Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wychowywać w katolickim duchu

W niedalekiej przyszłości może zabraknąć nauczycieli religii, którzy w przedszkolach i szkołach głoszą Dobrą Nowinę kolejnym pokoleniom naszych diecezjan.

W roku szkolnym 2020/2021 w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych katechizacją objęto 80,08% uczniów, w szkołach podstawowych bez oddziałów przedszkolnych – 96,36%, w liceach ogólnokształcących – 59,71% uczniów, w technikach – 62,18%, w szkołach branżowych I stopnia – 53,27%, natomiast w szkołach specjalnych – 76,94%. W naszej diecezji katechizuje ogółem 391 nauczycieli religii: księży diecezjalnych – 104, zakonników – 11, tyle samo sióstr zakonnych oraz 265 katechetów świeckich.

– Niestety, w ciągu najbliższych pięciu lat przeszło 50% katechetów świeckich osiągnie wiek emerytalny, dlatego tak ważna jest modlitwa nie tylko o nowe powołania kapłańskie, zakonne, misyjne, ale również katechetyczne, by nigdy nie zabrakło katechetów, którzy na zajęciach w przedszkolach i lekcjach w szkołach będą głosić Dobrą Nowinę i wychowywać w katolickim duchu kolejne pokolenia naszych diecezjan – wyjaśnia ks. Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

Reklama

Kwalifikacje do nauczania religii można zdobyć na wydziałach teologicznych w wielu miejscach. Przykładowo Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach planuje otwarcie kolejnej edycji Studiów Podyplomowych Teologiczno-Katechetycznych oraz Studiów Podyplomowych Katechezy Przedszkolnej. Słuchaczami studiów mogą zostać nauczyciele wszystkich przedmiotów szkolnych posiadający wykształcenie magisterskie wraz z przygotowaniem pedagogicznym. Absolwenci czterosemestralnych Studiów Podyplomowych Teologiczno-Katechetycznych uzyskają kwalifikacje do nauczania religii w liceach ogólnokształcących, technikach, branżowych szkołach I i II stopnia, szkołach podstawowych i w przedszkolach, a absolwenci dwusemestralnych Studiów Podyplomowych Katechezy Przedszkolnej – do nauczania religii w przedszkolach. Studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zostaną uruchomione od października 2021 r.

Należy podkreślić, że zdalne nauczanie w szkołach w czasie pandemii pozwoliło odkryć bogactwo narzędzi technologii informacyjno-komunikacyjnych, których wykorzystanie było niezbędne w celu prowadzenia procesu dydaktycznego. – Nauczanie religii również wymagało od nauczycieli katechetów posługiwania się nimi. Poza stronami prowadzonymi przez wydawców podręczników do religii, nie brakowało w sieci serwisów, blogów czy kanałów katechetycznych ukazujących bogactwo metodyczne i kreatywność katechetów, które były wsparciem w organizacji kształcenia na odległość. Nauczyciele religii wykorzystywali kanały komunikacji z uczniami, jak: poczta elektroniczna, dziennik elektroniczny, chmura, komunikatory oraz media społecznościowe. Katecheci chętnie sięgali również po narzędzia pozwalające opracować i przekazać treści szkolnego nauczania religii: Wordwall, Ekreda, LearningApps, Scholaris czy Ninateka. Nauczyciele religii w procesie zdalnego nauczania tworzyli również własne zasoby edukacyjne. Najważniejsze narzędzie to smartfon z podstawowym, dostarczonym przez producenta zestawem aplikacji. Ważną rolę w zdalnym nauczaniu religii odegrały również strony internetowe zawierające pomoce dydaktyczne dla katechetów – podkreśla ks. Borda.

– Priorytetem dla nas pozostają rozpoczęte starania nad wprowadzeniem obowiązkowego przedmiotu religia/etyka z możliwością wyboru pomiędzy etyką a religią. Nauczyciele religii będą mogli uczyć etyki tylko po zdobyciu dodatkowych kwalifikacji zawodowych. Należy uczynić wszystko, aby lekcja religii przyciągała uczniów, zachęcała do pogłębiania wiary, była atrakcyjną propozycją edukacyjną w konkurencji z etyką.

Podziel się cytatem

Zostają zawieszone starania nad wprowadzeniem egzaminu maturalnego z lekcji religii. Temat egzaminu zostanie ponownie poddany refleksji po wprowadzeniu obowiązkowego przedmiotu religia/etyka, kiedy pojawią się zapewne nowe wyzwania wobec lekcji religii. Zostaje zachowany obecny model katechizacji z dwugodzinną lekcją religii w szkole i katechezą sakramentalną w parafii – podsumowuje dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

2021-06-29 13:49

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piontkowski: do szkół trafi 20 tys. termometrów bezdotykowych

Przygotowaliśmy wytyczne sanitarne, materiały informacyjne dla dyrektorów szkół, pomagamy w zaopatrzeniu w płyny do dezynfekcji i maseczki – poinformował we wtorek minister edukacji Dariusz Piontkowski, mówiąc o przygotowaniu do rozpoczęcia roku szkolnego. Podał, że do szkół trafi 20 tys. termometrów bezdotykowych.

Podczas konferencji prasowej minister przypomniał o przyjętych rozwiązaniach organizacji pracy szkoły w czasie epidemii. Podstawowym modelem ma być nauka stacjonarna w szkołach. Będzie też możliwy model mieszany: dyrektor szkoły po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i na podstawie pozytywnej opinii sanepidu może zadecydować, że część dzieci lub klas będzie uczęszczać do szkoły w tradycyjnej formie, a część uczyć się na odległość. Przy większym zagrożeniu epidemiologicznym w grę wchodzi też przejście całej szkoły na edukację zdalną.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwy za zmarłych

Niedziela

CZYTAJ DALEJ

Panczenistka Andżelika Wójcik wygrała zawody Pucharu Świata w Salt Lake City na 500 m.

2021-12-04 20:59

[ TEMATY ]

sport

Panczenistka Andżelika Wójcik czasem 36,775 s pobiła rekord Polski na 500 m i wygrała zawody Pucharu Świata w Salt Lake City. Najlepszy wynik w karierze uzyskała również sklasyfikowana w sobotę na 12. pozycji Kaja Ziomek - 37,394.

Wójcik minimalnie wyprzedziła Rosjankę Angelinę Golikową - 36,786, a na trzeciej pozycji uplasowała się inna reprezentantka Rosji Olga Fatkulina - 36,937.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję