Książka powstała pod redakcją ks. dr. Michała Mraczka, sekretarza metropolity wrocławskiego. Jest ona kontynuacją dzieła, które rozpoczął śp. ks. prof. Marek Łuczak. Kilka lat temu wydał publikację Urząd w czasach Twittera, w której dokonał studium nauczania pastoralno – teologicznego abp. Józefa Kupnego. W naszym wydaniu przybliżamy kwestie związane z posługą arcybiskupa na terenie naszej archidiecezji. Książka ta jest wyrazem życzliwości i wdzięczności wobec abp. Józefa Kupnego. W tym roku dziękujemy za 65 lat jego życia, 15 lat sakry biskupiej oraz 8 lat posługi w naszej archidiecezji. Chcieliśmy w ten sposób wyrazić naszą wdzięczność za jego posługę – mówi ks. Michal Mraczek.
Reklama
Książka Urząd w czasach Twittera posiada podtytuł Posługa arcybiskupa Józefa Kupnego w archidiecezji wrocławskiej. Opisuje ona zaangażowanie metropolity wrocławskiego w życie archidiecezji. Wczytując się w przygotowane teksty, można zauważyć, że to pole jest o wiele szersze. – Naszym założeniem było pokazanie tego, co przez ostatnie osiem lat wydarzyło się w naszej archidiecezji. Nie wszystkie podejmowane inicjatywy są widoczne dla szerszego grona odbiorców. W naszej książce staraliśmy się pokazać, czym żyje Kościół wrocławski i na jakiej płaszczyźnie jest aktywny. Przede wszystkim przedstawiamy podejmowane działania duszpasterskie. Dzięki temu można dostrzec wyzwania, przed którymi przyjdzie stanąć Kościołowi w przyszłości. Jeden z księży po przeczytaniu tej książki stwierdził, że jest to książka o nas i o tym, czym w ostatnim czasie żył Kościół wrocławski. Oczywiście nie da się wyczerpać wszystkich tematów, ale chcieliśmy ukazać to, co naszym zdaniem jest ważne – zaznacza ks. sekretarz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Bardzo dużo miejsca poświęcone jest duszpasterstwu młodzieży. – W wielu rozdziałach znajdziemy o inicjatywach skierowanych do ludzi młodych. Napisali o nich m.in. ks. Arkadiusz Krziżok w związku z nowo powstałymi inicjatywami duszpasterskimi, ks. Zbigniew Kowal jako duszpasterz młodzieży, ks. Ryszard Staszak wspominając o Spotkaniach Młodzieży na Ślęży. Zaangażowanie młodych widoczne jest w takich inicjatywach jak: Światowe Dni Młodzieży w 2016 r., o których napisał ks. Piotr Wawrzynek czy Europejskie Spotkanie Młodzieży Taizé 2019/2020.
Osobny rozdział poświęcony jest działalności charytatywnej. – Ciekawie i dosyć obszernie opisane są pola działania Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, które w ostatnich latach uległy przemodelowaniu. Programy społeczne spowodowały, że pomoc Caritas jest dziś inaczej ukierunkowana – podkreśla ks. Michał.
Opisane zostały także innowacyjne akcje, które później zaowocowały podobnymi, ale już na arenie ogólnopolskiej m.in. „Dar dla Aleppo”, w którą bardzo zaangażowany był ks. Cezary Chwilczyński. – Akcja ta rozpoczęła się u nas, później podpatrzyły ją inne diecezje. Wielu mogło już o tym zapomnieć, a dzięki książce zostało to utrwalone – mówi ks. Michał Mraczek.
Poruszone zostały także kwestie związane z ochroną zabytków, troską o dziedzictwo czy ekologią. – Warto zwrócić uwagę, że wiele inicjatyw remontowo-budowlanych, termomodernizacyjnych jest związanych z ekologią. Pokazujemy, że troska o czyste powietrze nie jest nam obojętna. Przykładem może być wymiana m.in. pieców na Ostrowie Tumskim. Duża troska o nasze dziedzictwo przejawia się w remontowaniu kamienic, kościołów, renowacją zabytkowych obrazów czy ołtarzy, np. ks. Paweł Cembrowicz opisał okoliczności powrotu ołtarza Jerina do katedry wrocławskiej – opowiada ks. M. Mraczek
Osoby chcące nabyć książkę Urząd w czasach Twittera mogą ją zakupić w Księgarni Archidiecezjalnej na Ostrowie Tumskim.