Reklama

Niedziela Małopolska

Honorowy Obywatel Sieprawia

Na trwałe wpisuje się ksiądz w historię parafii, a efekty tej pracy będą służyć następnym pokoleniom – powiedział wójt gminy Siepraw Tadeusz Pitala do ks. prał. Piotra Kluski, który przez 25 lat był proboszczem parafii św. Michała Archanioła w Sieprawiu.

Niedziela małopolska 29/2021, str. III

[ TEMATY ]

jubileusz kapłaństwa

MFS/Niedziela

Ks. prał. Piotr Kluska przyjmuje podziękowania od przedstawicieli rady parafialnej

Ks. prał. Piotr Kluska przyjmuje podziękowania od przedstawicieli rady parafialnej

Uroczyste pożegnanie proboszcza i kustosza sanktuarium bł. Anieli Salawy rozpoczęło się od odczytania dekretu metropolity krakowskiego o przyjęciu rezygnacji z funkcji piastowanych przez ks. prał. Piotra Kluskę wraz z podziękowaniem za wieloletnią służbę Kościołowi. – Ten dekret, którego wysłuchaliśmy, jest bardzo istotny i w moim życiu osobistym, i w społeczności parafialnej – powiedział ksiądz prałat i zaznaczył: – Pragnę Bogu złożyć wielkie dziękczynienie za wszystkie lata pracy w Sieprawiu. Dziękuję za współpracę tak wielu osobom, za ofiarowane modlitwy, cierpienia, za wszystko, czego tutaj doświadczyłem, co przeżyłem…

Podziękowania

Z wyrazami wdzięczności do proboszcza, który zgodnie z decyzją metropolity krakowskiego pozostaje w parafii, ustawiła się długa kolejka przedstawicieli wspólnot i organizacji związanych z Sieprawiem. Lista zasług proboszcza jest bardzo długa. Wśród wymieniających dokonania ks. Piotra byli m.in. przedstawiciele samorządu powiatu myślenickiego oraz gminy Siepraw i gminy Mogilany. – Szczególne podziękowania składamy księdzu prałatowi za szerzenie kultu naszej rodaczki, bł. Anieli Salawy – zaznaczył wójt Tadeusz Pitala. I zapewnił: – Niewątpliwie, na trwałe wpisuje się ksiądz w historię parafii, a efekty tej pracy będą służyć następnym pokoleniom.

Reklama

Oficjalnie odczytano dokument: „Na mocy uchwały nr 25 Rady Gminy Siepraw z dnia 24 czerwca 2021 r. Rada Gminy Siepraw nadała honorowe obywatelstwo Gminy Siepraw ks. prałatowi Piotrowi Klusce proboszczowi parafii św. Michała Archanioła w Sieprawiu oraz kustoszowi sanktuarium bł. Anieli Salawy w Sieprawiu…”. Na co uczestnicy uroczystości zareagowali gromkimi brawami.

Szczególne zasługi

W imieniu rady parafialnej dziękowali Janina Matoga i Andrzej Bujas, który wymienił, zrealizowane pod kierunkiem księdza prałata, liczne projekty i przedsięwzięcia mające znaczący wpływ na rozwój parafii. I zaznaczył: – Traktował ksiądz pracę w parafii jako służbę. (…) Są wśród nas tacy, którzy zostali przez księdza ochrzczeni i włączeni do tej wspólnoty parafialnej, są tutaj małżeństwa, które ksiądz proboszcz pobłogosławił (…), ale są też tacy, którzy zostali dzięki Bożemu miłosierdziu, którego był ksiądz pośrednikiem, wyrwani ze szponów szatana. Chciałbym powiedzieć o spowiedziach, o tych pierwszych, ale też takich, kiedy był ksiądz wyrwany w środku nocy, aby uratować dusze. Andrzej Bujas zapewnił, że dobro świadczone przez proboszcza parafianie zachowują w swoich sercach. I zakończył: – Parafia w Sieprawiu miała wielu proboszczów, ale ksiądz kustosz był dotychczas tylko jeden!

Do licznych podziękowań za piękną posługę duszpasterską dołącza Niedziela. Księże Prałacie, dziękujemy za życzliwe traktowanie prasy katolickiej, w tym Niedzieli, przed którą otwarłeś drzwi parafii i skutecznie zachęcałeś do lektury kolejnych numerów!

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diamentowy Jubileusz

Niedziela rzeszowska 26/2021, str. V

[ TEMATY ]

jubileusz kapłaństwa

Archiwum parafii w Binarowej

Msza św. jubileuszowa ks. dr. Zbigniewa Bielamowicza

Msza św. jubileuszowa ks. dr. Zbigniewa Bielamowicza

W kościele św. Michała Archanioła w Binarowej ks. dr Zbigniew Bielamowicz obchodził 6 czerwca jubileusz 60-lecia święceń kapłańskich.

Czcigodny Jubilat przewodniczył niedzielnej sumie, która była wyrazem jego dziękczynienia za lata życia i posługi kapłańskiej. Eucharystię koncelebrowali: ks. Janusz Kurasz, dziekan dekanatu Biecz, binarowscy duszpasterze, księża rodacy oraz zaproszeni kapłani.

CZYTAJ DALEJ

Dziurawa wiara

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 23

[ TEMATY ]

wiara

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Warto, abyśmy wyszli z naszych własnych chat i dziur i oddali całkowite pierwszeństwo Jezusowi w Jego Słowie, Eucharystii i Kościele.

Włodzimierz Sołowiow opisywał kiedyś dziwną sektę, którą spotkał na wschodnich rubieżach Rosji. Nazwał tych ludzi „dziuromódlcami”. W niewielkich wspólnotach gromadzili się w swoich małych chatach, gdzie na głównej ścianie została wyżłobiona dziura, którą bogato zdobili. W ramach swojej pobożności spotykali się i modlili prostymi słowami: „Chato moja, dziuro moja, zbaw mnie!”. Każdy miał swoją chatę i swoją dziurę, nikt nie potrzebował żadnej wspólnej doktryny, liturgii, struktur ani większej wspólnoty wiary. Ta pogańska religia była wygodna dla wszystkich i całkowicie odpowiadała wrażliwości właścicieli dziury. Czy jednak była ona prawdziwą religią, czy tylko czarną dziurą potrzebną do zatopienia własnych potrzeb duchowych? Nie mamy wątpliwości, że to przykład na dość prymitywne i pogańskie traktowanie wiary. Olbrzymim nadużyciem byłoby porównywać ją z jakąkolwiek formą chrześcijaństwa. Warto jednak pomyśleć o mechanizmie rządzącym tą dziwną społecznością „dziuromódlców” i o tym, czy w nas też nie ma takich niebezpiecznych skłonności do znajdowania sobie własnej dziury w wierze albo do łatwego wpadania w dziury, które proponuje się nam w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Rozpoczęcie formacji ruchu Equipes Notre-Dame

2021-09-22 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łodzi rozpoczął się nowy rok formacyjny ruchu Equipes Notre-Dame. Wspólnota gromadzi małżeństwa, pomagając w pełnym przeżywaniu ich sakramentu, a także odpowiadając na Boże wezwanie, staje się wzorem chrześcijańskiego małżeństwa w Kościele i świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję