Reklama

Niedziela Podlaska

Przez Bramę do Źródła

W Pustelni Zwiastowania w Poletyłach dziękowaliśmy, że Pan jest naszym DOMEM i że daje nam ludzi, którzy są dla nas BRAMĄ.

Niedziela podlaska 29/2021, str. VI

[ TEMATY ]

poświęcenie

Basia Czukiewska

Bp Piotr Sawczuk poświęcił nowo powstałą Bramę i krzyż w Pustelni

Bp Piotr Sawczuk poświęcił nowo powstałą Bramę i krzyż w Pustelni

Był to czas łaski i wielkiej radości dla gospodarza miejsca ks. Roberta Grzybowskiego oraz wszystkich zaproszonych gości, w tym bp. Piotra Szawczuka. 26 czerwca ksiądz biskup uroczyście poświęcił krzyż oraz Bramę – budynek, który prowadzi do serca Pustelni, do domu, gdzie króluje cicha modlitwa i adoracja, a najważniejszym filarem i wartością tego miejsca jest słowo Boże.

Port dla potrzebujących

Patronem poświęconej przez bp. Sawczuka Bramy został Jan Chrzciciel – ten, który sam był Bramą i który przygotował drogę Panu. Do Poletył zjechali się wszyscy, którzy w ostatnich latach trudzili się przy budowie budynku, wspierali to dzieło w sposób materialny lub duchowy, by stworzyć cichy port dla potrzebujących.

Reklama

Zaproszeni goście zgromadzili się w sercu Pustelni, aby w milczeniu trwać przez godzinę u źródła Miłości, wpatrując się w Boskie Słońce wystawione na ołtarzu. Następnie br. Ireneusz Maria ze Wspólnot Jerozolimskich odprawił uroczystą Mszę św. z asystą dwóch kapłanów. Homilię wygłosił ks. Robert Grzybowski, który wyjaśnił, na czym polega charyzmat tego Bożego miejsca. Gospodarz Pustelni wspomniał, że biblijnym motywem, który inspirował i przyświecał budowie Pustelni Zwiastowania, było to, aby Pustelnia stała się upragnionym miastem ucieczki, miejscem azylu, gdzie będzie mógł się schronić największy zbrodniarz, grzesznik, złoczyńca, morderca i w tym miejscu nie zostanie pomszczony. Ksiądz Robert niejednokrotnie podkreślał, że Pustelnia jest miejscem, gdzie się nie oskarża i nie obwinia, ale szuka się motywów do usprawiedliwiania innych. Aby przyjmować biednych i pobitych, witać przybyszów oraz odbywać pierwsze rozmowy z tymi, którzy szukają schronienia, powstała Brama Jana Chrzciciela. Na zakończenie ks. Grzybowski powiedział, że każdy, kto chce być uczniem Pana, powinien utożsamić się z Bramą.

Głęboka symbolika

Po Eucharystii bp Piotr uroczyście poświęcił Bramę Jana Chrzciciela i krzyż umieszczony na pięknym kamieniu pod dębem. Podziękował za zaproszenie i zauważył, że Pustelnia staje się coraz bardziej otwarta dla ludzi. Podkreślił również głęboką symbolikę Bramy i zachęcił do tego, by przechodzić przez Chrystusa, który jest Bramą i w ten sposób odkrywać Jego moc i miłość. Ponadto, Pasterz diecezji zaprosił, by wszyscy, którzy opuszczają to miejsce, nieśli Pana do swoich domów, rodzin i miejsc pracy, by w ten sposób szerzyła się chwała i królestwo naszego Pana. Na zakończenie, przy poświęconym krzyżu, odśpiewaliśmy uroczyście Nieszpory. W tym dniu rozbrzmiewały dzwony na całe Poletyły, ogłaszając, że Pustelnia jest miejscem dla każdego i że każdy może tu przyjechać, by się schronić, złapać oddech i zaczerpnąć życia.

Jeśli szukasz dziś Pana, nie znajdujesz nigdzie sensu, czujesz, że umierasz w swojej codzienności, że uchodzi z ciebie życie, dopadają cię różnego rodzaju oskarżenia, nie masz gdzie się schronić, to wyjdź na pustynię, aby szukać życia. Pustelnia jest miejscem, gdzie możesz doświadczyć, że nasz Pan, który jest Miłością, jest blisko ciebie. Tu będziesz miał możliwość przejść przez Bramę i dotrzeć do źródła wody żywej.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mój Kościół

[ TEMATY ]

świątynia

poświęcenie

Ks. Wojciech Kania

Bp Krzysztof Nitkiewicz dokonał uroczystego poświęcenia kościoła pw. Miłosierdzia Bożego i Matki Bożej Fatimskiej w Brzezinach Stojeszyńskich.

Na wspólnej modlitwie obecni byli kapłani budowniczy świątyni, samorządowcy, dyrektorzy szkół oraz licznie przybyli parafianie. Na początku uroczystości przedstawiono krótką historię budowy kościoła, a Biskup Ordynariusz pokropił wodą święconą ołtarz, ambonę oraz ściany świątyni.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję