Reklama

Wiara

Czy wiecie, że...

...nie Fatima, Lourdes ani bliska nam Jasna Góra, lecz meksykańskie sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe jest najchętniej odwiedzanym miejscem kultu maryjnego? Każdego roku pielgrzymuje tam nawet 20 mln wiernych.

Reklama

Sanktuarium znajduje się w północnej części miasta Meksyk, nieopodal wzgórza Tepeyac – miejsca objawień maryjnych z 1531 r. Świątynia powstała tu na wyraźne życzenie Maryi przekazane ubogiemu Indianinowi Juanowi Diego. Pierwsza skromna kaplica nie była w stanie pomieścić tłumnie przybywających pielgrzymów. Z czasem została ona rozbudowana, ale dopiero w 1709 r. ukończono budowę okazałej świątyni. Historia nie oszczędzała tzw. starej bazyliki. W 1921 r. stała się ona celem zamachu bombowego. Podłożono pod nią gigantyczny ładunek wybuchowy, który mógł zrównać świątynię z ziemią. Mimo eksplozji bazylika i znajdujący się w niej obraz Matki Bożej z Guadalupe cudownie ocalały. Świątynia jednak została wybudowana na grząskim gruncie i z czasem zaczęła się zapadać, groziło jej zawalenie. Z tego powodu w 1976 r. powstał obok niej nowy, bardziej okazały kościół.

Kształt nowej bazyliki został zainspirowany biblijnymi wydarzeniami – przypomina ogromny namiot, który Bóg polecił Mojżeszowi wznieść u stóp góry Synaj. Wnętrze pozbawione jest podpór, co umożliwia oglądanie cudownego obrazu niemal z każdego zakamarka świątyni. Bazylika może pomieścić 12 tys. wiernych, a na okalającym ją placu zmieści się kolejnych 30 tys. pielgrzymów.

Maryjne serce Meksyku aż pięciokrotnie odwiedził Jan Paweł II. Przybył tu także w 2016 r. papież Franciszek, który ukoronował wizerunek Matki Bożej z Guadalupe.

2021-07-14 12:11

Ocena: +13 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ameryka Łacińska zawierzona Matce Bożej z Guadalupe

[ TEMATY ]

Matka Boża z Guadalupe

Grażyna Kołek

Matka Boża z Guadelupe

Matka Boża z Guadelupe

Mieszkańcy Boliwii całą swą nadzieję pokładają w Matce Bożej w Guadalupe. Wiedzą, że ich kraj jest bezbronny w obliczu zagrożenia koronawirusem. Jeśli epidemia się rozwinie, jej skutki mogą być katastrofalne. Zwraca na to uwagę dyrektor boliwijskiej Caritas bp Eugenio Coter.

Tytułem przykładu wskazuje on, że jego miasto jest pod względem wielkości porównywalne do Bergamo, które nie może sobie poradzić mając do dyspozycji 1300 respiratorów. U nas w Riberalta respiratorów jest zaledwie 10 - mówi bp Coter.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce będziemy obchodzić 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję