Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Jubileuszowy bilans

Każda rocznica przyjęcia święceń to okazja do refleksji i wdzięczności.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 27/2021, str. VI

[ TEMATY ]

jubileusz kapłaństwa

Archiwum ks. Wiesława Banasia

Z abp. Stanisławem Budzikiem

Z abp. Stanisławem Budzikiem

Przed 46 laty, 1 października 1975 r. na pierwszy rok w Seminarium Lubelskim stawiło się 64 kandydatów. W tej liczbie byli też klerycy kapucynów, marianów i dwaj oazowicze. Rozpoczęła się seminaryjna formacja. Uniwersytetem kierował o. prof. Albert Krąpiec, dominikanin. Rektorem Wyższego Seminarium Duchownego był ks. prof. Franciszek Greniuk, ojcem duchownym – ks. dr Józef Zbiciak, wicerektorem – ks. dr Stanisław Wachowski, prefektem, następnie wicerektorem – późniejszy biskup ks. prof. Jan Śrutwa, prefektem – ks. dr Czesław Krakowiak (późniejszy prof.), ekonomami – ks. prof. Józef Bazylak i ks. dr Czesław Szczęsny. W późniejszych latach przybyli ks. prof. Edward Walewander i ks. dr Stanisław Mojek.

Modlitwa i praca

Mieliśmy szczęście studiować pod okiem wielkich sław naukowych, tj.: ks. prof. Czesław Bartnik, ks. prof. Kazimierz Łukaszczyk, ks. prof. Edward Kopeć, ks. (wtedy) dr Janusz Nagórny (późniejszy profesor). Hasło Ora et labora wyznaczało rytm kolejnych dni. Kształtowały się nasze zainteresowania, poszerzała wiedza, obycie. Nie była nam obca fizyczna praca, również ta w gospodarstwie seminaryjnym w Dysie. Jeden z naszych kolegów do 5. roku trenował judo – i to z sukcesami, przez trzy kolejne lata był mistrzem regionu. Styl seminaryjnego życia przejmowaliśmy od starszych kolegów, a młodsi uczyli się od nas. Tak powstały więzi przyjaźni, które trwają do dziś. Łączy nas Kapłaństwo Chrystusa, jedno dzieło, jakim jest praca na niwie Pańskiej.

Dar i Tajemnica

Reklama

Bardzo szybko minęło sześć lat. Przyznam, że dobrze się czułem w seminarium.

Z 64 przyjętych na pierwszy rok studia ukończyło 22 i tyluż samo przyjęło święcenia kapłańskie. Pierwszy – 4 kwietnia 1981 r. w Przemyślu grekokatolik ks. M. Bundz, z rąk abp. Mirosława Lubaczewskiego, następnie piszący te słowa – 13 czerwca o godz. 17 w konkatedrze lubaczowskiej z rąk bp. Mariana Rechowicza, pozostałych dwudziestu – 14 czerwca w katedrze lubelskiej wyświęcił bp Bolesław Pylak.

Po czterdziestu latach kapłaństwa bilans wygląda następująco. Jeden z wyświęconych w pierwszym roku kapłaństwa odszedł z naszych szeregów. Zmarło sześciu księży w kolejności: Roman Wach, Jan Pokrywka, Franciszek Buchajczuk, Krzysztof Jeżyna, Zbigniew Borowski, Henryk Borzęcki na COVID. W archidiecezji lubelskiej pracuje 12 kapłanów: Antoni Buczyński, Jan Domański, Andrzej Dudziński, Stanisław Gałat, Wojciech Jaroszyński, Jerzy Latawiec, Jerzy Muciek, Krzysztof Stola, Stanisław Zając. W diecezji zamojsko-lubaczowskiej czterech – księża: Wiesław Banaś, Waldemar Kostrubiec, Henryk Pokora, Ryszard Wróbel. Dwóch pracuje w USA.

Wielkość daru

Reklama

Podaję to wszystko, aby sobie i wam uzmysłowić wielkość otrzymanego daru. W ciągu tych czterdziestu lat każdy z nas odprawił ponad 15 tys. Mszy św. Nie sposób zliczyć wygłoszonych kazań, nauk, konferencji, rekolekcji, wykładów, godzin spędzonych w konfesjonale, ochrzczonych dzieci, pobłogosławionych małżeństw, przygotowanych do pierwszych spowiedzi i Komunii św., doprowadzonych do bierzmowania, odprawionych pogrzebów. Czterdzieści lat kapłaństwa zdobią także nowo wybudowane i odremontowane obiekty sakralne, troska o zachowanie dziedzictwa narodowego.

Warto o tym pamiętać zwłaszcza dzisiaj, gdy na różne sposoby usiłuje się przedstawiać obraz kapłana w sposób karykaturalny. Warto pamiętać, że kapłan jest darem Boga dla ludzi i trzeba za ten dar dziękować i modlić się o nowe powołania, aby i w przyszłości kapłani byli wśród nas.

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Honorowy Obywatel Dobromierza

Niedziela świdnicka 25/2020, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz

jubileusz kapłaństwa

Dobromierz

Marek Zygmunt

Bp Ignacy przekazuje jubilatowi różaniec

Bp Ignacy przekazuje jubilatowi różaniec

Jubileusz 35-lecia święceń kapłańskich obchodził proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Dobromierzu ks. kan. Andrzej Walerowski.

Rocznicę uczczono Mszą św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca, który w czasie formacji kapłańskiej jubilata był wicerektorem seminarium we Wrocławiu. W Eucharystii uczestniczył ks. prał. Jerzy Czernal, proboszcz pierwszej wikariuszowskiej parafii ks. Walerowskiego w Lubiążu, a potem przez ponad 30 lat kierował rodzinną wspólnotą jubilata w Nowej Rudzie-Słupcu. Wśród licznie przybyłych parafian obecni byli także przedstawicie władz samorządowych na czele z wójtem gminy Dobromierz Jerzym Ulbinem, reprezentanci Ochotniczej Straży Pożarnej, Domu Pomocy Społecznej w Jaskulinie, placówek oświatowych, kulturalnych, wsi należących do gminy.

CZYTAJ DALEJ

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2002

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

21 września obchodzimy święto św. Mateusza, jednego z dwunastu Apostołów, autora pierwszej Ewangelii. Imię Mateusz jest odtworzeniem imienia Matthaios z hebrajskiej formy matthai, pochodzącej od Mattanjahu albo martanja (por. Ezdr 10, 33; 1 Krn 9, 15) i znaczy "dar Boga" . W Ewangelii św. Marka Mateusz - celnik nosi też drugie semickie imię Lewi, syn Alfeusza (Mk 2, 14-17), podobnie w Ewangelii św. Łukasza ( Łk 5, 27 32). Imię Lewi było znane w Starym Testamencie, ponieważ tak nazywał się syn Jakuba i Lei (Rdz 29, 34; 49, 5).

CZYTAJ DALEJ

Dzień Sybiraka w Przemyślu

2021-09-22 09:41

s. Paulina M. Januchta SFMI

Modlitwa za poległych w obronie ojczyzny.

Modlitwa za poległych w obronie ojczyzny.

W Przemyślu obchodzono 82. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę i zarazem Światowy Dzień Sybiraka. Z tej okazji w Przemyślu odbyły się uroczystości miejskie, które rozpoczęły Eucharystia w kościele św. Józefa (oo. Karmelici).

„Biada narodowi, który o zachowanie pamiątek się nie stara. Wyrok zguby wówczas dla siebie pisze” – zacytował św. Rafała Kalinowskiego o. Krzysztof Górski – proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję