły podstawowej wzwyż - szczególnie kandydaci do bierzmowania, ale też ci, którzy już przyjęli bierzmowanie, członkowie wspólnot i ruchów młodzieżowych, ale też i ci młodzi duchem.

CZYTAJ DALEJ

Boże, Ojcze miłosierny...

2021-09-19 18:42

Małgorzata Pabis

    W bazylice Bożego Miłosierdzia i w ponad 70 miejscach na całym świecie trwają przygotowania do 20. rocznicy tego wydarzenia.

    W niedzielę 19 września – w Godzinie Miłosierdzia i w czasie Mszy świętej sprawowanej o godz. 15.20 w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rozważany był pierwszy fragment Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu, który 17 sierpnia 2002 roku na łagiewnickim wzgórzu wypowiedział św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję