Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Świętowanie ze św. Antonim

Pielgrzymka do źródeł. Spotkanie przy studni – pod takim hasłem odbyły się tegoroczne uroczystości ku czci św. Antoniego, zorganizowane przez parafię św. Karola Boromeusza w Lubaczowie.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 27/2021, str. IV

[ TEMATY ]

św. Antoni

Zdjęcia: Adam Łazar

Koncert Tomasza Kamińskiego z Zespołem

Koncert Tomasza Kamińskiego z Zespołem

Uroczystości trwały trzy dni, od 11 do 13 czerwca. Rozpoczęły się uroczystą modlitwą uwielbienia Boga w parafialnym kościele, której przewodniczył wikariusz ks. Łukasz Kolasa. Podczas Eucharystii poświęcone zostały przyniesione przez wiernych lilie. – Święty Antoni z Padwy często na obrazach przedstawiany jest z białą lilią w ręku, która jest symbolem Maryi, Jej dziewictwa, czystości, niewinności i prostoty. Święty w swoich kazaniach często podkreślał trzy właściwości lilii: lekarstwo, blask i zapach. Lekarstwo znajduje się w jej korzeniu, blask i zapach w kwieciu. Lilia jest symbolem świętości życia człowieka – tak symbolikę kwiatu wyjaśnił w kazaniu proboszcz ks. kan. Roman Karpowicz. Po Mszy odbyła się procesja z liliami, a po niej adoracja Chrystusa Eucharystycznego.

Na ziemi horynieckiej

W sobotni poranek spod papieskiego kościoła w Lubaczowie wyruszyła pielgrzymka piesza do Nowin Horynieckich, gdzie w uroczym wąwozie Roztoczańskiego Parku Krajobrazowego św. Antoni odbiera cześć. Miejsce to jednak związane jest z objawieniami Maryi trojgu dzieciom z rodziny Sadowych – 12 czerwca, 2 sierpnia i 8 września 1636 r. W miejscu objawienia wytrysnęło źródełko. Na nim zbudowana jest kaplica. W tym świętym miejscu w sobotnie popołudnie 320 pątników z Lubaczowa wraz z innymi pielgrzymami po raz szósty uczestniczyło w uroczystości odpustowej ku czci św. Antoniego. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił franciszkanin, rodak z Załuża, o. Jan Szpyt. Jak wielu twierdzi, odpust w Nowinach Horynieckich to największe wydarzenie religijne na ziemi horynieckiej.

Reklama

Tymi spotkaniami przy studni czcić będziemy św. Antoniego, za jego wstawiennictwem wypraszać potrzebne łaski.

Przy studni

Trzeciego dnia uroczystości ku czci św. Antoniego odbyły się przy nowo zbudowanej kaplicy w Kierniczkach. Poświęcił ją kanclerz Kurii Zamojsko-Lubaczowskiej ks. dr Michał Maciołek. Nie żałował Pan Bóg wody z nieba na jej poświęcenie podczas ulewnego deszczu. – Słyszałem o takiej tradycji, że 200 m stąd w uroczysku Kierniczki są też źródła i objawił się św. Antoni. Ze względu na nieprzechylność mieszkańców, oddalił się. Może to i legenda, ale faktem jest, że przychodzili tu ludzie, modlili się, pili wodę ze źródła. Pamiątką tego wydarzenia jest krzyż. Chciałem w tym pielgrzymowaniu do źródeł w Nowinach Horynieckich nie mijać Kierniczek, ale się zatrzymać. Ojciec wyznania grekokatolickiego, którego spotkałem w Nowinach Horynieckich, powiedział mi, że kierniczki to studnia. Wykopaliśmy studnię głębinową. Będziemy się tu spotykać w sezonie w każdy wtorek o godz. 19, sprawować Eucharystię. Tymi spotkaniami przy studni czcić będziemy św. Antoniego, za jego wstawiennictwem wypraszać potrzebne łaski. Kaplicę zaprojektowała i wybudowała firma p. Załuskiego z Mokrzycy. Obrazy: Trzy Maryje – zdjęcie z krzyża i obraz św. Jana Pawła II, namalował lubaczowski artysta Jerzy Plucha. W listopadzie spotkamy się tu z myśliwymi – wyjaśnił ks. kan. Roman Karpowicz, wicedziekan i proboszcz parafii św. Karola Boromeusza.

Nauczyciel adoracji

Pierwszej Eucharystii sprawowanej w tej kaplicy, która była odprawiona w niedzielny wieczór, przewodniczył kanclerz Kurii Zamojsko-Lubaczowskiej ks. dr M. Maciołek. Wraz z nim sprawowali ją: ks. Roman Karpowicz – proboszcz z parafii Boromeusza w Lubaczowie, ks. Tadeusz Maciejko – proboszcz z Załuża, ks. Jan Cielica – były proboszcz tej parafii, ks. Jarosław Orkiszewski – misjonarz z Ugandy, dyrektor Wydziału Administracyjno-Gospodarczego Archidiecezji Lubelskiej. W homilii ks. Maciołek mówił o św. Antonim adorującym Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Podkreślił wartość Eucharystii w naszym życiu.

Śpiew, muzyka i teatr

Reklama

Po Mszy św. rozpoczęły się występy solistów i zespołów. Wystąpił amatorski teatr Arki Lwowskiej z autorskim spektaklem ks. kan. Józefa Dudka o św. Janie Pawle II, w 30. rocznicę jego wizyty w Lubaczowie. Założyciel i reżyser tego teatru ks. J. Dudek w tym spektaklu jako aktor zagrał rolę lekarza. Mistrz organów profesor Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie Jan Bokszczanin dał recital na organach elektronicznych. Absolwent tej muzycznej uczelni w klasie akordeonu Marek Majcher zagrał melodie świata. Publiczności szczególnie podobał się Taniec węgierski nr 5 Johannesa Brahmsa.

Gościem wieczoru był Tomasz Kamiński z Zespołem. Ten znany i popularny wokalista, skrzypek, autor tekstów regularnie koncertuje i tworzy muzykę z przesłaniem. Po kilkunastu latach pracy w Nocnej Zmianie Bluesa, Tomek opuścił zespół, by rozpocząć solową, autorską karierę. Szczególną popularnością cieszy się jego autorski album Małe miłości, a przebojem z tej płyty jest piosenka Ty tylko mnie poprowadź. Utwór tytułowy albumu Anioły do mnie wysyłaj uznany został za najlepszą piosenkę polskiej sceny chrześcijańskiej. W 25. rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki Tomasz Kamiński zaprosił swoje koleżanki i kolegów ze sceny chrześcijańskiej, autorskiej i poetyckiej do uczestnictwa w koncercie i wydawnictwie Dobro nieskończone, poświęconym osobie ks. Jerzego. Tomasz Kamiński reprezentował polską scenę muzyczną podczas Światowych Dni Młodzieży w 2002 r. w Toronto, gdzie miał zaszczyt wystąpić na Downsview, tuż przed spotkaniem z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, dla ok. miliona młodych pielgrzymów z całego świata. Na lubaczowskiej ziemi, w trudnych warunkach pogodowych, Tomasz Kamiński wraz z Zespołem dał wartościowy koncert, utrzymany w tradycji i kulturze chrześcijańskiej.

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odnaleziony św. Antoni

Niedziela kielecka 30/2018, str. 4

[ TEMATY ]

patron

św. Antoni

TER

Wnętrze kościoła. Po prawej obraz patrona św. Antoniego Padewskiego

Wnętrze kościoła. Po prawej obraz patrona św. Antoniego Padewskiego

Maria Magdalena była pierwszą patronką kościoła w Kątach Starych. To przez jej wstawiennictwo do Boga przez wieki modlili się pierwsi gospodarze klasztoru – ojcowie reformaci. Dzisiaj w klasztorze są nowi gospodarze – sercanie. Jest także nowy patron kościoła – św. Antoni Padewski, którego wizerunek w cudowny sposób przetrwał II wojnę światową. Obraz św. Antoniego został odnaleziony przez o. Klemensa Warzyboka w gruzach franciszkańskiego kościoła wysadzonego w powietrze przez Niemców

Początki istniejącego klasztoru w Kątach Starych sięgają pierwszej połowy XVII wieku, kiedy to wojewoda sandomierski Krzysztof Ossoliński herbu Topór wraz z żoną Zofią z Wojsławic Cikowską ufundował klasztor dla reformatów. Ojcowie reformaci brali udział w polemikach i dysputach teologicznych z innowiercami, których w okolicach nie brakowało. „Dzięki Bożej pomocy, wielu arian, nasi bracia słowem i przykładem przywrócili do zbawiennej wiary, szczególniej z najsławniejszych domów Morsztynów i Komorowiczów”, czytamy w kronikach. Jak wspomina ks. Jan Wiśniewski w swoim „Historycznym opisie kościołów, miast zabytków i pamiątek w stopnickiem”: „Czasu wojen szwedzkich w XVII wieku pod wpływem cudownego obrazu Najświętszej Maryi Panny Młodzawskiej nawrócili się z kalwinizmu Jerzy i Zofia Komorowscy z Kozubowi. On będąc w obozie, pojechał do Stopnicy i tam rewokował u księży reformatów”.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podziękował Polakom za modlitewne wsparcie ostatniej pielgrzymki

2021-09-22 10:02

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican News

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Za modlitewne wsparcie swej pielgrzymki do Budapesztu i na Słowację podziękował papież Polakom podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję