Reklama

Niedziela Podlaska

Wyjątkowe miejsce

Nauczanie św. Jana Pawła II ujęte w encyklice Familiaris consortio realizuje parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Milejczycach.

Niedziela podlaska 27/2021, str. VI

[ TEMATY ]

seniorzy

dom seniora

Profil FB Klubu Seniora w Milejczycach

Kreatywne seniorki rozwijają swoje pasje

Kreatywne seniorki rozwijają swoje pasje

Potwierdza to wyremontowany, z inicjatywy ks. Jarosława Rosłona, drewniany dom kościelny, który został przeznaczony na dom dziennego pobytu dla seniorów z gminy Milejczyce. Mimo niektórych braków w wyposażeniu, klub seniora rozpoczął już swoją działalność.

Szeroki wachlarz możliwości

Reklama

Spotkanie informacyjne dotyczące zapobiegania chorobom cywilizacyjnym, tj. zawałom, udarom i cukrzycy po raz pierwszy odbyło się 27 maja. Kolejne zajęcia z rękodzieła, usprawniły ręce naszym seniorom, a wykonane przedmioty upiększyły ich mieszkania. 9 czerwca prawnik udzielił im również pierwszych porad. Po wyposażeniu kuchni rozpoczną się warsztaty kucharskie. Na początek planowane są zajęcia z kuchni gruzińskiej. Ponadto, będzie można skorzystać z wizyty u lekarza. Wyczekiwane są zabiegi rehabilitacyjne. Zakup busa z pewnością ułatwi transport podopiecznych. Seniorzy mogą liczyć na różnorodność zajęć: komputerowych, kulturalnych, prozdrowotnych, z zakresu kultury fizycznej czy rozwijających indywidualne zainteresowania. Warsztaty usprawniają manualnie i intelektualnie, co jest szczególnie ważne w przypadku osób starszych. Wielkim atutem spotkań jest bliskość miejsca zamieszkania. W bezpłatnych zajęciach mogą brać udział zarówno katoliccy, jak i prawosławni mieszkańcy naszej gminy. Co więcej, w klubie seniora będą odbywać się spotkania parafialne np. rady parafialnej czy integracyjno-parafialne.

Rys historyczny

Dom seniora, pomimo tego że należy do wiekowych budynków, nie został wpisany do rejestru zabytków, ani tez do ewidencji zabytków. Powstał w 1901 r. jako parafialna szkoła cerkiewna. Jego powstanie datuje się na okres likwidacji katolickiej parafii w Milejczycach po powstaniu styczniowym i przejęciu całego jej majątku przez prawosławną cerkiew. Odkryta podczas remontu wewnętrzna numeracja belek świadczy o tym, iż dom jest o wiele starszy niż początek XX wieku, gdyż został skądś przeniesiony. Według wydarzeń historycznych, parafialna szkoła cerkiewna istniała zapewne niecałe 14 lat. W okresie międzywojennym w budynku mieściła się powszechna szkoła polska. Z akt diecezjalnych wynika, że jeszcze w 1926 r. parafia katolicka w Milejczycach udostępniała szkole budynek kościelny. Po wojnie, dom kościelny został przeznaczony na mieszkanie dla organisty. W latach 60. XX wieku ks. Benedykt Karpiński poprosił mego tatę o zbudowanie ścianki działowej w największej sali domku. Poprzez zmniejszenie kubatury pomieszczenia, utworzono kameralną salę katechetyczną, w której katecheza odbywała się do lat 90. XX wieku.

Troska o świadków przeszłości

W 1945 r. dom został pokryty nowym dachem gontowym. W okresie późniejszym zmieniono go na blachę. W ostatnim czasie na jego kamiennym fundamencie pojawiły się pęknięcia, a miejscami nawet duże rozszczelnienia. Problemem dla malejącej liczebnie parafii było sfinansowanie remontów z własnych środków. Z pomocą przyszedł ksiądz proboszcz, który dołożył starań, aby uzyskać fundusze z różnych instytucji i urzędów na wyposażenie wnętrza. Ksiądz Rosłon nadzorował remont domu, który rozpoczął się w lipcu 2020 r. Jako inicjator utworzenia domu opieki dziennej dla seniorów, dostrzegł potrzebę pomocy ludziom starszym i potrafił docenić tę grupę społeczną. W parafii w Milejczycach nie ma mowy o zepchnięciu starszych na margines życia. Wszak starszy człowiek to ,,świadek przeszłości i inspirator mądrości dla młodych i dla przyszłości” (FC 27).

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: ruszył program opieki nad starszymi "Tele-Anioł"

[ TEMATY ]

Kraków

pomoc

seniorzy

Barabas Attila/Fotolia.com

W Małopolsce ruszył program „Tele-Anioł”, dzięki któremu 10 tys. osób starszych otrzyma opaski ratujące życie. W przypadku zagrożenia życia osoba niesamodzielna, przebywająca sama w domu, ma szanse na szybkie uzyskanie natychmiastowej i profesjonalnej pomocy. W projekt włączyło się blisko sto samorządów. Ich przedstawiciele podpisali 6 czerwca w Krakowie listy intencyjne, w których zobowiązali się do promocji tego projektu w swoich regionach.

W maju do programu zostało włączonych około 50 osób, a formularze zgłoszeniowe złożyło blisko 300 osób. W Małopolsce program "Tele-Anioł" obejmie 10 tys. osób niesamodzielnych ze względu na wiek, stan zdrowia oraz niepełnosprawność. Każda z nich otrzyma tzw. bransoletkę życia, dzięki której w razie potrzeby wezwie pomoc jednym przyciskiem.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Sulęcin. Jak ożywić wiarę w parafii po pandemii?

2021-09-22 10:18

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Rokitno

pandemia

Sulęcin

fb

"Jak ożywić wiarę w parafii po pandemii ?" - w takiej intencji 18 września pielgrzymowali do Rokitna wierni z parafii św. Henryka i św. Mikołaja w Sulęcinie.

- Od ponad 30 lat, w każdy pierwszy weekend miesiąca września, odbywa się dwudniowa piesza pielgrzymka z Sulęcina do Rokitna, z noclegiem w szkole Międzyrzeczu. W tym roku z racji pandemii nie mogliśmy tej szkoły zagospodarować i nie chcieliśmy stwarzać jakiegoś zagrożenia. Zdecydowaliśmy się zrezygnować z tej pielgrzymki i dwa tygodnie później zorganizować pielgrzymkę parafialną do Rokitna. Jej intencją było to jak ożywić wiarę w parafii po pandemii - mówi Mariusz Kępka, współorganizator pielgrzymki.  

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję