Reklama

Niedziela Małopolska

Przełoży się na życie

W finale III Ogólnopolskiego Konkursu Bioetycznego uczestniczyło 150 uczniów szkół ponadpodstawowych z różnych stron Polski.

Niedziela małopolska 27/2021, str. III

[ TEMATY ]

konkurs

Bioetyka

MFS/Niedziela

Ksiądz prof. Robert Tyrała wręcza nagrodę Malwinie Wyrzykowskiej ze Szczecina

Ksiądz prof. Robert Tyrała wręcza nagrodę Malwinie Wyrzykowskiej ze Szczecina

Pierwsza dwudziestka została zaproszona przez organizatorów na uroczyste podsumowanie, które odbyło się 19 czerwca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Przybyli uczniowie m.in. z: Bochni, Chrzanowa, Dębicy, Katowic, Krakowa, Szczecina, Tymowej, Warszawy.

Organizatorzy i laureaci

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało się w czasie pandemii przeprowadzić ten konkurs i że możemy się spotkać na żywo – powiedział do laureatów ks. prof. Andrzej Muszala, kierownik Poradni Bioetycznej przy UPJPII. Pochwalił poziom wiadomości, jaki zaprezentowali uczestnicy, oraz przekonywał, że wiedzę bioetyczną należy przekazywać młodzieży szkół średnich, a zaczynać jeszcze wcześniej. I dodał: – Trzeba młodym ludziom wyjaśniać kwestie życia, śmierci, cierpienia, płciowości i prokreacji. Z kolei dyrektor Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki na UPJPII ks. prof. Grzegorz Hołub zaznaczył: – Problemami bioetycznymi warto się zajmować nie tylko dla własnego rozwoju, ale też po to, żeby mieć jasny osąd wszystkich trudnych spraw, które co chwilę pojawiają się w przestrzeni publicznej.

Reklama

Rektor UPJPII ks. prof. Robert Tyrała pogratulował laureatom i z uznaniem mówił o otwartości młodych na wiedzę. – Dobrze, że są ludzie, którzy bronią tych, którzy obronić się nie mogą – stwierdził. Równocześnie zachęcał do ciągłego rozwoju i przekonywał, że mądry człowiek to ten, który się nieustannie rozwija. Ksiądz prof. Tyrała wręczył zdobywczyni I miejsca, Malwinie Wyrzykowskiej z II LO w Szczecinie, diamentowy indeks zapewniający jej możliwość studiowania na dowolnym kierunku na UPJPII. Laureatka, która jest w II klasie, nie wie jeszcze, czy skorzysta z indeksu, a w konkursie uczestniczyła, aby mieć... szóstkę z religii. II miejsce zajął Piotr Mrowicki z XXXIII LO w Warszawie, a III – Klara Kraszewska z II LO w Szczecinie. Oprócz diamentowego indeksu laureatka I miejsca dostała laptopa, a laureaci II i III miejsca – tablety. Czołowej dwudziestce wręczono upominki rzeczowe.

Przyszłość konkursu

Jak podkreślali organizatorzy, łączna wartość nagród to ponad 25 tys. zł. Ponadto europoseł prof. Ryszard Legutko zaprosił zdobywców pierwszych miejsc, wraz z opiekunami naukowymi, do odwiedzenia Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. W udostępnionym nagraniu laureatom i organizatorom konkursu pogratulował minister Przemysław Czarnek.

Mówiono także o przyszłości konkursu. Jakub Bałtroszewicz, prezes Fundacji JEDEN Z NAS, zaznaczył: – Liczymy na to, że już za rok lub dwa lata konkurs swoim zasięgiem obejmie całą Polskę tak, by każdy uczeń mógł w nim wziąć udział. I zapewnił, że organizatorzy będą się starać, aby konkurs stał się ogólnopolską olimpiadą bioetyczną.

Reklama

Podsumowując uroczystość, prowadząca spotkanie Ewelina Juda zaznaczyła: – Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas tego konkursu przełoży się na wasze życie i dokonywane wybory. I zaprosiła do udziału w kolejnej edycji konkursu bioetycznego. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy medycznej, biologicznej i filozoficznej z zakresu bioetyki, podniesienie kwalifikacji uczniów w zakresie nauk ścisłych, przyrodniczych, medycznych i filozoficznych.

Organizatorami 3. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Bioetycznego była Poradnia Bioetyczna i Międzywydziałowy Instytut Bioetyki przy UPJPII, a współorganizatorem – Fundacja JEDEN Z NAS.

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyczekiwany obiekt otwarty

2021-09-28 15:16

[ TEMATY ]

Częstochowa

Carias Archidiecezji Częstochowskiej

prysznicownia

Beata Pieczykura/Niedziela

Pierwsza i jedyna w Częstochowie prysznicownia i przebieralnia dla osób ubogich i bezdomnych 28 września została otwarta i poświęcona z inicjatywy Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

– Łaźnia jest niezbędna. Umożliwia udzielenie podstawowej pomocy drugiemu człowiekowi, który przebywa w miejscach niemieszkalnych. Taką osobę będziemy mogli zabrać z ulicy i przyprowadzić do łaźni, wykąpać i przebrać. Warto wiedzieć, że tacy ludzie są często w złym stanie fizycznym, psychicznym i wizualnym. Stąd możemy ich skierować do placówek – powiedziała „Niedzieli” Monika Borkowska-Dłużniak, streetworker, czyli pedagog ulicy, kierownik prysznicowni i przebieralni dla osób ubogich i bezdomnych Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Brązowa medalistka z Tokio Justyna Iskrzycka: z wiarą można góry przenosić

2021-09-28 11:14

[ TEMATY ]

IO Tokio

Facebook Justyny Iskrzyckiej

- Myślę, że wszystko, czego doświadczamy, może nas czegoś nauczyć - jeżeli tylko potrafimy wyciągać wnioski – mówi Justyna Iskrzycka. W rozmowie z KAI brązowa medalistka tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio – opowiada m.in. o wpływie sportu na relacje z drugim człowiekiem, życiu religijnym na Igrzyskach oraz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Hubert Szczypek (KAI): Na igrzyskach w Tokio zdobyłaś brązowy medal w kajakarstwie klasycznym 500 m. To historyczne osiągnięcie, bo w tej konkurencji Polki nie zdobyły wcześniej medalu.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza dziękczynna w archikatedrze za beatyfikację Prymasa

2021-09-28 21:44

[ TEMATY ]

Warszawa

Eucharystia

bł. kard. Stefan Wyszyński

Agata Kowalska

- Dziękujemy dziś Bogu za jego bezgraniczne zawierzenie Soli Deo – per Mariam, samemu Bogu przez Maryję. Niech heroiczna wiara i miłość obojga nowych Błogosławionych przypomni nam nasze powołanie do świętości! - powiedział w homilii abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, który przewodniczył w archikatedrze św. Jana w Warszawie dziękczynnej Mszy św. za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po raz pierwszy we wtorek 28 września modlący się od lat w archikatedrze warszawskiej o beatyfikację Prymasa spotkali się wspólnie na dziękczynieniu za nią. Msze święte dziękczynne będą odprawiane odtąd w archikatedrze każdego 28 dnia miesiąca o godz. 19.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję