Reklama

Niedziela Kielecka

Dla Boga liczy się człowiek

Parafianie z Morawicy świętowali czterdziestolecie poświęcenia kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Niedziela kielecka 29/2021, str. I

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

TER

Dziękowali Bogu za czterdzieści lat parafii

Dziękowali Bogu za czterdzieści lat parafii

W ostatnią niedzielę czerwca uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Jan Piotrowski. Przy ołtarzu wraz z nim modlili się kapłani, którzy związani byli z morawicką parafią. Witając biskupa Jana, przedstawiciel parafii przypomniał historię powstania kościoła i trud, z jakim wznoszono jego mury.

Reklama

W homilii biskup Piotrowski stwierdził, że nie jest ważne jak długą historię ma parafia, dla Boga liczy się tylko człowiek. Bóg, który jest miłością, dał wam najlepszy czas, mimo iż obiektywnie był to okres konającego komunizmu, a właśnie w tym momencie przyszło wam tworzyć parafialną wspólnotę wiary – mówił. W ten sposób nawiązał do słów biskupa Szymeckiego wypowiedzianych czterdzieści lat temu podczas poświęcenia kościoła: „Ten kościół wzniesiony trudem waszych rąk jest wyrazem, symbolem innego jeszcze kościoła, Kościoła, którym, moi drodzy, wy jesteście”. Biskup Jan, zwracając się do zebranych, powiedział: – Moi drodzy, nie zapominajcie, że dla człowieka wierzącego nie ma bardziej przyjaznego miejsca, jak kościół parafialny, gdzie Pan Jezus zawsze czeka, a Jego Boskie serce szepcze nam z miłością: „Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście a Ja was pokrzepię”.

Podczas Mszy św. biskup Jan poświęcił obrazy przedstawiające św. Jana Pawła II, które proboszcz Jan Ciszek wręczył kilkunastu parafianom, dziękując im za trud i bezinteresowną pomoc na rzecz parafii. Z kolei burmistrz Morawicy Marian Buras, dziękując proboszczowi Ciszkowi za pracę na rzecz parafii, wręczył mu obraz, przedstawiający Świętą Rodzinę. Na zakończenie Eucharystii odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła.

Budowę kościoła w Morawicy rozpoczął w 1975 r. ks. Stanisław Kornecki. Prace budowlane trwały do 1979 r. Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy poświęcił 21 czerwca 1981 r. bp Stanisław Szymecki. Architekturę morawickiej świątyni projektował arch. Ludomił Gyuerkaovich; konstruktorem był Bogdan Ciok, wykonawcami – Józef Abratański i Edward Sędzielewski. Wystrój wnętrza projektował i wykonał art. plastyk Władysław Markiewicz oraz art. plastyk Izabela Borowska. W następnych latach wybudowano plebanię, dzwonnicę i utworzono cmentarz. Niestrudzony ks. Stanisław Kornecki doprowadził do utworzenia obok świątyni Kalwarii Świętokrzyskiej, jako „wotum wdzięczności Bogu za dar Papieża Jana Pawła II”. Poświęcił ją 14 września 1997 r. bp Kazimierz Ryczan. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat przybyło wielu wiernych w parafii. Kilka lat temu, 12 listopada 2015 r. ks. proboszcz Jan Ciszek rozpoczął rozbudowę nowego kościoła. Świątynia została powiększona o zachodnią nawę, w której wybudowany został ołtarz Pana Jezusa Miłosiernego, gruntownie odrestaurowano również ołtarz główny, ponadto została odnowiona cała polichromia kościoła.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jedno spotkanie, poczwórna uroczystość

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Wojanów

50 lecie

ks. Piotr Nowosielski

W niedzielę 16 sierpnia 2020 r., parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Wojanowie, obchodziła swoje święto. Czczono 50. lecie istnienia parafii, dzień wizytacji kanonicznej, odpust parafialny, oraz udzielenie sakramentu bierzmowania. Uroczystości przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Przybyłego księdza Biskupa powitał proboszcz parafii ks. Andrzej Spelak. W powitaniu zawarł także informacje z sprawozdawcze, związane z działalnością parafii, które przedstawia się zwyczajowo wizytującemu parafię księdzu biskupowi.

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Katolicka Nauka Społeczna? Coś dla Ciebie!

2021-09-22 08:18

[ TEMATY ]

festiwal

Wykład, dwie debaty eksperckie, dwa bloki warsztatów – to wszystko czeka na uczestników V Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, który odbędzie się 24 i 25 września w Warszawie.

Teoria i praktyka – to dwa kierunki, które każdorazowo obierają organizatorzy, przygotowując program festiwalu. Realizacji wymiaru teoretycznego posłużą w tym roku dwie debaty eksperckie z udziałem „praktyków” zadanych problemów.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję