Reklama

Niedziela Małopolska

To nasz obowiązek

W Krakowie upamiętniono ofiary ukraińskiego ludobójstwa Polaków na Wołyniu.

Niedziela małopolska 29/2021, str. I

[ TEMATY ]

zbrodnia wołyńska

rzeź wołyńska

Archiwum MFS

Hołd zamordowanym Polakom oddano pod pomnikiem upamiętniającym ofiary rzezi

Hołd zamordowanym Polakom oddano pod pomnikiem upamiętniającym ofiary rzezi

W 78. rocznicę krwawej niedzieli na Wołyniu w kościele karmelitów przy ul. Rakowickiej oraz na Cmentarzu Rakowickim oddano hołd zamordowanym Polakom. Przypomniano tragiczne wydarzenia na Kresach, w wyniku których śmierć poniosło ponad 130 tys. rodaków. W uroczystościach wziął udział m.in. Jan Wernik, ocalały z mordu dokonanego w kolonii Wierzbiczno (gm. Turzysk, pow. kowelski).

Pierwsza część wydarzenia miała charakter duchowy. Ojciec Damian Sochacki, przeor krakowskiej wspólnoty karmelitów, przewodniczył Mszy św. w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i sanktuarium św. Józefa w Krakowie. W homilii zwrócił uwagę na potrzebę współczucia ofiarom i ich bliskim. Mówił, że nawet jeżeli rzeź wołyńska nie dotknęła członków naszej rodziny, należy współczuć pokrzywdzonym. – Współczujmy! Łączy nas przecież historia, kultura, poczucie obowiązku. Jesteśmy tutaj, bo sami możemy sobie wyobrazić, czym jest ta zaskakująca człowieka, rodząca się nagle nienawiść – powiedział ojciec przeor.

Reklama

Duchowny przypomniał, że od miłości jest tylko krok do nienawiści. – Jeżeli nie otrząśniemy się z naszych naturalnych, zwierzęcych wręcz instynktów, każdy z nas, niezależnie od tego, kim jest i co robi, może krzywdzić drugiego. (...) To wszystko dokonuje się w sercu każdego z nas. To z serca wychodzi to, co dobre i to, co złe – dodał.

Dalsza część uroczystości odbyła się na Cmentarzu Rakowickim, gdzie zebrani złożyli hołd zamordowanym córkom i synom narodu polskiego. Cecylia Radoń, zastępca dyrektora krakowskiego IPN odczytała list skierowany do zebranych przez dr. hab. Filipa Musiała – dyrektora IPN Oddział Kraków: „Naszym obowiązkiem jest poszerzanie świadomości o martyrologii na Kresach, przekazywanie świadectwa o zapomnianym ludobójstwie. Jednocześnie, ze względu na więzy historyczne i sytuację geopolityczną, powinniśmy dążyć do zbliżenia z Kijowem. To zadanie trudne, bo współczesna Ukraina przeprowadza niezrozumiały dla nas proces mitologizacji UPA i zakłamywania historii, lecz wierzę, że Ukraińcy potrafią rozliczyć się ze zbrodniami dokonanymi przez ich przodków, które nie powinny obciążać współczesnych pokoleń” – cytowała słowa dr. Musiała Cecylia Radoń.

Organizatorami krakowskich uroczystości byli: Oddział IPN w Krakowie, Fundacja Stanica Kresowa, Małopolska Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Korporacja Akademicka Akropolia Cracoviensis. Ofiary ludobójstwa ukraińskiego upamiętniono również w Nowym Targu i Nowym Sączu.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wołanie o pojednanie

Niedziela lubelska 32/2018, str. IV

[ TEMATY ]

rzeź wołyńska

Tadeusz Boniecki

Uroczystości przy Pomniku Wołyńskim w Chełmie

Uroczystości przy Pomniku Wołyńskim w Chełmie

Chełmskie uroczystości upamiętniające 75. rocznicę krwawej niedzieli na Wołyniu odbyły się z inspiracji Stowarzyszenia „Pamięć i Nadzieja”

Na skwer 27. Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej, na którym od 9 lat stoi Pomnik Wołyński, przyszło kilkaset osób, aby oddać hołd ofiarom ludobójstwa na Kresach Wschodnich. Uroczystość z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło. Na wstępie Stanisław Senkowski, prezes Stowarzyszenia „Pamięć i Nadzieja”, nawiązał do tragicznych wydarzeń na Wołyniu. Krwawa niedziela w lipcu 1943 r. była apogeum ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów i eksterminacji ludności polskiej na terenach wschodnich województw dawnej Rzeczypospolitej.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Katolicka Nauka Społeczna? Coś dla Ciebie!

2021-09-22 08:18

[ TEMATY ]

festiwal

Wykład, dwie debaty eksperckie, dwa bloki warsztatów – to wszystko czeka na uczestników V Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, który odbędzie się 24 i 25 września w Warszawie.

Teoria i praktyka – to dwa kierunki, które każdorazowo obierają organizatorzy, przygotowując program festiwalu. Realizacji wymiaru teoretycznego posłużą w tym roku dwie debaty eksperckie z udziałem „praktyków” zadanych problemów.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję