Zanim kandydaci otrzymali sakrament święceń w stopniu diakona, wysłuchali słowa pouczenia biskupa pomocniczego diecezji świdnickiej, który przywołując postać patrona dnia wskazał na jego świętość, życie pełne ascezy i pokuty, niezłomność charakteru i bezkompromisowość.
Wybrani przez Pana
– Drodzy bracia, mający przyjąć święcenia diakonatu. Św. Jan Chrzciciel niech będzie wam wzorem, jak wiernie i bezkompromisowo należy wypełnić misję otrzymaną od Boga samego. To wy macie być dla współczesnego świata objawieniem, że Bóg jest łaskawy dla swojego ludu. To waszym powołaniem jest przygotowywanie drogi dla Zbawiciela w sercach współczesnych ludzi, tak często zagubionych i oszukiwanych przez świat nieprzyjazny ewangelicznym wartościom. Trzeba też dotrzeć do serc dzieci i młodzieży, by ochronić w nich piękno Bożego oblicza – mówił do kandydatów przewodniczący liturgii bp Adam Bałabuch, wskazując, że zostali wybrani przez Pana i oby nigdy Go nie zawiedli, ale wiernie wypełniali otrzymaną od Niego misję.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Misja diakona
Święcenia diakonatu są kolejnym stopniem przejściowym na drodze do kapłaństwa. Dzięki mocy Ducha Świętego diakoni będą służyć pomocą biskupowi i jego prezbiterom w posłudze słowa, ołtarza i miłości, okazując się sługami wszystkich. Jako słudzy ołtarza będą głosić Ewangelię, przygotowywać Ofiarę Eucharystyczną i rozdzielać wiernym Ciało i Krew Pańską. Oprócz tego, na polecenie biskupa będą mogli głosić homilie i przekazywać Bożą naukę wierzącym i niewierzącym, przewodniczyć modlitwom, udzielać chrztu, asystować przy zawieraniu związków małżeńskich oraz je błogosławić, nosić Wiatyk do ciężko chorych i przewodniczyć obrzędom pogrzebu. Diakoni uświęceni przez nałożenie rąk, które pochodzi od Apostołów, i ściśle związani z ołtarzem, będą pełnić dzieła miłosierdzia w imieniu biskupa lub proboszcza.
Biskup Bałabuch przypomniał, że diakoni jako słudzy Chrystusa mają się chętnie wypełniać wolę Bożą, w duchu miłości służąc z radością Bogu i ludziom, a także odznaczać się mądrością i cieszyć się dobrą opinią. Diakoni wykonując swoje posługiwanie od tego momentu zobowiązani są do życia w celibacie, który jest znakiem i podtrzymaniem pasterskiej miłości, a także szczególnym źródłem owocnego działania w świecie. – Dzięki temu z większą miłością będziecie służyć Bogu i ludziom, przyczyniając się do ich duchowego odrodzenia – zwrócił uwagę bp Bałabuch, życząc duchownym, aby byli mocno utwierdzeni w wierze, nieskazitelni i nienaganni wobec Boga i ludzi, jak przystoi sługom Chrystusa i szafarzom Bożych misteriów. –Nie pozwólcie odebrać sobie nadziei płynącej z Ewangelii – apelował hierarcha do Marcina Kirkiewicza z Dzierżoniowa, Pawła Kruka z Idzikowa, Pawła Nowotyńskiego z Kudowy-Zdroju, Mateusza Petrusa z Bystrzycy Kłodzkiej oraz Krystiana Stasiaka z Boguszowa-Gorc.