Reklama

Niedziela Przemyska

Korony Pani Jackowej

25-26 czerwca 1941 r. katedra przemyska stanęła w ogniu. 80 lat po tych wydarzeniach parafianie postanowili podziękować za uratowanie i odbudowanie Matki kościołów przemyskich.

Niedziela przemyska 28/2021, str. I

[ TEMATY ]

II wojna światowa

Archiwum parafii archikatedralnej w Przemyślu

80 lat temu wskutek pożaru został zniszczony dach archikatedry

80 lat temu wskutek pożaru został zniszczony dach archikatedry

Podczas wojny, wskutek ostrzału Przemyśla trafiona została sygnaturka katedry, a w rezultacie cały dach spłonął. Tylko dzięki ofiarnej akcji wikarych katedralnych, kapituły i parafian udało się uchronić świątynię przed całkowitym spaleniem. Służba Boża w katedrze została wstrzymana. Przeniesiono ją do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Mimo zawieruchy wojennej, już 20 listopada udało się wrócić do katedry. W kategoriach cudu należy rozpatrywać zdobycie drewna na nowy dach katedry w czasie działań wojennych. Wówczas, kiedy biskup przemyski przywracał kult w katedrze, na mocy przywileju papieskiego ogłosił, że od tej pory można używać w liturgii wezwania „Nasza Pani Przemyska – Matka Różańcowa” odnośnie do Matki Bożej Jackowej.

Reklama

Do tych wydarzeń nawiązuje uroczystość poświęcenia nowych koron dla Matki Bożej Jackowej. Są one wotum dziękczynnym za uratowanie i odbudowanie katedry przed 80 laty. – Parafianie składali precjoza i ofiary na nowe korony, które udało się poświęcić w dzień odpustu 24 czerwca, w uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela – mówi ks. Mieczysław Rusin – proboszcz parafii. Zastąpią one wcześniejsze, skradzione korony wieńczące figurę Matki Bożej Jackowej.

24 czerwca, przy okazji uroczystości narodzenia św. Jana Chrzciciela – odpustu parafii katedralnej, abp Adam Szal poświęcił nowe korony. W homilii metropolita przemyski odwołał się do obrzędu poświęcenia koron. – Dziś poświęcimy korony, które będą przyozdabiać skronie Jezusa i Maryi. Jest piękną praktyką życia kościelnego, że kiedy dokonuje się obrzędu koronacji wizerunków Matki Bożej trzymających Jezusa, to zawsze zaczyna się koronacje od przyozdobienia skroni Jezusa, wskazując przez to, że to Jezus jest najważniejszy, a Maryja jest służebnicą Pańską. W wizerunku Matki Bożej Jackowej Ona trzyma Jezusa, ale także wskazuje na słowo Boże, które jest dla nas pokarmem i drogowskazem. Tutaj, w Przemyślu, 15 sierpnia 1766 r., a więc 50 lat po koronacji, która miała miejsce na Jasnej Górze, bp Ignacy Krzyżanowski dokonał koronacji wizerunku Matki Bożej – powiedział abp Szal.

Bazylika archikatedralna w Przemyślu swoje święto patronalne obchodzi 24 czerwca, w uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela, a także w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Z uwagi na obecność figury Matki Bożej Jackowej bazylika jest także sanktuarium maryjnym.

2021-07-07 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

80 lat temu Sowieci napadli na Polskę

[ TEMATY ]

agresja

II wojna światowa

Cezary p/pl.wikipedia.org

Pomnik Pomordowanych na Wschodzie

Pomnik Pomordowanych na Wschodzie

80-ta rocznica ataku sowieckiej Rosji na Polskę - w konsekwencji dziesiątki tysięcy Polaków zostało zamordowanych, ponad milion zesłanych, a Polska utraciła połowę terytorium; dziś oddajemy hołd poległym i pomordowanym na Wschodzie - napisał na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk.

17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski.

CZYTAJ DALEJ

72 lata idą razem przez życie!

2021-09-13 18:30

Niedziela toruńska 38/2021, str. VII

[ TEMATY ]

małżeństwo

Krystyna Afeltowicz

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Wielu mieszkańcom Lidzbarka z pewnością znane jest małżeństwo państwa Genowefy i Bernarda Lindzińskich. W tym roku obchodzili rocznicę 72-lecia pożycia małżeńskiego.

Oboje urodzili się w Lidzbarku i do dzisiaj tutaj mieszkają. Genowefa jest drugim dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa Genowefy i Alfonsa Rehmus. Najstarsza siostra wstąpiła do klasztoru i na Genowefie spoczął w tych bardzo trudnych czasach obowiązek pomocy w wychowywaniu młodszego rodzeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję