Reklama

Niedziela Kielecka

Czas łaski

27 czerwca, w odpust ku czci patronów Świętych Apostołów Piotra i Pawła, parafia Kije świętowała jubileusz 900 lat istnienia.

Niedziela kielecka 28/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

T.D.

Kije, Eucharystia dziękczynna za 900 lat

Kije, Eucharystia dziękczynna za 900 lat

Uroczysta celebra odbywała się pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, przy bardzo licznym udziale wiernych, w asyście pocztów sztandarowych, z tematycznymi dekoracjami i wystawami w tle, przybliżającymi szacowne 9 wieków.

Jubileusz

Na ten motyw, jak i na dziedzictwo wiary w Kijach zwrócił uwagę w homilii bp Jan Piotrowski.

Reklama

– Jubileusz, jak czytamy w Księdze Kapłańskiej – nie jest festynem, ale czasem łaski, który obfituje w radość, przebaczenie, pojednanie, wzajemną zgodę. To czas wykonywania „Bożych ustaw” – mówił biskup kielecki.

Nawiązywał do historii i kultury parafii na Ponidziu, podkreślał jej znaczenie na mapie ówczesnej diecezji krakowskiej, wkład w dzieje całej rzeszy proboszczów, zagrożenia, które przetrwała. Tworzenie bogatej spuścizny było możliwe dzięki działaniu Bożej łaski, bez której „nie byłoby jubileuszowej eucharystycznej celebracji”. Bp Piotrowski wśród „owoców długiej ewangelizacji” – właściwej dla tutejszej parafii – zauważył „pokolenia pracowitych rolników i gorliwych rzemieślników”, zdrowe moralnie rodziny, kształtowanie postaw patriotycznych i społecznych. – Jeśli chcemy owocnie i mądrze przeżywać jubileusz, to potrzebny nam jest szczery rachunek sumienia – podkreślał, zachęcając do stawiania sobie pytań o życie w prawdzie, przestrzegając przed ideologią „kultury śmierci”, przed budowaniem Europy negującej Jezusa. – Jubileusz biblijny to czas darowania win i urazów, pojednania, łaski, nadziei i duchowej odnowy – podkreślał biskup kielecki.

Dziedzictwo

Dzieje parafii i jej dziedzictwo duchowe, kulturowe, m.in. architektoniczne, na wstępie Mszy św. przedstawił proboszcz ks. Leszek Kowalczyk. – Badania archeologiczne potwierdzają istnienie grodziska z XII wieku, ok. 5 km od kościoła – mówił. W historii jest motyw joannitów, bp. Kadłubka i komesa Wojsława – dwóch patronów prebend, pierwszego fundatora Piotra Włostowica z Dunin.

Reklama

W I poł. XII wieku w Kijach mieściła się siedziba kasztelanii. Pierwszy kościół w stylu romańskim wzniesiono z kamienia. Utworzony ośrodek kościelny był z pewnością ważny – obejmował rozległy teren z 22 miejscowościami. W Kijach pracował zawsze duży zespół duchownych. Co najmniej od XV wieku istniała szkoła, była bogata biblioteka, od 1959 r. był szpital.

W Kijach przez wieki przetrwała pamięć o rozległości i ważności parafii, o jej kanonikach, wielmożach i rycerzach. Do najsłynniejszych należy Mściwój (zwany także Mszczujem), który miał pokonać Ulryka von Jungingena na polach Grunwaldu, oznajmić Jagielle o jego śmierci i dostarczyć złoty pektorał. Replika jego płaszcza jest wyeksponowana w bocznej kaplicy.

Obecny kościół w Kijach jest wczesnobarokowy z I poł. XVII wieku, z pozostałościami romańskimi. W barokowym ołtarzu głównym znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Łaskawej z Dzieciątkiem w sukience metalowej. Ołtarze boczne są rokokowe. Ozdobą wnętrza są także obrazy świętych polskich autorstwa słynnego malarza z XVIII wieku, Kazimierza Mołodzińskiego.

Obchody 900-lecia poprzedziły misje święte. Przed jubileuszową Mszą św. bp Piotrowski poświęcił krzyż misyjny oraz krzyże przyniesione przez wiernych, aby „przypominały, co Chrystus uczynił dla człowieka”. Zostały m.in. przygotowane specjalne wydawnictwa i wystawa wokół kościoła, a Szkoła Podstawowa w Kijach wydała okolicznościowy album historyczny, dostępny online.

2021-07-07 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rocznica w deszczu

Niedziela legnicka 44/2020, str. VI

[ TEMATY ]

uroczystości

Jubileusz parafii

Ks. Piotr Nowosielski

Kościół w Borowicach

Kościół w Borowicach

Alerty ostrzegające przed ulewami, nie powstrzymały miłośników Borowic, położonych w Dolinie Pięciu Potoków, by 13 października zjawić się w tutejszym kościółku, położonym u podnóża Karkonoszy.

Kiedy umarł Karol, senior rodu Grzesików, jego synowie: Antoni, Beniamin, Jan i Klemens położyli dłonie na trumnie zmarłego i złożyli obietnicę: Ojcze, będziesz miał kościół blisko gór. Czuli się zobowiązani do tej deklaracji. Ich ojciec bowiem, odwiedzając syna Klemensa, który prowadził w Borowicach Ośrodek Wczasowo-Kolonijny ubolewał, że w tej podkarkonoskiej wsi, nie ma katolickiego miejsca kultu, choć latem zjawiają się tutaj setki turystów, a i sami mieszkańcy muszą wybierać się do Sosnówki lub Karpacza, by uczestniczyć w nabożeństwach.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Sulęcin-Rokitno. Jak ożywić wiarę w parafii po pandemii?

2021-09-22 10:18

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Rokitno

pandemia

Sulęcin

fb

"Jak ożywić wiarę w parafii po pandemii ?" - w takiej intencji 18 września pielgrzymowali do Rokitna wierni z parafii św. Henryka w Sulęcinie.

- Od ponad 30 lat, w każdy pierwszy weekend miesiąca września, odbywa się dwudniowa piesza pielgrzymka z Sulęcina do Rokitna, z noclegiem w szkole Międzyrzeczu. W tym roku z racji pandemii nie mogliśmy tej szkoły zagospodarować i nie chcieliśmy stwarzać jakiegoś zagrożenia. Zdecydowaliśmy się zrezygnować z tej pielgrzymki i dwa tygodnie później zorganizować pielgrzymkę parafialną do Rokitna. Jej intencją było to jak ożywić wiarę w parafii po pandemii - mówi Mariusz Kępka, współorganizator pielgrzymki.  

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję