Reklama

Niedziela Podlaska

W Tobie, Panie, zaufałem!

Słowa Te Deum laudamus towarzyszą ks. kan. Krzysztofowi Maksimiukowi i ks. kan. Tadeuszowi Kocukowi, którzy przeżywali diamentowy jubileusz kapłaństwa.

Niedziela podlaska 28/2021, str. VII

[ TEMATY ]

jubileusz kapłaństwa

Dorota Koroś

Obchody 60-lecia kapłaństwa ks. Tadeusza Kocuka i ks. Krzysztofa Maksimiuka

Obchody 60-lecia kapłaństwa ks. Tadeusza Kocuka i ks. Krzysztofa Maksimiuka

Na uroczystości jubileuszowe 27 czerwca do prostyńskiej bazyliki przybyli: bp Piotr Sawczuk, ks. Benedykt Karpiński, ks. Ryszard Zalewski, ks. kmdr por. Witold Kosiński, ks. Paweł Rytel-Andrianik, ks. Błażej Samociuk, ks. Marcin Szymanik i brat Ryszard Kiełek. W progach sanktuarium wszystkich przybyłych powitał ks. Józef Poskrobko, proboszcz parafii Prostyń i dziekan łochowski. Uroczystościom przewodniczył bp Sawczuk.

Postawili na Chrystusa

Pasterz diecezji w wygłoszonej homilii, mówił o sakramencie kapłaństwa, o trudach i radościach, jakie towarzyszą księżom. Kapłani wszystko postawili na Chrystusa, swoje życie ofiarowali Bogu i Kościołowi. Biskup podziękował jubilatom za 60 lat poświęconych modlitwie, w konfesjonale i wśród ludzi. Życzył im również błogosławieństwa Bożego na dalsze lata kapłaństwa. Podczas Mszy św., podobnie jak 60 lat temu, został zaśpiewany Hymn do Ducha Świętego.

Reklama

Na zakończenie Eucharystii ks. Józef Poskrobko, ks. Maciej Domańszczyński oraz parafianie złożyli biskupowi życzenia z okazji jego imienin. Następnie popłynęły życzenia dla dostojnych jubilatów. Ciepłe słowa i wiele serdeczności przekazali: księża, przedstawiciele rady parafialnej, dzieci, młodzież z parafialnego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, przedstawiciele Domowego Kościoła i Akcji Katolickiej, dyrektorzy szkół z parafii Prostyń, Kółka Różańcowe, przedstawiciele wsi Rytele Święckie i Bojary, Kiełczew oraz Złotki. Podziękowania są wyrazem wdzięczności za posługę ks. Krzysztofa Maksimiuka, który mimo przejścia na emeryturę, jest błogosławieństwem dla parafii Prostyń. Serdeczności skierowane zostały także do ks. Pawła Rytel-Andrianika z okazji zbliżających się imienin oraz do ks. Józefa Poskrobko, przez zbliżającymi się urodzinami. Po życzeniach głos zabrał ks. Krzysztof Maksimiuk, który podziękował biskupowi za obecność, Mszę św. i dobre słowo, księdzu proboszczowi i wikariuszowi za życzliwość oraz parafianom za serdeczność i szacunek. Dziękując Bogu za dar kapłaństwa, ks. Maksimiuk podsumował te lata słowami: „W Tobie, Panie, zaufałem…”.

Dar i tajemnica

Kapłaństwo jest sakramentem w służbie Chrystusowi i ludziom. Podczas święceń, kapłan otrzymuje władzę kapłańską i łaskę do godnego jej sprawowania: odprawiania Mszy św., udzielania sakramentów św., głoszenia Słowa Bożego i pracy nad uświęceniem i zbawieniem człowieka. W ten dar wpisują się srebrni jubilaci, którzy święcenia kapłańskie otrzymali 25 czerwca 1961 r. w Drohiczynie z rąk bp. Mariana Jankowskiego.

Ksiądz kan. Krzysztof Maksimiuk był wikariuszem w parafiach: Topczewo, Perlejewo, Brańsk i Ciechanowiec. Studiował prawo kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i w Studium Życia Wewnętrznego w Warszawie. Pełnił funkcję proboszcza w Kłopotach Stanisławach, Ostrożanach i Prostyni. Był również sędzią Sądu Biskupiego w Siedlcach i rzecznikiem sprawiedliwości Sądu Biskupiego w Drohiczynie, diecezjalnym referentem ds. duszpasterstwa rodzin i duszpasterstwa kobiet. Sprawował różne funkcje w radach i komisjach diecezjalnych. Jest kanonikiem gremialnym Kolegiackiej Kapituły Węgrowskiej.

Ksiądz kan. Tadeusz Kocuk pracował jako wikariusz w parafiach: Rudka, Brańsk, Siemiatycze, Drohiczyn, Bielsk Podlaski, Winna Poświętna i Milejczyce. Był proboszczem parafii: Klichy, Kleszczele i Topczewo. Jest kanonikiem honorowym Kolegiackiej Kapituły Węgrowskiej.

2021-07-07 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłaństwo to miłość Serca Jezusowego

Z racji 25-lecia święceń prezbiteratu z ks. Adamem Stańdo, proboszczem parafii św. Wojciecha w Krzepczowie i wojewódzkim kapelanem straży pożarnej, rozmawia ks. Paweł Gabara.

Ks. Paweł Gabara: Każdy kapłan, a szczególnie ten, który ma już za sobą kilka lub kilkanaście lat posługi, wspomina chwile oraz ludzi, którzy swoimi postawami zadecydowali o tym, kim i jacy jesteśmy. Czy obok Księdza były osoby duchowne, które swoim przykładem wpłynęli na decyzję o wstąpieniu do seminarium?

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Zgierz: trud przyjęcia Miłosierdzia Boga

2021-09-22 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W parafii pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu rekolekcje ewangelizacyjne przybrały formę Drogi Krzyżowej ulicami miasta. W uroczystej procesji wzięły udział poszczególne grupy parafialne z całego dekanatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję