Reklama

Niedziela Legnicka

Dali świadectwo Bożej obecności

Tegoroczna uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa, stała się okazją do dawania świadectwa o Jego obecności w Eucharystii.

Niedziela legnicka 27/2021, str. V

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Artur Grabowski

Znów można było wyruszyć z procesją na ulice miasta

Znów można było wyruszyć z procesją na ulice miasta

Był to także dzień szczególny z innego powodu. Neoprezbiter ks. Karol Diduszko, odprawił w Olszynie swoje prymicje, przewodniczył procesji eucharystycznej i udzielił prymicyjnego błogosławieństwa.

Znów na ulicach

Po roku przerwy możliwe stało się wyjście z eucharystyczną procesją na ulice Olszyny. Parafianie oczekiwali tego bardzo mocno, poświęcając w tej intencji swoją modlitwę. Tradycyjną procesję do czterech ołtarzy poprzedziła Msza św. Aby umożliwić udział większej ilości wiernych, Eucharystia sprawowana była na tarasie Domu Katechetycznego, a uczestnicy liturgii gromadzili się na łące przy plebanii oraz przykościelnym placu.

Z udziałem księdza neoprezbitera

Reklama

Mszy św. przewodniczył neoprezbiter ks. Karol Diduszko, który we wrześniu 2020 r. odbywał w olszyńskiej wspólnocie parafialnej praktykę diakońską. W swojej homilii ks. Karol nawiązał do historii tego święta, które od średniowiecza ma swoje ważne miejsce w kalendarzu liturgicznym. Kaznodzieja wspomniał, iż zostało ono wprowadzone na specjalne życzenie Pana Jezusa, który objawił się Juliannie z Cornillon w 1209 r. Wskazał na to, że Eucharystia jest centrum życia Kościoła – osią całego życia chrześcijańskiego.

Podziękowanie za czas obecności

Po zakończonej Mszy św., liderka Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym Elżbieta Żołna, w imieniu całej parafialnej złożyła ks. Karolowi życzenia z racji przyjętego niedawno sakramentu święceń w stopniu prezbiteratu. Była to także okazja, by jeszcze raz wyrazić wdzięczność za czas praktyki diakońskiej i zaangażowania w sprawy parafii, do której został przysłany jako praktykant.

Procesja

Następnie ks. Karol wystawił w monstrancji Najświętszy Sakrament, który niesiony był do czterech ołtarzy ulicami: Legnicką, Kolejową, 1 Maja, Szkolną i Wolności. Każdy z ołtarzy poświęcony był przeżywanym właśnie jubileuszom i wybitnym postaciom: Rokowi św. Józefa, św. Janowi Pawłowi II, bł. ks. Michałowi Sopoćce i słudze Bożemu Stefanowi kard. Wyszyńskiemu. Przy każdym z nich ks. proboszcz Bogusław Wolański wygłosił krótką homilię. Była to więc okazja do refleksji, modlitewnego skupienia i spojrzenia na Eucharystię oczami świętych, by znów móc dostrzec w Niej kochające oblicze Chrystusa.

Liturgię zakończyło uroczyste Te Deum odśpiewane w kościele parafialnym i błogosławieństwo eucharystyczne. Jednak to nie był jeszcze koniec uroczystości, bowiem ks. Karol, przy znajdującej się przy kościele grocie Matki Bożej, każdego kto tylko chciał, obdarował prymicyjnym kapłańskim błogosławieństwem.

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cud Eucharystii

Niedziela lubelska 23/2018, str. I

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Marcin Dudek

– Wyjście na ulice naszych miast za Jezusem Eucharystycznym to wyznanie, że wierzymy, iż Jezus jest obecny pośród nas – mówił abp Stanisław Budzik

– Wyjście na ulice naszych miast za Jezusem Eucharystycznym to wyznanie, że wierzymy, iż Jezus jest obecny pośród nas – mówił abp Stanisław Budzik

– Wyjście na ulice naszych miast za Jezusem Eucharystycznym to wyznanie, że wierzymy, iż Jezus jest obecny pośród nas – mówił abp Stanisław Budzik

Procesja Bożego Ciała to wielkie dziękczynienie za obecność Boga wśród ludzi – mówił abp Stanisław Budzik. – Wyjście na ulice naszych miast za Jezusem Eucharystycznym to wyznanie, że wierzymy, iż Jezus jest obecny pośród nas, chce wchodzić w nasze codzienne sprawy, uczestniczyć w życiu każdego człowieka, obdarowując go swą miłością – podkreślał Ksiądz Arcybiskup, który przewodniczył centralnym uroczystościom w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka ludzi pracy

Pielgrzymka ludzi pracy

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Na godz. 9.30 zaplanowane jest wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny różaniec i wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Święci na ulicach Wrocławia

2021-09-19 22:12

[ TEMATY ]

relikwie

św. Stanisław

św. Dorota

procesja

archidiecezja wrocławska

Magdalena Lewandowska

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Już po raz 24 przez wrocławski Rynek przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty.

Procesja nawiązuje do średniowiecznej tradycji, a wskrzeszona została po powodzi w 1997 r. Wrocławianie dziękują w niej za uchronienie od wielkiej wody i innych kataklizmów i proszą – za wstawiennictwem świętych – o dalszą opiekę nad miastem. – Nasze wyjście na ulice miasta to nie okazja, by protestować przeciw komuś. To świadectwo wiary, że Bóg powołuje nas do świętości. Prosimy Boga o zachowanie od naturalnych kataklizmów, ale też by zachował nas od jakichkolwiek duchowych klęsk – mówił w Bazylice Garnizonowej ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję