Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Przyszedł w imię Chrystusa!

W 2022 r. będziemy przeżywać 50. rocznicę powołania diecezji szczecińsko-kamieńskiej, której patronem jest św. Otton z Bambergu.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 27/2021, str. I

[ TEMATY ]

relikwie

Otton z Bambergu

Zygmunt P. Cywiński

Przekazanie relikwii św. Ottona dla parafii św. Ottona w Pyrzycach

Przekazanie relikwii św. Ottona dla parafii św. Ottona w Pyrzycach

Patronat ten ustanowiony został na mocy dekretu prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, z 24 września 1972 r.

Kolejną ważną rocznicę, 900-lecie pierwszej wyprawy misyjnej biskupa z Bambergu na Pomorze, obchodzić będziemy natomiast w 2024 r. Nasz święty papież Jan Paweł II, w trakcie swego pobytu w Szczecinie, 11 czerwca 1987 r., w bazylice katedralnej św. Jakuba Apostoła odniósł się do postaci św. Ottona z Bambergu, wypowiadając wówczas jakże znamienne słowa: „Niech jego relikwie tu, w tej katedrze, będą otaczane najgłębszą czcią, bo Kościół w Polsce otacza głęboką czcią wszystkich tych, którzy głosili mu Ewangelię, bez względu na to, skąd pochodzili, czy z krajów słowiańskich, czy z Irlandii, czy z krajów germańskich. Przychodzili w imię Chrystusa i przychodzili jako nasi bracia”.

Reklama

Książę Bolesław Krzywousty był głęboko przekonany o tym, że głównym gwarantem przynależności Pomorza do Polski będzie ewangelizacja tych ziem oraz włączenie ich do kościelnej organizacji polskiej. Z tego powodu począł on usilnie zabiegać o właściwego misjonarza, który podjąłby się tego wyjątkowego zadania. Poszukiwania właściwej osoby trwały aż trzy lata. Jak zaznaczają wszyscy żywociarze bp. Ottona: Mnich z Prüfening, Ebo i Herbord – Bolesław Krzywousty zabiegał o zgodę papieża Kaliksta II na misję chrystianizacyjną na Pomorzu w Stolicy Apostolskiej.

Otton był dobrze znany zarówno w Polsce, jak i na dworze książęcym, dobrze posługiwał się językiem polskim. Był człowiekiem wielce lojalnym, a zarazem zręcznym politycznie. Nie angażował się nigdy w antagonizm polsko-pomorski, ponieważ nie był związany z metropolią magdeburską, knującą często spiski przeciwko Polsce. Wszystkie te walory, a także osobista znajomość Bolesława Krzywoustego z Ottonem wpłynęły na wybór jego osoby jako misjonarza tych ziem. Otton liczył sobie już 60 lat, przyjął propozycję księcia polskiego dotyczącą chrystianizacji Pomorza. Spytał o zgodę papieża Kaliksta II (1119-24) oraz cesarza Henryka V (1105-25). Misja, której się podjął od początku prowadzona była wyłącznie z ramienia księcia polskiego. Podczas wyprawy misyjnej, wielokrotnie podkreślano obszar terenów misyjnych oraz przyszłą ich przynależność do metropolii gnieźnieńskiej.

Niestety nie doczekał się erygowania biskupstwa pomorskiego z katedrą św. Wojciecha w Wolinie przez papieża Innocentego II 14 października 1140 r. Zmarł 30 czerwca 1139 r. i został pochowany 3 lipca w benedyktyńskim opactwie św. Michała k. Bambergu. 10 sierpnia 1189 r. został przyjęty do kanonu świętych. Lud pomorski czci go jako Apostoła Pomorza.

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Potrzeba nam świadków wiary

Niedziela szczecińsko-kamieńska 29/2021, str. I

[ TEMATY ]

Msza św.

Otton z Bambergu

Remigiusz Pajor -Kubicki

Uroczysta Suma odpustowa odbyła się pod przewodnictwem bp. Henryka Wejmana

Uroczysta Suma odpustowa odbyła się pod przewodnictwem bp. Henryka Wejmana

Święty Otton z Bambergu jest postacią, która od czasu powstania diecezji w 1972 r. inspiruje do modlitwy i wdzięczności za przyniesiony nam dar wiary.

Szczególną czcią otaczany jest bp Otton z Bambergu – współpatron naszej archidiecezji wraz z Najświętszą Maryją Panną Matką Kościoła – w Pyrzycach, gdzie w 1124 r. ochrzcił liczne grono Pomorzan.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Spadkobiercy św. Jerzego

2021-09-22 11:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Uroczysta Eucharystia w świątyni garnizonowej pw. św. Jerzego poprzedziła przyjęcie nowych członków do Zakonu Rycerskiego Świętego Jerzego Męczennika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję