Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Myśl Edyty Stein

Inicjatywa Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

Niedziela bielsko-żywiecka 28/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Edyta Stein

Archiwum

Patronka Europy ma wielu naśladowców

Patronka Europy ma wielu naśladowców

Do podzielenia się drogą internetową refleksjami wokół św. Teresy Benedykty od Krzyża, Edyty Stein, zachęca dyrektor Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu ks. Jan Nowak i duszpasterz na zagranicę Episkopatu Niemiec w centrum ks. dr Manfred Deselaers. Pomysł zrodził się z okazji 79. rocznicy śmierci patronki Europy, która przypadnie 9 sierpnia br. Nie będzie możliwości wspólnego spotkania się w Oświęcimiu, dlatego kapłani zachęcają, by opowiedzieć w krótkich filmach, jak inspiruje nas Edyta Stein, która została zamordowana w Auschwitz w 1942 r. z powodu jej żydowskiego pochodzenia.

Reklama

– Edyta Stein żyła w bardzo niespokojnych czasach, którym przyglądała się uważnie. Poszukiwała i znalazła swój dom w Bogu. W Jego miłości znalazła spokój, jasność i wewnętrzną pewność co do drogi, którą musiała podążać. Z tej perspektywy odpowiedziała na okropności I wojny światowej, powstanie ideologii totalitarnych, coraz bardziej agresywny antysemityzm i słabość Kościoła. Chciała wpłynąć na myślenie na uniwersytetach, pedagogikę w szkołach, zaangażowanie chrześcijan w świecie, a nawet na zachowanie papieża. Kiedy już nie mogła publicznie działać, prowadziła życie modlitewne w klasztorze i powierzyła swój los Bożej Opatrzności aż do śmierci w Auschwitz – mówią księża.

Zauważają, że dziś też żyjemy w czasach wielkiej niepewności, starając się je rozumieć, szukając Boga i naszej misji na tym świecie. Stąd też zachęcają ludzi różnych krajów Europy, różnych Kościołów i spoza Kościołów do nagrania filmu w formie wypowiedzi na tematy: Czym Edyta Stein mnie inspiruje? Gdzie dzisiaj widzę cierpienie i niebezpieczeństwo? Co powinienem zrobić? O co chcę prosić Boga?

– Jeśli podzielimy się naszymi potrzebami, wezwaniami i nadzieją, może wyłoni się ścieżka, którą będziemy mogli kontynuować razem – mówią. Wypowiadający się publikują wypowiedzi na swoich stronach internetowych i wysyłają organizatorom linki. Następnie linki będą opublikowane na: cdim.pl do 9 sierpnia. Więcej informacji udziela ks. Manfred Deselaers: manfred@cdim.pl.

2021-07-07 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uczcili świętą karmelitankę

Niedziela bielsko-żywiecka 34/2019, str. 3

[ TEMATY ]

św. Edyta Stein

PB

Jak co roku w Oświęcimiu modlono się w rocznicę męczeńskiej śmierci św. Edyty Stein

Jak co roku w Oświęcimiu modlono się w rocznicę męczeńskiej śmierci św. Edyty Stein

– Męczennica Oświęcimia, Edyta Stein, przyjęła Ewangelię dosłownie – powiedział bp Piotr Greger podczas obchodów 77. rocznicy męczeńskiej śmierci karmelitanki i nawróconej na chrześcijaństwo Żydówki

W kaplicy oświęcimskiego karmelu, 9 sierpnia, bp Piotr Greger przywitał uczestników rocznicowych uroczystości. Podkreślił, że św. Teresa Benedykta od Krzyża z ogromną powagą i na serio, potraktowała słowa arcykapłańskiej modlitwy Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk nowym biskupem bydgoskim

2021-09-21 12:05

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

Papież Franciszek mianował biskupem bydgoskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztofa Włodarczyka - poinformowała w komunikacie Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Poniżej tekst komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Polskie wydanie szwajcarskiego podręcznika do starej ministrantury

2021-09-22 09:44

[ TEMATY ]

podręcznik

liturgia trydencka

ministrantura

tłumaczenie

Dawid Makowski

Ostatnimi czasy na łamach polskiego rynku wydawniczego ukazało się polskie tłumaczenie podręcznika do ministrantury, autorstwa ks. Martina Ramma FSSP, które zawiera wskazania i ogólne zasady funkcji ministranckich w starym obrządku rzymskim, zwanym umownie ,,liturgią trydencką”.

Tłumaczenia dzieła dokonał Dawid Makowski, ministrant z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, który od ponad roku prowadzi ogólnopolski projekt o tematyce liturgicznej ,,Z pasji do liturgii”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję